Edgara Šēnberga simtgadei veltīta izstāde

Pieminot ievērojamo latviešu modernās kustības arhitektu, jūrmalnieku Edgaru Šēnbergu (1923-2016) viņa simtajā jubilejā,  no 28. februāra līdz 29. aprīlim Bulduru izstāžu namā tiek rīkota izstāde “Atrakcija. Pils. Daile. Arhitektam Edgaram Šēnbergam 100”. Izstāde fokusējas uz vienu no ievērojamākajiem Šēnberga projektiem, — 1976. gadā uzcelto, bet 2002. gadā nojaukto spēļu un atrakciju pili “Daile” Dzintaru prospektā, Jūrmalā, ar ēkas stāstu tiecoties atklāt paša arhitekta spilgto un radošo personību.

1976. gadā celtā spēļu un atrakciju pils “Daile” Dzintaru prospektā, Jūrmalā, ir bijusi viena no nozīmīgākajām modernās kustības ēkām gan Jūrmalas, gan visas Latvijas kontekstā. “Daile” ir bijusi vairāk nekā tikai ēka. Tā ir bijusi vieta, kur notika kurortoloģijas izstādes, Padomju Savienībā aizsākās atrakcijas, spēles, spēļu automāti, kas toreiz iesāka ceļu uz datoriem un mūsdienu tehnoloģijām. Edgars ir bijis vairāk nekā arhitekts un vairāk nekā 60 ēku autors – mūža nogalē viņš ir bijis toponīmijas speciālists, izdevis vairāk nekā 20 grāmatas.

2002. gadā “Daile” tika nojaukta, tādēļ šobrīd tās oriģinālā forma vislabāk ir izprotama ar maketa palīdzību. Ekspozīcijas apmeklētājiem būs iespēja piedalīties ēkas maketa veidošanā, kas ļaus praktiskā veidā saskarties ar tā laika arhitektu ikdienu un izjust Edgara izsmalcināto arhitektūras proporciju un formu skaidrību. “Dailes” projektā izmantots regulārs 6 m x 6 m asu tīkls, kas ļāva ēkas fasādi veidot vien no dažu unificētu formu elementiem, kas, savukārt, ļaus veidot ēkas maketu kā “Lego” klucīšu spēli. Ekspozīcijas laikā paredzētas arī vieslekcijas par Edgara Šēnberga daiļradi, pēckara modernismu un Jūrmalas arhitektūru. Tādā veidā ekspozīcija ir nevis statisks un nobeigts objekts, bet gan radošs process, kas tiecas uz rezultātu.

Izstādes koncepcija: Uģis Šēnbergs, Baiba Vērpe
Ēkas makets: Gundars Vērpe, Dāvis Barons

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Jā, bij superceltne visiem padomijā dzimušajiem. Labs darbs, kuru modernisma vandāļi ļāva nojaukt, tagad tur droši ka erzacvilliņas. Bij nolaista ēka līdz kliņķim. Jūrmala ir pārvērsta par kārtīgu pasaciņu “miljons, miljons sarkanu rožu…”

1
0
Lūdzu, komentējietx