Aijas Zariņas ceļš uz ideju

Līdz 11.martam Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls skatāma retrospektīva nepieradināmās latviešu mākslinieces Aijas Zariņas personālizstāde Princese uz zirņa. Divas svētdienas, 11.februārī un 11.martā, plkst.15:00 ekspozīcijas telpās Svētdienas sarunas muzejā ar Aiju.

Aija Zariņa (1954) ir viena no pretrunīgāk vērtētajām latviešu māksliniecēm, kuras personālizstādēm bijusi arī skandaloza rezonanse. Sarežģīta un talantīga personība. Mūžīgā opozicionāre, bezkompromisu cilvēks, taisna, vienmēr ceļā uz IDEJU. Heroisks tēls, kas latviešu mākslā dominējošajā kamerrakstura tonī ienes vērienu un drosmi. XX gadsimta 80.gados Aija uzdrīkstējās lauzt tradicionālo sociālisma mākslas kanonu, reducējot glezniecību līdz zīmējuma kontūrai, krāsu kontrastiem, izvēršot to arī telpā.

Aijas mākslu raksturo ekspresīva izteiksme: lielākoties vērienīgi darbi, tīro krāsu intensitāte — maksimāla, it kā tīši akcentēts formas robustums. Viņas mākslas valoda — radikāla, tieša un brutāla. Viņas mākslas mērķi — sociālpolitiski un vispārcilvēciski.

Aijas darbības amplitūda ir plaša: gleznotāja veidojusi instalācijas, vides objektus, land art darbus, performances, scenogrāfiju teātra izrādēm, grafikas un grāmatu noformējumu.

Princese uz zirņa rāda Aijas glezniecību, sākot no agrīnā perioda 80.gadu sākumā, kad viņa gleznoja ainavas, klusās dabas un žanra ainas, līdz 2007. gadā veidotajām kompozīcijām. Princese uz zirņa — jūtīga un niķīga, nepiekāpīga un paģēroša kā pašas Aijas māksla.

Izstādes atklāšana 9.februārī bija arī grāmatas Aija atvēršanas svētki. Apgāds — Blankenfelde.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx