Miris Čārlzs Dženkss

Miris Čārlzs Dženks

13. oktobrī 80 gadu vecumā miris Čārlžs Dženkss (Charles Jencks, 1939—2019), — viens no ievērojamākajiem pēdējo laiku arhitektūras vēsturniekiem, nereti saukts arī par postmodernisma krustēvu. Dženkss ir autors vairāk kā 30 grāmatām, kas veltītas mūsdienu arhitektūrai, nemitīgi rakstot un pārrakstot, klasificējot 20. gadsimta arhitektūru, izdomājot jaunus virzienus un “-ismus”.

Visvairāk Dženkss pazīstams kā postmodernisma teorētiķis, — viņš bija tas, kurš pasludināja modernisma nāvi, atsaucoties uz bēdīgi slaveno Pruit-Aigo rajona nojaukšanu Sentluisā 1972. gadā, paziņojot par jaunā varonīgā laikmeta — postmodernisma iestāšanos. Viņa 1977. gada grāmata  “The Language of Post-Modern Architecture”, kas pirmā aplūkoja paradigmas maiņu no modernisma postmodernismu, piedzīvoja septiņus izdevumus.

Pēdējos 20 gadus Čārlzs Dženkss bija zināms arī kā ainavu arhitekts, veidojot izteiskmīgu zemes formas, interpretējot kādas kosmiskas ģeometrijas vai zinātnes.  Kopš 1995. gadā viņa sieva Megija mira ar vēzi, Čārlzš Dženkss bijis viens no tiem, kas dibināja un veidoja Megijas vēža aprūpes centru tīklu (Maggie’s Cancer Care Centres),  kur īpašs uzsvars likts uz patīkamu, komfortablu aprūpes vidi, piesaistot šiem projektiem daudzus ievērojamus arhitektus.

 

https://www.theguardian.com/artanddesign/2019/oct/15/charles-jencks-obituary

https://www.archdaily.com/926471/charles-jencks-dies-at-age-80

https://www.bbc.com/news/uk-scotland-50056219

https://www.nytimes.com/2019/10/17/arts/charles-jencks-dead.html

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx