Kalnciema iela 2b ugunsgrēkā cietusī jūgendstila ēka Rīgai ir zudusi un šobrīd nav praktisku garantiju, ka tas, kas taps vietā, respektēs vietas vēsturisko raksturu. Proti, pieaicinātais eksperts (no kompānijas CMB) par nojaucamu ir atzinis ne vien ēkas pagalma apjomu, bet arī ielas fasādi — līdz pirmajam stāvam. Rīgas būvvaldē neuzskata, ka eksperta lēmums ir sekas bojājumiem, ko nodarījusi nelikumīgi aizsāktā ēkas fasādes jaukšana, un mierina, ka, ja nākotnē tās vietā kas tiks celts, tad īpašniekam jaunais apjoms būs jāveido tā, lai nākamajām paaudzēm “nodotu vēstījumu, kāda ir izskatījusies vēsturiskā ēka”. Un nenojauktais apjoms būšot jāatstāj. “Tas noteikti būs viens no nosacījumiem,” norāda Edgars Butāns, būvvaldes sabiedrisko attiecību projektu vadītājs. Taču Kalnciema iela 2b nav piemineklis un būvvaldē nenosauca regulējumu, kura ietvaros šādas prasības attīstītājam varētu izvirzīt.
Kādēļ nodedzinātais nams nebija iekļauts kultūras pieminekļu sarakstā? Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) pārstāvis Jānis Asaris norāda, ka “iekļūšana pieminekļu sarakstā ir sarežģīts un pārdomāts process”. Lielā mērā tādēļ, ka tas ir apgrūtinājums īpašniekam. Proti, ja bez īpašnieka piekrišanas kādu objektu iekļauj pieminekļu sarakstā, tad viņam ir tiesības prasīt zaudējumu atlīdzību. Un kompensācija ir no “nodokļu maksātāju naudas”. Tātad to vai kāda vērtīga ēka iekļūst vai neiekļūst pieminekļu sarakstā, daudzos gadījumos nosaka budžeta apsvērumi un īpašnieka (šajā gadījumā attīstītāja) intereses. “Otra lieta ir, ka [pieminekļu] sarakstu veidojam kā visu Latvijas objektu kopumu, un skaidrs, ka visu tajā neiekļaus,” norāda J.Asaris. Iemesls, kādēļ “visu neiekļaus” (proti, arī to, ko varētu iekļaut) daļēji ir prozaisks – proti, kultūras mantojuma pārvaldei nemaz nav pa spēkam strādāt ar pilnu kapacitāti un kārtīgi izvērtēt visus gadījumus un nosargāt visas vērtības. Krīzes laikā pirms desmit gadiem tā zaudēja 30 štata vietas. Tās arvien nav nākušas klāt.
Taisnības labad jāpiebilst, ka NKMP ēku pieminekļa statusam virzīja jau vasarā. Ēkas īpašnieki līdz 15. decembrim bija solījuši atbildēt, vai tam piekrīt. 25. novembrī ēka dega. 28. novembrī NKMP pieminekļa statusa procesu apstādināja. Lai to turpinātu, būtu nepieciešams pamatīgi izpētīt, ko vēl var saglabāt. Un tas droši vien būtu grūti, dārgi un laikietilpīgi, ņemot vērā ugunsgrēka bojājumus. Te nu ir recepte negodprātīgiem attīstītājiem: pat, ja tiek izskatīta kāda īpašuma iekļaušanu pieminekļu sarakstā, tad nodarot tam bojājumus, šo procesu iespējams arī apstādināt. Pēc tam ar ēku var darīt, ko vēlas.
Labā ziņa ir tāda — šodien NKMP konceptuāli lēma, ka blakusesošo, arhitekta Jāņa Alkšņa projektēto ēku Raņķa dambī 14 (agrāk Kalnciema 2a) virzīs uz iekļaušanu pieminekļu sarakstā. Lai kontrolētu to, kas notiek teritorijā, individuālo aizsardzības zonu noteiks kvartāla robežās. Saglabājamās vērtības — apjomi un fasādes.
https://www.diena.lv/raksts/latvija/riga/_neka-personiga_-nodegusas-vesturiskas-majas-kalnciema-iela-vieta-paredz-12-stavu-augstceltni-14211965
Pavisam netīšām pārskatās arhitekti un Rīgas attīstības plānā kvartālā, kur atrodas 6-stāvu jūgendstila ēkas iezīmē atļauju būvēt 12 stāvus. Pēc tam to neviens nepamana un plānu apstiprina n-tajās komitejās un apspriešanās. Jautājums: kurš tad bija tas kurš igauņiem pasniedza benzīna kannas un sērkociņus? Parādiet kaut vienu attīstītāju,, kurš pēc tādas debesu dāvanas nesāktu dedzināt un nojaukt pat arhitektūras pieminekli? Un kā tas nākas, ka šī ēka nav iekļauta pieminekļu sarakstā?
P.S. Ja turpmāk tikai būvkonstruktors noteiks, kura ēka saglabājama, nevis to darīs arī VKPAI, tad atā Jūgendstils un viss pārējais. Ja arhitekti spēs tikai klusi šņukstēt kabataslakatiņos, ja LAS atbalstīs nojaukšanas klusējot, tad atā Fair Play un LAS pavisam noteikti nevajag izīrēt telpas, bet sākt ražot benzīna kannas ar savu logo un speciālos jūgendstila sērkociņus ar devīzi “esi igaunis? – nosvilini jūgendstilu” – peļņa būs laba un bizness griezīsies. Šajā sakarā uzaicinājums stāties LAS, skan kā uzaicinājums stāties mazajā dedzinātāju pulciņā, jo LAS nav ne tikai viedoklis, bet par griba to noformulēt. Tu-tū, esam atbraukuši…paskatieties pa kreisi…bijušais Arhitektu nams, tagad… Lasīt vairāk »
P.S.P.S. Droši vien jau ir tapis mets ar 12.stāviem un kāds tos 12.stāvus būvvaldē ir bīdījis. Tādēļ priekšlikums vēl 2 nominācijām Gada skatē – Zelta benzīnkanna un bronzas sērkociņi. Varbūt kādam ir insaida informācija par iespējamajiem nominantiem?
Nu gan Miķelis te kaut kur aizpeldēja. Laikam tā viena vīna glāze vai kas tur bija par daudz. Kādu rīcību/viedokli šajā sakarā Miķelis gribēja redzēt?!
Gribēja redzēt vismaz dažus vārdus: jūgendstils ir aizsargājams, mīlējams. Arhitektu sabiedrība nekontrolētu stāvu palielināšanu nosoda, it sevišķi nosoda igauņu rosīšanos ar benzīnkannām savā pagalmā. Bet protams katram savi darbi, sava maika tuvāka. Miķelis patiesībā nebūt nevilās, viņš tikai mazliet izbrīnījās par mums visvienalga koncepta ieaugšanu arhitektu sabiedrībā. Tas pat ir dekadentiski un skaisti. Arlabunakti, čučam tālāk.
Nu re, izskatās ka skola rokā: https://www.delfi.lv/news/national/politics/foto-neapsaimniekota-eka-blaumana-iela-izcelies-paaugstinatas-bistamibas-ugunsgreks.d?id=50730593
Tādēļ Rīgas Arhitekta birojs iesaka: Glītas 5l benzīnkannas ar LAS logo, labākā dāvana arhitekta jubilejā;-)
Vai: Estii Ekstrēmais ceļojums – atbrīvo Rīgu no arhitektūras pieminekļiem. Tevi gaida patiess piedzīvojums Rīgas vēsturiskajā centrā, – vietējie neizrāda nekādu uztraukumu un uzņem selfijus lielā ugunskura gaismā. Kādi būs nākamie objekti? Jo ilgāk klusēs LAS, VKPAI, Būvvalde, jo lielāka visatļautība valdīs.
Beidzot šodien sanāca braukt garām … neko nesaprotu, vai es dumjš vai arī kāds prasmīgi (ar smagsvaru iesaisti) organizē PR attīstītāju interesēs. Nojaukts viss, kas nevienam uz galvas uzkrist nevarēja (Kalnciema ielas fasāde un pagalms), bet visa ēka tieši blakus gar Raņķa dambi (tās dēļ taču apturēja satiksmi, vai tad ne?) mierīgi stāv (pagaidām?).
Būvvaldē taču arī lasa a4d.lv. Iedomājies sēž tāds Buravs kabinetā, izlasa – ā nu re jtd uzrakstījis ka atjaunot tādas mājas nav izdevīgi, tā lēnām uzgriežam Ingusa telefonu:
– Ingus, tu tagad tikai nerunā pretī, ja, izlasīji?
– Jā, šef!
– Nu tad darbini buldozerus, lai ne ķieģelis nepaliktu!
– Klausos, šef!
– Un pasauc to, kas mums tur galvenais?
– Prinss, šef!
– Nu tas lai paņem atvaļinājumu, paslēpo un saraksta kādu dziesmu!
– Un neaizmirsti atgriezt manas kannas, ja!
– Šef, viss būs kā runāts!
Āgenskalns ir iemīļots rajoniņš visāda kalibra attīstītājiem. Pienācis tenisa kortu laiks: https://www.diena.lv/raksts/viedokli/dienaskomentars/apinis-agenskalns–no-pasaules-bobsleja-pirmsakumiem-lidz-_lidl_-lielveikalam-tenisa-kortu-vieta-14212884
Diez ko vēl var iespiest Āgenskalnā un kādā veidā to zemi tur dala kā tādas konfektes?
P.S. Jā, un ko līdz ja tev ir Jana Gēla grāmata plauktā un mazs pilsētplānošanas altārītis, ja tev ir pilnīgi vienalga kā tiek biznesa interesēs pārbūvēta viena no skaistākajām Rīgas apkaimēm – Āgenskalns ar savu īpatnējo auru. Arhitekti čuč ar Jana Gēla grāmatām plauktos – tā ir Latvijas realitāte.
Šis galīgi tizli sanāca viņiem!