Deviņu dzīvokļu nams Tukumā, Baložu ielā ar pagalmu un skatiem veras pret
Slocenes ieleju un ielu krustojumu, ieviešot mūsdienīgas noskaņas mazpilsētas
sejā.
Mazstāvu daudzdzīvokļu nama Baložu ielā 3, Tukumā, veidols radies, saplūstot arhitekta redzējumam ar pasūtītāja vēlmi radīt komfortablu dzīves vidi ar individuālu raksturu un estētisku virsvērtību. Zemesgabals atrodas pāris minūšu gājiena attālumā no pilsētas vēsturiskā centra, klusā dzīvojamā rajonā, Slocenes upes ielejas dienvidu nogāzes augšmalā, no kurienes paveras plaša skatu perspektīva.Tuvākajā ēkas apkaimē atrodas gan trīsstāvu daudzdzīvokļu nami, gan atsevišķas divus stāvus augstas savrupmājas. Teritorija ir samērā blīvi apbūvēta, jo zemes vienības ir salīdzinoši nelielas, ieliņas šauras un klusas.
Ēkas būvapjoms ir veidots no divām sekcijām, kas ir savienotas L burta veidā, atverot pret Slocenes ieleju saulainu, labiekārtotu pagalmu, kurā ir izvietots bērnu rotaļu. Ēkas būvapjoma kompozīcija ap ārpus vērstu pagalmu rada iespēju atvērtai komunikācijai gan ēkas iedzīvotāju starpā, gan ar apkārtējo vidi. Netipiskais apjoma novietojums būtiski uzlabo arī satiksmes drošību Baložu un Kalēju ielu krustojumā, jo ir nodrošināta nepieciešamā redzamība gan gājējiem, gan autobraucējiem. Pagalma atvērtība pret ielu pārvērš to līdzīgu publiskai ārtelpai, kurai nepiemīt intimitāte, taču šāds risinājums ir ieguvums abām pusēm: ēkas iedzīvotāji iegūst saulainu pagalmu, bet pilsētnieki — garāmgājēji un braucēji — pārskatāmu krustojumu un baudāmu, sakoptu ārtelpu. Lai maksimāli izmantotu zemesgabala brīvo teritoriju zaļajai zonai, autostāvvietas ir izvietotas ēkas pagrabstāvā.
Fasādes kompozīcija
Fasādes apdarei izvēlēts atturīgs, gandrīz balts krāsu tonis, askētiski iekļaujoties apkārtnē un nedominējot. Vienīgie fasāžu kompozīcijas akcenti ir tumši pelēkie balkoni, kas katram dzīvoklim veidoti individuāli. Balkoni un terases, veidojas, it kā plastiski lokoties telpiskām līnijām pa ēkas fasādi, kļūstot par šīs ēkas raksturīgajiem elementiem, tās atpazīstamības zīmi. Gluži apvērstu efektu fasāde rāda diennakts tumšajā laikā, kad izgaismotie balkoni izceļas kā spoži gaiši apjomi uz pārējās fasādes fona.
Plānojums
Ēkas būvapjomam ir trīs virszemes stāvi un pagrabstāvs. Dzīvokļi, kopskaitā deviņi, sadalīti divās sekcijās, katrai no tām ir sava kāpņu telpa. Dzīvokļu platības un plānojums pielāgots dažādām prasībām — sākot no studio tipa dzīvokļa līdz apartamentiem ar 3 guļamistabām. Lielākajos dzīvokļos ir paredzēta iespēja iebūvēt kamīnu. Otrā un trešā stāva dzīvokļu lielākais ieguvums ir iespēja baudīt lielisko Slocenes ielejas panorāmu un mainīgās dabas ainavas no sava dzīvokļa logiem, balkona vai terases. Projektējot uzdevums bija radīt savrupmājai atbilstošu komforta līmeni. Pateicoties nelielam dzīvokļu skaitam un individuālajām ārtelpām, tas ir izdevies, vienlaikus ar ēkas plānojumu, kompozīciju un labiekārtojumu tiecoties raisīt iedzīvotāju vēlmi savstarpēji komunicēt un socializēties
Mazstāvu daudzdzīvokļu dzīvojamā māja Tukumā
Adrese: Baložu iela 3, Tukums
Autori: arhitekte Zane Skrūzkalne, inženieris Jurģis Žuburs
Pasūtītājs: SALDO CC
Projektēšanas laiks: 2007
Būvniecības laiks: 2007-2010
Būvfirma: I.S.A.M
Tehniski ekonomiskie rādītāji:
- gruntsgabala platība 1162 m²
- apbūves laukums 378 m²
- ēkas būvtilpums 4363 m³,
- kopējā platība 1305 m²
- būvdarbu izmaksas LS 230 000
Kādi materiāli tika izmantoti?
Balkona margas jau pabriesmīgas!
Vedinu paturpināt Rozača kungs kāpēc Jums tik netīkamas šīs margas, Jūs taču esat vismaz students un esat iemācijies argumentēt, par to esmu pārliecināts.
Renārs visu par visiem zin (:
A, kā Tev Romka liekas?
Romka… kāds es tev Romka? ((((:
Z.Skrūzkalne:
Ēka būvēta no keramzītblokiem, pārsegumi-monolītais betons un dzelzbetona paneļi.
Garākais balkons ir 9.4m plats. Kurš materiāls vajadzīgajā margas izmērā (Ø 60mm) var nodrošināt taisnu līniju tādā garumā ar balstiem tikai margas galos? Ja ir risinājumi , sūtiet šurp.
Sākotnējais projekts paredzēja risinājumu kā pievienotajā attēlā.
Austriešu „Glas Marte Railing” vai vācu „Glassline” bija jāpiegādā margas. To kopējais garums ēkā ir 88.75m. Tekošā metra materiālu cena bez uzstādīšanas bija 300€-600€.
Klau piedod, godājamie kungi, ka iejaucos, bet kādēl Putniņa kungam tik visdegunīgs izteikums "jus taču esat vismaz students" ….kada ir jusu nostāja? patreizejais stavoklis liek justies pārākam par studentu ?
Kārli, nekādu pārmetumu ( sorry ka tikai tagad pamanīju), bet nenoliegsi, ka arhitektūras Students NAV vēl Arhitekts. Kas atļauts studentam , tas nav atļauts Arhitektam Un kur Tu izcēli vīzdegunību? Es drīzāk studentu vērtēju +- līdzvērtīgi arhitektiem arī studentam jāspēj argumentēt savu viedokli.
A ko savādāku Tu samanīji manā tekstā?
Vnk Jūsu tekstā nedaudz sajutu, to kad cilvēks kurš atrodas uz aukstāka pakapiena par blakus esošo, cenšas tieši/netieši parādīt cik viņš ir intelektuāli pārāks par citu.
un protams, lai butu arhitekta nosaukuma cienīgs, ir jatiet tiešām gars attistības ceļš, tāpec, esot ši ceļa sākumā nevienmēr jaunais censonis janostāda tieši vai netieši pamuļķīša personā.
ar cieņu.
Cik man informācija šīs margas metināja rīgas vietējais kantoris….
Manuprāt horizontālas līnijas labāk papildinātu šo funkcionālo ēku.
p.s. Nav jēgas ar mani diskutēt tā kā neesmu arhitekts, bet tikai arhitektūras lietotājs.
Ļoti jaukas māja. Ļoti gaumīgas balkonu, terašu margas.
Ēkai forša kompene – viss savās vietās!
Margas kolosālas. Vai varētu sīkāku info par balkonu/lodžiju pīrāgiem?
Z.Skrūzkalne:
Lodžiju/balkonu konstrukcija no monolītā betona, kurš no abām pusēm ir apšūts ar 100mm putupolisterolu.
Kvadrātmetra izmaksas kā no fantastikas filmām! 176Ls/m2- vai arī es rēķinat nemāku:)))
Z.Skrūzkalne:
Ar matemātiku viss ir kārtībā. Tas ir budžets, ar kuru jāstrādā arhitektiem ārpus Rīgas un jārada kvalitatīva arhitektūra arī mazpilsētās.
buvdarbu izmaksas vnk neiespejamas, vel jo vairak ziedu laikos
Z.Skrūzkalne:
Ziedu laikos izraka pamatus, detaļas (ieskaitot balkonu margas) realizēja 2010.gadā.
Pa kuru laiku Buvvaldes iereedni paguust praktizeet projekteeshanu? Jaa, un kaa tiek pie pasuutijumiem?
Zanes Skrūzkalnes ieņemamais amats Tukuma Domē – teritorijas plānotāja. Tukuma pilsētas būvvaldes sastāvs ir apstiprināts ar domes lēmumu. Būvvaldē ir šādi darbinieki :pilsētas galvenais arhitekts,būvinspektors,domes izpilddirektors,īpašumu nodaļas vadītājs,komunālās nodaļas vadītājs.
Bez tam, teritorijas plānotāja amata aprakstā ir teikts „Darba pienākumu izpildei nepieciešamās kompetences: ….-sertifikāts atbilstošā nozarē…”. Cik man ir zināms, sertifikātu dod tikai praktizējošiem speciālistiem, tā kā ārpus 40stundu darba nedēļas ir jāatrod laiks arī projektēšanai.
Pasūtītājs izvēlas projektētāju, viņš "?" varētu arī atbildēt.
Ieteikums:pirms raksti pajautā vai noskaidro, nevis anonīmi nomelno.
Mājai kopumā ne vainas. Tikai šaubas izraisa mazais attālums no kaimiņu robežas. Nabaga kaimiņiem tiek aizsegta visa dienvidu saule, jo vismaz vizuāli skatot ģenplānu, liekas, ka attālums neatbilst arī Tukuma apbūves noteikumiem un aizskar kaimiņu tiesības uz sauli. bet tas jau Tukumam raksturīgi. Šī nav pirmā māja, ko Tukumā būvvalde saskaņo ar nepamatotām atkāpēm no apbūves un ugunsdrošības noteikumiem.
Dabā māja izskatās iespiesta gruntsgabalā un nesamērīgi liela konkrētajā mazpilsētas vidē. Tas, manuprā, ir lielākais šīs kompozīcijas trūkums.
Māja vienkārši ir par lielu zemesgabalam un konkrētās teritorijas (savrupmāju apbūve) apbūvei.
uz šo Zanei, šķiet, atbildēt nav dūšas
Projekta ietvaros tika izstrādāta insolācijas analīze, kura parādīja atbilstību LBN211-98 38.punktā noteiktajām prasībām, kas tobrīd bija spēkā (un atbilst arī tagadējam LBN211-08).
Tāpat ēkas attālumi no zemes gabala robežām ir saskaņā ar izsniegto plānošanas arhitektūras uzdevumu un Tukuma pilsētas apbūves noteikumiem.
Lūdzu dodiet adreses ēkām, ko Jūsuprāt Tukumā būvvalde ir saskaņojusi ar nepamatotām atkāpēm no apbūves un ugunsdrošības noteikumiem.
.. viss jau ir pareizi, bet nehumāni pret zemesgabalu, kas ir uz ziemeļiem no objekta- tagad šamiem jāsadzīvo ar aizpolārā loka īpatnībām- pagalms ir, bet saules nav.
Te jau iepriekš minēja, ka cilvēcīgāk būtu šo "L" veida apjomu veidot gar ielām- dzīvokļu iemītnieki sauli varētu ķert savos glamour balkonos un tad jau i kaza būtu dzīva …
P.S. Atbildēt ar "pamatojumu" nevajag- gan jau tas būs gana korekts, nav te nekāds konsilijs vai tiesas sēde.
Nu gan par tēmu – cik tad procentuāli ir daudz tādu pasūtītāju, kas būs tik vienaldzīgi pret maksimālu ieguldīto $$$ atpelnīšanu un neizmantos pēc pilnas programmas apbūves noteikumu pieļauto kvadratūru, intensitāti utt., gan par to, ko tad Jūs vai jebkurš no mums darītu, ja būtu pašai/-am tas kāposts, par ko nopelnīt vēl klāt (cik lielu daļu no biznesa tad atvēlētu altruismam, ja vispār), jau ir bijušas gana diskusijas.
Apsveicu Jūs, ja vienmēr esat spējīga pierunāt pasūtītāju būvēt mazāku apjomu par atļauto humānākas vides kaimiņu(!) gabaliem vārdā!
man tīk ēkas tonalitāte
ieeja ēkā tāds caurums ar pielipinātām trepītēm. varbūt arī vajadzēja akcentēt ar to melno izvirzīto rāmīti drusku.
Vajadzēja māju likt otrādāk, ar stūri pret krustojumu, tad varētu ērtāk nodzēst ugunsgrēku,sevišķi, ja siltinājumā lietots putupolistirols. Tagad nevar mājai apbraukt apkārt.
Neko jau labot vairs tā kā tā nevar, bet lai nedomātu, ka cepos pa tukšo, pateikšu arī. 1. Valguma ielā divas privātmājas tika saskaņotas ar minimālo būvlaidi 3,0 m neievērojot iedibināto būvlaidi šajā ielā. Rezultātā, auto nevar nostāties pie garāžu durvīm netraucējot kustību pa Valguma ielu. Un ja atbrauc ciemiņi, tad viņi stāv uz ielas braucamās daļas traucējot kustību. 2. Skatoties pēc teritorijas plānojuma, Pasta un Meža ielas stūrī ir atļauta mazstāvu dzīvojamā apbūve – 3 stāvu apbūve ar max augstumu 14,0m, bet dabā redzam, ko citu: četri stāvi un paaugstināts cokola stāvs. 3. Bez tam zaļumu teritorijai daudzdzīvokļu māju… Lasīt vairāk »
Nākas piekrist "arī arhitekte" pēdējā komentāra pēdējai rindkopai. Redzēju nobrauktuvi uz autopagrabu. Kaut arī tas būtu pēc noteikumiem, nebrīnītos, ja it sevišķi ziemās iemītnieki labprātāk atstātu auto turpat ietves malā, nevis ripinātos iekš un ār pagraba, kas rezultātā šaurās un klusās ieliņas padarītu vēl šaurākas,( jo tur jau nemaz īsti nav, kur izveidot virszemes autostāvvietu, tomēr tā distance ir par īsu!)
Protams, ir apsveicami, ka Tukumā ienāk kādas modernākas arhitektūras vēsmas, un tomēr tas ir drusku griezīgi pret apkārtējo vidi.
Lai nu ko, bet margas ir riktīgi foršas !!! Veiksme, ka neuzlika no stikla. Un par tādu sviestmaizi 230 000 Lisie, lai katrs spētu ko tādu !
Rezēs – ja pēc 5 gadiem fasāde nesapūs tad pavisam feini.
eleganti
Kādi materiāli tika izmantoti?
Balkona margas jau pabriesmīgas!
Vedinu paturpināt Rozača kungs kāpēc Jums tik netīkamas šīs margas, Jūs taču esat vismaz students un esat iemācijies argumentēt, par to esmu pārliecināts.
Renārs visu par visiem zin (:
A, kā Tev Romka liekas?
Romka… kāds es tev Romka? ((((:
Klau piedod, godājamie kungi, ka iejaucos, bet kādēl Putniņa kungam tik visdegunīgs izteikums "jus taču esat vismaz students" ….kada ir jusu nostāja? patreizejais stavoklis liek justies pārākam par studentu ?
Kārli, nekādu pārmetumu ( sorry ka tikai tagad pamanīju), bet nenoliegsi, ka arhitektūras Students NAV vēl Arhitekts. Kas atļauts studentam , tas nav atļauts Arhitektam Un kur Tu izcēli vīzdegunību? Es drīzāk studentu vērtēju +- līdzvērtīgi arhitektiem arī studentam jāspēj argumentēt savu viedokli.
A ko savādāku Tu samanīji manā tekstā?
Vnk Jūsu tekstā nedaudz sajutu, to kad cilvēks kurš atrodas uz aukstāka pakapiena par blakus esošo, cenšas tieši/netieši parādīt cik viņš ir intelektuāli pārāks par citu.
un protams, lai butu arhitekta nosaukuma cienīgs, ir jatiet tiešām gars attistības ceļš, tāpec, esot ši ceļa sākumā nevienmēr jaunais censonis janostāda tieši vai netieši pamuļķīša personā.
ar cieņu.
Z.Skrūzkalne:
Ēka būvēta no keramzītblokiem, pārsegumi-monolītais betons un dzelzbetona paneļi.
Garākais balkons ir 9.4m plats. Kurš materiāls vajadzīgajā margas izmērā (Ø 60mm) var nodrošināt taisnu līniju tādā garumā ar balstiem tikai margas galos? Ja ir risinājumi , sūtiet šurp.
Sākotnējais projekts paredzēja risinājumu kā pievienotajā attēlā.
Austriešu „Glas Marte Railing” vai vācu „Glassline” bija jāpiegādā margas. To kopējais garums ēkā ir 88.75m. Tekošā metra materiālu cena bez uzstādīšanas bija 300€-600€.
Cik man informācija šīs margas metināja rīgas vietējais kantoris….
Manuprāt horizontālas līnijas labāk papildinātu šo funkcionālo ēku.
p.s. Nav jēgas ar mani diskutēt tā kā neesmu arhitekts, bet tikai arhitektūras lietotājs.
Ļoti jaukas māja. Ļoti gaumīgas balkonu, terašu margas.
Ēkai forša kompene – viss savās vietās!
Margas kolosālas. Vai varētu sīkāku info par balkonu/lodžiju pīrāgiem?
Z.Skrūzkalne:
Lodžiju/balkonu konstrukcija no monolītā betona, kurš no abām pusēm ir apšūts ar 100mm putupolisterolu.
Kvadrātmetra izmaksas kā no fantastikas filmām! 176Ls/m2- vai arī es rēķinat nemāku:)))
Z.Skrūzkalne:
Ar matemātiku viss ir kārtībā. Tas ir budžets, ar kuru jāstrādā arhitektiem ārpus Rīgas un jārada kvalitatīva arhitektūra arī mazpilsētās.
buvdarbu izmaksas vnk neiespejamas, vel jo vairak ziedu laikos
Z.Skrūzkalne:
Ziedu laikos izraka pamatus, detaļas (ieskaitot balkonu margas) realizēja 2010.gadā.
Pa kuru laiku Buvvaldes iereedni paguust praktizeet projekteeshanu? Jaa, un kaa tiek pie pasuutijumiem?
Zanes Skrūzkalnes ieņemamais amats Tukuma Domē – teritorijas plānotāja. Tukuma pilsētas būvvaldes sastāvs ir apstiprināts ar domes lēmumu. Būvvaldē ir šādi darbinieki :pilsētas galvenais arhitekts,būvinspektors,domes izpilddirektors,īpašumu nodaļas vadītājs,komunālās nodaļas vadītājs.
Bez tam, teritorijas plānotāja amata aprakstā ir teikts „Darba pienākumu izpildei nepieciešamās kompetences: ….-sertifikāts atbilstošā nozarē…”. Cik man ir zināms, sertifikātu dod tikai praktizējošiem speciālistiem, tā kā ārpus 40stundu darba nedēļas ir jāatrod laiks arī projektēšanai.
Pasūtītājs izvēlas projektētāju, viņš "?" varētu arī atbildēt.
Ieteikums:pirms raksti pajautā vai noskaidro, nevis anonīmi nomelno.
Mājai kopumā ne vainas. Tikai šaubas izraisa mazais attālums no kaimiņu robežas. Nabaga kaimiņiem tiek aizsegta visa dienvidu saule, jo vismaz vizuāli skatot ģenplānu, liekas, ka attālums neatbilst arī Tukuma apbūves noteikumiem un aizskar kaimiņu tiesības uz sauli. bet tas jau Tukumam raksturīgi. Šī nav pirmā māja, ko Tukumā būvvalde saskaņo ar nepamatotām atkāpēm no apbūves un ugunsdrošības noteikumiem.
Dabā māja izskatās iespiesta gruntsgabalā un nesamērīgi liela konkrētajā mazpilsētas vidē. Tas, manuprā, ir lielākais šīs kompozīcijas trūkums.
Māja vienkārši ir par lielu zemesgabalam un konkrētās teritorijas (savrupmāju apbūve) apbūvei.
uz šo Zanei, šķiet, atbildēt nav dūšas
Projekta ietvaros tika izstrādāta insolācijas analīze, kura parādīja atbilstību LBN211-98 38.punktā noteiktajām prasībām, kas tobrīd bija spēkā (un atbilst arī tagadējam LBN211-08).
Tāpat ēkas attālumi no zemes gabala robežām ir saskaņā ar izsniegto plānošanas arhitektūras uzdevumu un Tukuma pilsētas apbūves noteikumiem.
Lūdzu dodiet adreses ēkām, ko Jūsuprāt Tukumā būvvalde ir saskaņojusi ar nepamatotām atkāpēm no apbūves un ugunsdrošības noteikumiem.
.. viss jau ir pareizi, bet nehumāni pret zemesgabalu, kas ir uz ziemeļiem no objekta- tagad šamiem jāsadzīvo ar aizpolārā loka īpatnībām- pagalms ir, bet saules nav.
Te jau iepriekš minēja, ka cilvēcīgāk būtu šo "L" veida apjomu veidot gar ielām- dzīvokļu iemītnieki sauli varētu ķert savos glamour balkonos un tad jau i kaza būtu dzīva …
P.S. Atbildēt ar "pamatojumu" nevajag- gan jau tas būs gana korekts, nav te nekāds konsilijs vai tiesas sēde.
Nu gan par tēmu – cik tad procentuāli ir daudz tādu pasūtītāju, kas būs tik vienaldzīgi pret maksimālu ieguldīto $$$ atpelnīšanu un neizmantos pēc pilnas programmas apbūves noteikumu pieļauto kvadratūru, intensitāti utt., gan par to, ko tad Jūs vai jebkurš no mums darītu, ja būtu pašai/-am tas kāposts, par ko nopelnīt vēl klāt (cik lielu daļu no biznesa tad atvēlētu altruismam, ja vispār), jau ir bijušas gana diskusijas.
Apsveicu Jūs, ja vienmēr esat spējīga pierunāt pasūtītāju būvēt mazāku apjomu par atļauto humānākas vides kaimiņu(!) gabaliem vārdā!
man tīk ēkas tonalitāte
ieeja ēkā tāds caurums ar pielipinātām trepītēm. varbūt arī vajadzēja akcentēt ar to melno izvirzīto rāmīti drusku.
Vajadzēja māju likt otrādāk, ar stūri pret krustojumu, tad varētu ērtāk nodzēst ugunsgrēku,sevišķi, ja siltinājumā lietots putupolistirols. Tagad nevar mājai apbraukt apkārt.
Neko jau labot vairs tā kā tā nevar, bet lai nedomātu, ka cepos pa tukšo, pateikšu arī. 1. Valguma ielā divas privātmājas tika saskaņotas ar minimālo būvlaidi 3,0 m neievērojot iedibināto būvlaidi šajā ielā. Rezultātā, auto nevar nostāties pie garāžu durvīm netraucējot kustību pa Valguma ielu. Un ja atbrauc ciemiņi, tad viņi stāv uz ielas braucamās daļas traucējot kustību. 2. Skatoties pēc teritorijas plānojuma, Pasta un Meža ielas stūrī ir atļauta mazstāvu dzīvojamā apbūve – 3 stāvu apbūve ar max augstumu 14,0m, bet dabā redzam, ko citu: četri stāvi un paaugstināts cokola stāvs. 3. Bez tam zaļumu teritorijai daudzdzīvokļu māju… Lasīt vairāk »
eleganti
Nākas piekrist "arī arhitekte" pēdējā komentāra pēdējai rindkopai. Redzēju nobrauktuvi uz autopagrabu. Kaut arī tas būtu pēc noteikumiem, nebrīnītos, ja it sevišķi ziemās iemītnieki labprātāk atstātu auto turpat ietves malā, nevis ripinātos iekš un ār pagraba, kas rezultātā šaurās un klusās ieliņas padarītu vēl šaurākas,( jo tur jau nemaz īsti nav, kur izveidot virszemes autostāvvietu, tomēr tā distance ir par īsu!)
Protams, ir apsveicami, ka Tukumā ienāk kādas modernākas arhitektūras vēsmas, un tomēr tas ir drusku griezīgi pret apkārtējo vidi.
Lai nu ko, bet margas ir riktīgi foršas !!! Veiksme, ka neuzlika no stikla. Un par tādu sviestmaizi 230 000 Lisie, lai katrs spētu ko tādu !
Rezēs – ja pēc 5 gadiem fasāde nesapūs tad pavisam feini.