Vasaras skola Roterdamas dokos

Viens no veidiem, kā gūt zināšanas un pieredzi ārzemēs, ir piedalīties kādā no daudzajām arhitektūras vasaras skolām. Mēs ― Evelīna Ozola un Andris Rubenis ― savai pēdējai studentu vasarai meklējām skolu, kas piedāvātu piesātinātu programmu, būtu ierobežota dalībnieku skaita ziņā un izaicinātu ar komplicētiem uzdevumiem.

Izvēlējāmies agrāk A4D jau pieminēto Roterdamas Akadēmijas organizēto vasaras skolu Living in the docks, kas piesaistīja gan ar norises vietu Eiropas lielākajā ostā, gan meistaru vārdiem: Aaron Betsky (Nīderlandes Arhitektūras institūts) un Jacob van Rijs (MVRDV).

Uzdevumi

Projekta teritorija Merwehaven atrodas pie Roterdamas robežas, tuvu blakus esošās Shīdamas (Schiedam) centram, un šobrīd vēl tiek izmantota kā augļu un sulu osta. Tuvāko 10 gadu laikā to paredzēts atdot pilsētai, un attīstītājs ― Stadshavens ― organizē vasaras skolas, konkursus un plenērus, lai iegūtu idejas teritorijas pārveidošanai. Patīkami, ka organizatori apzinās – no studentiem nav vērts gaidīt ekonomiski pamatotus un uz rūpīgas analīzes balstītus priekšlikumus, augstu novērtēts tiek netradicionāls skatījums un uzticēšanās intuīcijai. Tā kā Merwehaven atrodas ārpus dambju aizsargātās neapplūstošās pilsētas daļas, uzmanība tika veltīta dzīvojamās apbūves pastāvēšanas iespējām arī uz ūdens. Vasaras skola bija labi nodrošināta gan ar datortehniku, gan maketēšanas materiāliem un rīkiem, darbs studijā ― intensīvs ― no 9 rītā līdz pat pusnaktij divu nedēļu garumā.

Darba grupas

Vasaras skolas 49 dalībnieki tika sadalīti 7 grupās, nodrošinot dažādu tautību un izglītības līmeņu kombinācijas. Grupu projekti tika veidoti atbilstoši tām piešķirto vadītāju iecerēm, diemžēl nedodot izvēles iespējas. Es nonācu grupā, kuras līderis Thomas Wensing ― arhitekts ar plašām zināšanām arhitektūras vēsturē un nihilistisku attieksmi gan pret profesiju, gan Nīderlandes politiku ― aicināja pievērsties ideālo pilsētu projektiem, iepazīstinot mūs ar 20. gadsimta spilgtākajiem utopiju piemēriem un izmantojot tos kā vingrinājumu domāšanas atbrīvošanai. Andris, savukārt, strādāja grupā, kuras vadītājs Mark Veldman ― ambiciozs arhitektu biroja OMA pārstāvis ― mācīja atrast un loģiski savirknēt spēcīgākos argumentus projekta idejas aizstāvībai arī tik negribētam priekšlikumam kā cietums, veikli manipulējot ar efektīgiem attēliem un skaitļiem. Pārējo grupu starpā bija gan konceptuālu priekšlikumu piemēri, gan idejas, kas izaugušas no teritorijas apskatē atrastiem priekšmetiem.

Meistari

Sākotnēji solīto Aaron Betsky nomainīja ne mazāk pazīstamais Wouter Vanstiphout ― arhitektūras vēsturnieku apvienības Crimson dalībnieks. Grupu tikšanās ar meistariem notika 2―3 reizes nedēļā, saņemot kritiskus komentārus un norādes projektu turpmākai attīstībai. Šī arī viena no vērtīgākajām vasaras skolas pieredzēm ― pirmais mēģinājums aizstāvēt savas idejas tik augsta līmeņa žūrijas priekšā.

Ekskursija

Jebkuras vasaras skolas receptē būtiska sastāvdaļa ir ekskursija ― šoreiz uz Duisburgu Vācijā, lai iepazītos ar Innenhafen projektu ― agrāko rūpniecisko apbūvi ostas kanāla krastos nomainījuši drukni biroju apjomi, daudzdzīvokļu ēkas otrajā apbūves rindā un virkne dažādu restorānu. Par arhitektūras kvalitāti šeit stāsta piesaistīto biroju nosaukumi: Foster & Partners, von Gerkan, Marg und Partner, Nickolas Grimshaw & Partners. Simpātisks ir Duisburgas modernās mākslas muzejs ― Herzon & de Meuron šeit pievienojuši tik vien kā kāpņu telpu sārtā betonā un dažus jaunus logus bijušās tēraudlietuves ķieģeļu ķermenī. Interesanti arī ekoloģisku risinājumu piemēri ― liela uzmanība veltīta ūdens attīrīšanas iespējām un saules enerģijas izmanošanai. Otrs apskates objekts ir Lanschaftspark Duisburg ― Nord: 200 hektāru liels parks industriālā vidē, kas piedāvā iespējas sportot, apmeklēt izstādes, ieturēt maltītes un uzrāpties tēraudlietuves virsotnē, lai pārlaistu skatienu Reinas ― Rūras rūpnieciskajam apgabalam.

Ieguvumi

Vasaras skola lika saprast, cik neliela ir atšķirība starp sauszemi un ūdeni Nīderlandē ― tie ir tikai materiāli pilsētas uzbūvē, brīvi pārveidojami atbilstoši mainīgām vajadzībām. Plānojot dzīvojamo apbūvi, ļoti precīzi tiek definēts, kādiem iedzīvotājiem tā domāta ― neliela kļūme un rajons var pārvērsties geto. Ostas teritorijas Roterdamā piesaista dažādas citur nevēlamas parādības ― prostitūciju, brīvdomātāju kolonijas, divos peldošos cietumos šeit nomitināti nelegālie imigranti. Savdabīga pieredze bija arī dzīves apstākļi laivās Roterdamas ostas darbīgā organisma iekšienē, kas sevišķi iespaidīgs ir nakts apgaismojumā. Vasaras skolā iegūtā informācija par ostām, darba metodes un tehnikas vēlāk tika izmantotas mūsu kopīgajā diplomprojektā „Rīgas Ziemeļu pāreja”, savukārt organizatori studentu izstrādātos projektus liks lietā, uzsākot diskusiju Roterdamas sabiedrībā par Merwehaven turpmāko attīstības gaitu.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
6 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Māŗtiņš Arājs

Esdomāju ka tev bus lieli panākumi dizainera profesijā jo mans mīļāķais raidijums ir ”Tavas jaunās mājas”.

Tad vēl es skatos ‘Mājokļa jautājums’. Jo tur veido dzīvokļus.

jana

tomer info vel jorpojam par jauno nav 🙁

eve

nupat ir parādījies:

http://www.avb…mmerschool.php/

Māŗtiņš Arājs

Esdomāju ka tev bus lieli panākumi dizainera profesijā jo mans mīļāķais raidijums ir ”Tavas jaunās mājas”.

Tad vēl es skatos ‘Mājokļa jautājums’. Jo tur veido dzīvokļus.

jana

tomer info vel jorpojam par jauno nav 🙁

eve

nupat ir parādījies:

http://www.avb…mmerschool.php/

6
0
Lūdzu, komentējietx