A4D visai maz pievēršas ārzemju arhitektūrai. Ir tikai pāris izņēmumi. Viens ir tuvāko kaimiņvalstu — Igaunijas un Lietuvas arhitektūra. Otrs ir nozīmīgākais regulārais starptautiskais forums un pasaules arhitektūras notikums — Venēcijas biennāle, kam A4D parasti nedaudz pieskaras, parasti gan lūkojoties uz to vairāk vien caur Latvijas dalību.
Šogad biennāle šķiet īpaša, — visvairāk jau tāpēc, ka saistīta ar Rema Kolhāsa vārdu, un viņa itin kā pieticīgo, bet vienlaikus arī ambiciozo konceptu, — galvenā izstāde ir veltīta arhitektūras pamata sastāvdaļām, bet valstu ekspozīciju kuratori tika aicināti strikti turēties pie norādītās tēmas — 20. gadsimta mantojuma parskatīšanas. Šī biennāle nāca arī ar pārmaiņām oranizācija — tā ir turpat divreiz garāka, un nu ilgstot tikpat cik Venēcijas mākslas biennāle, apskatāma gandrīz pusgadu. Ievērojami ātrāk tika nosaukts arī kurators, kurš daudz laicīgāk varēja nākt klajā ar savu koncepciju (kas esot bijis arī Kolhāsa nosacījums, lai pirekristu). Neraugoties uz to, Latvijas puse savai biennāles ekspozīcijas sagatvošanai bija atvēlējusi apmēram tikpat ilgu periodu kā iepriekš. Un tomēr diezgan pārliecinoši var apgalvot, ka no visām Latvijas dalības reizēm tieši šoreiz latviešu arhitekti piedalās ar vissaturīgāko darbu, kura apjomīgākā un nozīmīgākā daļa faktiski paliek ārpus ekspozīcijas ietvariem, soloties būt par aizsākumu vērtīgam procesam.
Atklāšanās klāt bija arī daudzi Latvijas un Igaunijas arhitekti, kuri tika uzrunati no A4D puses, aicinot izteikt savus viedokļus, — gan par šī gada biennāli kopumā, gan interesantākajām un saistošākajām ekspozīcijām, gan arī — par Latvijas paveikto. Tā kā tika saņemti ne tikai īsas atsauksmes vien, tad iecerēta sērija, sākot ar Latvijas ekspozīcijas UNWRITTEN kuratoriem — biroja NRJA vadītāja Ulda Lukševica viedokli. Rīt domāts turpināt ar jaunu arhitektu grupas (Dagnija Smilga, Kārlis Bērziņš, Laila Zariņa, Niklāvs Paegle) vēstuli, kurā viņi apcer un aicina uz nākošo biennāli veidot kopīgu un spēcīgu Baltijas paviljonu. Trešdien plānots publicēt rindu īsāku viedokļu, ko A4D saņēma aizvadītās nedēļas laikā. Tie kuri vēl vēlas paust savējo, droši to var sūtīt šodien, rīt uz a4d@a4d.lv.
Biennāle Latvijas kuratora acīm
Baltijas paviljons
Vienēcijas biennāle 2014. Aculiecinieku viedokļi