Valka un Valga — atkal viena pilsēta

21.decembrī, kad Igaunija un Latvija pievienošanos Šengenas telpai, jaunas iespējas turpmāko attīstības ceļu turpināt bez robežām pavērsies arī dvīņu pilsētām Valkai un Valgai. Projekta ValgaValka: 1 pilsēta, 2 valstis turpinājums ir kopīgā tūrisma apmeklētāju centra izveide.

Valga, Igaunijas Dienvidu vārti un Valka, Latvijas Ziemeļu vārti ir dvīņu pilsēta, kas vēsturiski dažādos laikos ir pastāvējusi jau vairāk kā septiņus gadsimtus gan vienas, gan divu atsevišķu pilsētu statusā.

1995. gadā Valgas pilsēta un Valkas pilsēta parakstīja sadarbības līgumu, ar kuru tika dibināti pamati kopējai pilsētu attīstībai, vienotu problēmu risināšanai un izpratnei par otrpus robežai notiekošo. Līguma mērķis bija atbalstīt un paplašināt pilsētu pašvaldību iedibinātos kontaktus un rast jaunas iespējas savstarpējām attiecībām.

Pēc Igaunijas un Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai, no 2005. gada abas pašvaldības turpina iesākto sadarbību ar kopēju saukli ValgaValka: 1 pilsēta, 2 valstis. Projekta mērķis — novērst šķēršļus starp pilsētām un veicināt viengabalainas attīstības potenciālu, radīt spēcīgu pārrobežas sadarbības tīklu starp Valgas pilsētu un Valkas pilsētu. Tā būtība ir likvidēt ne tikai fiziskās valsts robežas, bet arī dažādu emocionālo, komunicēšanās robežu un valodas barjeru pārvarēšana.

Risinot kopīgos ar pilsētu attīstību saistītos jautājumus, jebkurā sfērā pirmkārt atbalstāmas Valgas un Valkas pilsētu iedzīvotāju intereses. Projekta ietvaros tika organizēti vairāki desmiti dažādi pasākumi, kas apliecināja dvīņu pilsētu kopīgas attīstības nepieciešamību — kā vienai pilsētu divās valstīs bez robežām.

Kā uzsvēra Igaunijas Republikas prezidents Tomass Hendriks Ilvess, oktobrī viesojoties Valgā, ja līdz šim daudzos bija sajūta, ka pierobežas teritorijas ir valsts maliene, tad pēc pievienošanās Šengenas līgumam šai sajūtai vajadzētu pilnībā izzust. Pēc 21.decembra, kad Igaunijā un Latvijā būs brīva personu un preču kustība, ikviens, tai skaitā Valgas un Valkas pierobežas reģions būs visas Eiropas Savienības iekšējā teritorija.

Gatavojoties Šengenas bezvīzu telpas atvēršanai, Valkas pilsētas dome un Valgas pilsētas valde apsver ideju par notikuma svinīgu atzīmēšanu, kas simbolizētu dvīņu pilsētas Valgas—Valkas jauna kopīga attīstības ceļa turpināšanu bez robežām. Tāpat tiek aplūkota ideja par Jaunā gada kopīgu sagaidīšanu pilsētas iedzīvotājiem uz kāda no robežpārejas punktiem, kas iespējams nākotnē varētu pārtapt par savdabīgu tradīciju.

Apmeklētāju centrs

Valkas un Valgas kopīgā apmeklētāju centra izveides ideja balstās uz Valgas kā Igaunijas dienvidu vārtu un Valkas kā Latvijas ziemeļu vārtu apvienošanu, caur to piesaistot aktīvu interesi reģionam un divām valstīm kopumā. Tādēļ tūrisma potenciāla palielināšanas nolūkos, apmeklētāju centra izveidei būtu plašāka nozīme, kam iespējams sekotu arī Valgas pilsētas, Valgas apriņķa un visa Valkas novada uzņēmējdarbības sfēras konkurētspējas palielināšanās. Būtisks faktors ir arī vēsturiskās Via Hanseatica tūrisma maģistrāles plānošana no Vācijas uz Sanktpēterburgu caur Valgu un Valku. Tādējādi šis apmeklētāju centrs kalpotu kā visas Latvijas un Igaunijas pozitīva vizītkarte starptautiskā līmenī.

Valkas un Valgas kopīgā tūrisma attīstības un mārketinga stratēģija tika izstrādāta projekta ValgaValka: 1 pilsēta, 2 valstis ietvaros. Saskaņā ar šo stratēģiju, kā arī lai veicinātu tūristu pieplūdumu Latvijai un Igaunijai, būtu ļoti lietderīgi izveidot kopīgo tūrisma apmeklētāju centru uz robežas, lai ikviens interesents informāciju par Latviju un Igauniju varētu saņemt vienā vietā.

Visa gada garumā tika meklēti dažādi risinājumus idejas īstenošanai un apzināti robežas tuvumā pašvaldībām piederošie zemes gabali. Sākotnējā ideja bija celt jaunu ēku, kas sastāv no divām daļām, no kurām viena ir Latvijas pusē, bet otra — Igaunijas. Abas šīs ēkas daļas bija plānots savienot ar stikla galeriju tieši pāri robežai un apmeklētāji ierastos otrā valstī tieši pa šo galeriju. Diemžēl no idejas nācās atteikties, jo Valgas pilsētas valdei robežas tuvumā nav brīvas, pašvaldībai piederošas zemes.

Valkas dome, meklējot labāko vietu apmeklētāju centram kopīgi ar Valgas pilsētas valdi vienojusies, ka visideālākā vieta būtu zaļā zona pie robežpārejas punkta Rīgas ielā, jo tas ir ļoti tuvu robežai. Ar kopīgām būvēm pilsētai jau ir precedents — ēka pie lielā robežpārejas posteņa. Uz Latvijas zemes ir uzbūvēta ēka, kas pieder Igaunijai un tajā strādā gan Latvijas, gan Igaunijas robežsargi. Ar kopīgo tūrisma apmeklētāju centru varētu būt nedaudz līdzīgi. Atšķirīgais būtu tas, ka ēka tiktu uzcelta Latvijas pusē par Latvijas līdzekļiem. Savukārt, igauņi visu ēku apgādātu ar nepieciešamo aprīkojumu.

Apmeklētāju centram ir jābūt vizuāli pievilcīgam un pašam par sevi interesantam tūrisma objektam. Ir plānots, ka tajā varētu būt kino zāle, konferenču zāle un izstāžu zāle, kurā būtu gan vēsturiskas, gan interaktīvas lietas. Izvēlētā vieta būtu pateicīga arī tāpēc, ka turpat ir Pedeles upe, kur būtu vēl jāpiestrādā pie atpūtas zonas labiekārtošanas. Mērķis ir to visu veidot tā, lai ikvienam ceļotājam, kurš varbūt sākotnēji pat nav domājis uzkavēties ilgāk, šeit iepatīkas tik ļoti, ka viņš paliek vairākas dienas.

Eiropas Dvīņu pilsētu asociācija

Eiropas Dvīņu pilsētu asociācija tika nodibināta 2006.gada decembrī. Daudzējādā ziņā šo pilsētu liktenis ir līdzīgs — tās ir šķirtas iepriekšējā gadsimta vēstures notikumu rezultātā. Tās ir pieredzējušas iedzīvotāju skaita sarukumu un mainīgo attieksmi pret mazākumtautībām. Atrodoties dažādās valstīs, tās piedzīvojušas dažādas pakāpes savstarpēju izolētību vai arī robežšķērsošanas režīma liberalizāciju. Tās cenšas tikt galā ar mantotajiem sarautajiem, sagrautajiem un pamestajiem transporta savienojumiem. Šo pilsētu pašvaldības tiecas pēc pārrobežu sadarbības, lai pārvarētu vēsturiskā sadalījuma sekas un nodrošinātu dzīves kvalitāti visiem iedzīvotājiem un kļūtu par patiesām dvīņu pilsētām ar divreiz vairāk iespējām.

Dvīņu pilsētu asociācijas dibinātāji bez Valkas — Valgas ir:
Imatra (Somija) — Svetogorska (Krievija)
Haparanda (Zviedrija) — Tornio (Somija)
Gerlica (Vācija) – Zgoželeca (Polija)
Frankfurt pie Oderas (Vācija) — Slubice (Polija)
Narva (Igaunija) — Ivangoroda (Krievija)

Saskaņā ar statūtiem, Dvīņu pilsētas asociācijas rezidences atrašanās vieta ir Imatra, bet asociācijas priekšsēdētājs rotācijas kārtībā katru gadu mainās starp asociācijā esošo pilsētu biedriem.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
žoržs

Pilsētas, ko sadala valstu robežas un pilsētas pie pašām robežām – tas ir gana interesanti. Un ir jau Eiropā to vēl vairāk. Gadījies braukt cauri Češinai/ Tešinai – bet tas nav tik kolorīti – poļu un čehu valodas un mentalitātes jau visai līdzīgas. Vēl, citreiz, kājām ejot pāri Oderai – no Franfurtes uz Slubici – tāds segts tilts, kam vidū robežkontroles punkts. Un vācu robežsargs smaida poļu meitenēm. Intriģējoša ir šādu pilsētu un to iedzīvotāju identitāte, kaut ar vēsturiski dažādas problēmas robeža ar sagādājusi. Reizēm gan sadalīšana stimulējusi citu rajonu attīstību. Domāju, Berlīne nebūtu tik interesanta pilsēta šodien, ja tajā… Lasīt vairāk »

žoržs

Pilsētas, ko sadala valstu robežas un pilsētas pie pašām robežām – tas ir gana interesanti. Un ir jau Eiropā to vēl vairāk. Gadījies braukt cauri Češinai/ Tešinai – bet tas nav tik kolorīti – poļu un čehu valodas un mentalitātes jau visai līdzīgas. Vēl, citreiz, kājām ejot pāri Oderai – no Franfurtes uz Slubici – tāds segts tilts, kam vidū robežkontroles punkts. Un vācu robežsargs smaida poļu meitenēm. Intriģējoša ir šādu pilsētu un to iedzīvotāju identitāte, kaut ar vēsturiski dažādas problēmas robeža ar sagādājusi. Reizēm gan sadalīšana stimulējusi citu rajonu attīstību. Domāju, Berlīne nebūtu tik interesanta pilsēta šodien, ja tajā… Lasīt vairāk »

2
0
Lūdzu, komentējietx