Tabakas fabrikas konkursā uzvar NRJA

Šodien tika paziņoti metu konkursa «TabFab radošā kvartāla pilnīgas izbūves arhitektoniskā vīzija» rezultāti — godalgoto pirmo vietu un aicinājumu piedalīties sarunu procedūrā par būvprojekta izstrādi un autoruzraudzību ieguvis birojs NRJA. Par labāko 17 pieteikumu konkurencē viņu redzējums tika atzīts gandrīz vienprātīgā starptautiskās žūrijas vērtējumā.

“Žūrija vērtēja arhitektoniskā risinājuma kvalitāti, ideju un atbilstību lietotāju vajadzībām, tā iekļaušanos pilsētas ainavā un teritorijas labiekārtojuma funkcionalitāti un pievilcību. Tikpat svarīgi bija arī ēkas ilgtermiņa ekspluatācijas aspekti – energoefektivitātes un ilgtspējīgie risinājumi,” skaidrojusi Kitija Gruškevica, kas pārstāv konkursa rīkotāju —  VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ). Pēc viņas teiktā, uzvarētāja piedāvātais risinājums ir drosmīgs, orģināls, ar potenciālu piesaistīt gan pilsētas iedzīvotājus, gan ārvalstu viesus. “Šajā vīzijā žūrija saskatīja spēcīgu kompozīciju, arhitektu izpratni par pilsētvidi un meistarīgi apvienotas radošā kvartāla lietotāju vajadzības,” papildināja Gruškevica.

“TabFab” radošā kvartāla metu konkursa nozīmīgumu, jo tajā pēc idejas īstenošanas mājvietu radīs vairākas kultūras un radošo industriju iestādes, tostarp arī viena no trim Latvijas radošajām augstskolām — Latvijas Kultūras akadēmija. “Esmu pārliecināta, ka Dānijas un Latvijas speciālistu žūrijai ir izdevies izvēlēties labāko risinājumu, kas nākotnē priecēs Kultūras akadēmijas studentus un pasniedzējus, kā arī Rīgas kino un Latvijas Fotogrāfijas muzeja apmeklētājus. Vienlaikus šai vietai ir jātop arī par radošo nozaru atspēriena punktu, kur dzimst un attīstās jaunas idejas,” paziņojot metu konkursa rezultātu, akcentēja kultūras ministre Dace Melbārde.

Topošo kvartāla iemītnieku pārstāve, žūrijas locekle un Latvijas Kultūras akadēmijas Radošo industriju programmas vadītāja Agnese Hermane, pauda, ka piedāvātais ēku vizuālais tēls, kaut arī netipisks tradicionālajai izpratnei par vēsturisku ēku rekonstrukciju, tomēr saglabā Tabakas fabrikas kvartāla kopiespaidu. “Idejas autori ļoti veiksmīgi uztvēruši un iedzīvinājuši akadēmijas garu. Simboliski veiksmīgs risinājums augstskolas darbības kontekstā ir bibliotēkas novietojums pie kvartāla ieejas. Īpašs paldies par iespēju paņemt līdzi uz šo pilsētvidi mūsu dārzu un ugunskura vietu,” stāstīja Hermane.

Citi godalgotie

Metu konkursa godalgoto vietu ieguvējiem tiek piešķirtas naudas balvas. Arhitektu birojam NRJA, kas ieguva pirmo vietu, tiks piešķirta naudas balva 18 tūkstošu eiro apmērā. Otro vietu un godalgu 14 tūkstošu eiro apmērā žūrija piešķīra Latvijas un Lielbritānijas personu apvienības ““Alsins Architecture”, “Kalve Arhitekti”, “Fabrum”” redzējumam, savukārt trešās vietas ieguvēji ir  Sidhards Jānis Liberts, Andra Odumāne, Egils Markus un Aleksandrs Borodkins sadarbībā ar SIA”Būvdizians”, kas saņems godalgu 10 tūkstošu eiro apmērā.

Žūrija piešķīrusi arī četras veicināšanas balvas, katru divu tūkstošu eiro apmērā, kuras saņems Dānijas uzņēmums SLETH,  apvienība LAAA — “Lauder Architects”, “Ainavu projektēšanas darbnīca ALPS”, “A.Ābeles inženieru birojs”, “Acitektura”, uzņēmumu apvienība no Dānijas ““Arkitekt MAA”, “DSA Ark Studio”, “Jorgen Taxholm & Nils Jeppe Hansen Wuttke & Ringhof Arkitekter BDA MMA”, “Thomas Ringhof Knud Aarup Kappel”” un “Richard Galey & Partners (Leicester)” no Apvienotās Karalistes.

Konkursu VNĪ organizēja sadarbībā ar Latvijas Kultūras ministriju, Latvijas Kultūras akadēmiju un Dānijas Kultūras institūtu. Metu konkursā iesniegtos darbus vērtēja starptautiska žūrija, kuras sastāvā ir arhitekti no Latvijas un Dānijas – Jānis Dripe, Agrita Maderniece, Gvido Princis, Aigars Kušķis, Gatis Didrihsons, Stīns Enriko Andersens, Tanja Džordana, kā arī nākamo radošā kvartāla iemītnieku, Latvijas Kultūras akadēmijas, pārstāve Agnese Hermane. Žūrijas darbā piedalījās arī eksperts un DKI ģenerālsekretārs Maikls Mecs Merks, žūrijas atbildīgā sekretāre – arhitekte Dace Kalvāne. Žūrijas priekšsēdētāja ir VNĪ valdes locekle Kitija Gruškevica.

Kvartāla būvniecību un attīstību VNĪ plāno pabeigt līdz 2022. gada beigām. Projekta kopējais budžets ir 5,058 miljoni eiro, no tiem 4,980 miljoni eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums un Latvijas budžeta līdzekļi, bet 78 tūkstoši ir Dānijas Karalistes atbalsts, kas ietver arī kopējo balvu fondu.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
5 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Īsts arhitektūras rokenrols. Apsveicu!!! Virtuālais šampanietis no manis.

Jānis Kazlovskis

Miķeli. Šķiet, ka tu šķērdējies.

Miks Kārkliņš

Nu ja jau te ar mūzikas metaforām operejam, tad es domāju, ka vistuvākais šeit būtu nevis rokenrols, bet gan Sigue Sigue Sputnik.

Miķelis

Man jau liekas Aerosmith ar Taileru priekšgalā;-) Bet jā, Tev varētu būt diezgan precīzs vērtējums konkrētajam darbam, Mik.

albergs

Jautājums autoriem, vai kādam zinātājam. Cik daudz pārbūvēs to, ko sačakarēja eiroremonta veicēji, kad pirms gada tika nodotas telpas JRT? Piekaramie putuplasta griesti tiks ņemti nost?

5
0
Lūdzu, komentējietx