Izsludināts konkurss Tabakas fabrikas attīstības vīzijai

Šodien VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) publiski izsludināja starptautisku arhitektūras konkursu kādreizējās Tabakas fabrikas zemes gabala attīstībai Miera ielā, kas konkursa materiālos pretenciozi tiek saukts par «TabFab radošo kvartālu». Konkursa termiņš — 26. novembris.

 

Konkursu VNĪ organizē sadarbībā ar Latvijas Kultūras ministriju un Latvijas Kultūras akadēmiju. Finansiālu atbalstu konkursam sniedz Dānijas Kultūras ministrija, Dānijas Ārlietu ministrija kopā ar Dānijas Kultūras institūtu, — tā ir daļa no Dānijas ieguldījuma un dalības Latvijas simtgades svinībās.

Plānots, ka 2022. gadā bijušās Tabakas fabrikas teritorijā darbosies radošo industriju biznesa inkubators un darbnīcas, atradīsies īpaši pielāgotas telpas Latvijas Kultūras akadēmijas, Rīgas Kino muzeja un Latvijas Fotogrāfijas muzeja vajadzībām, kā arī Miera ielas apkaimē tā būs jauna satikšanās vieta kultūras mīļotājiem — ar kafejnīcām, atvērta tipa darbnīcām un veikaliem.

Apbūves iecerei ir jāietver kvartāla teritorijā ietilpstošā Radošo industriju biznesa inkubatora arhitektoniskie un funkcionālie risinājumi, kvartāla ieejas mezgla risinājumi, prototipēšanas un citu darbnīcu risinājumi un teritorijas kopējā labiekārtojuma priekšlikumi. Tai skaitā priekšlikumi par atsevišķu ēku nojaukšanu vai pārbūvi. Metu paredzēts izmantot kā pamatu turpmākā būvprojekta izstrādei.

Metu konkurss «TabFab radošā kvartāla pilnīgas izbūves arhitektoniskā vīzija»

Teritorija: Miera ielā 58a, un ietver bijušās Tabakas fabrikas kvartāla teritoriju. Teritorijas platība — 7229 m², apbūves kopplatība — 13 362 m².

Plašāka informācija, konkursa apraksts, nolikums un reģistrācija atrodams konkursa mājaslapā tabfab.metukonkurss.lv

Novietnes apskate: 10. septembrī plkst. 13.00

Žūrija: VNĪ valdes locekle Kitija Gruškevica, Jānis Dripe, Agrita Maderniece, Gvido Princis, Aigars Kušķis, Gatis Didrihsons, Stīns Enriko Andersens, Tanja Džordana, kā arī Latvijas Kultūras akadēmijas pārstāve Agnese Hermane. Kā eksperts piedalīsies Dānijas Kultūras institūta ģenerālsekretārs Maikls Mecs Merks. Žūrijas atbildīgā sekretāre — arhitekte Dace Kalvāne.

Kopējais balvu fonds — 50 000 EUR

  • 1. vieta — 18 000 EUR
  • 2. vieta — 14 000 EUR
  • 3. vieta — 10 000 EUR
  • Četras veicināšanas balvas — katra 2000 EUR

Vietas vēsture

Revitalizējamai teritorijai (Miera iela 58/60) ir sena un bagāta vēsture. XX gs. sākumā te atradās Jāņa Janeļa desu fabrika, bet kopš 1912. gada — tabakas fabrika, kura bija nosaukta tās dibinātāja Samuela Maikapara vārdā — A.S. Maikapars. Fabrikas īpašnieks vēlējās piebūvēt jaunu trīs stāvu ražošanas korpusu, to projektēja izcilais arhitekts un inženieris Pauls Mandelštams (1872–1941), vairāk nekā 70 Rīgas mūra ēku autors.

Starpkaru laikā šis bija viens no Latvijas lielākajiem un tehniski vislabāk aprīkotajiem tabakas ražošanas uzņēmumiem, kas gada laikā saražoja vairāk nekā 2,5 miljonus dažādu marku papirosu. Uzņēmuma produkcija tika eksportēta uz Ameriku, Ķīnu, Indiju, Āfriku, Eiropu un Krieviju. 1940. gadā rūpnīca tika nacionalizēta un pārtapa par Rīgas tabakas fabriku.

1992. gadā uz tās bāzes tika dibināts Latvijas un Dānijas kopuzņēmums House of Prince Riga. Pēc vairākām nosaukuma un īpašnieku maiņām tabakas rūpnīca 2009. gadā tika slēgta. Pēc tam vairākus gadus kvartāls bijis dažādu radošu notikumu mājvieta, līdz 2017. gadam daļa no vecākās ēkas tika restaurēta un kļuva par Jaunā Rīgas teātra pagaidu rezidenci laika posmam, kamēr notiek tā vēsturiskās ēkas atjaunošana.

 

«Radošā kvartāla» būvniecību un attīstību VNĪ plāno pabeigt līdz 2022. gadam. Projekta kopējais budžets ir 5,058 miljoni eiro, no tiem 4,980 miljoni eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums un Latvijas budžeta līdzekļi, bet 78 tūkstoši ir Dānijas Karalistes atbalsts.

 

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Tas viss ir antiradoši. Nekur pasaulē radošos kvartālus nebūvē valsts kompānija. Tie rodas spontāni, vietās, kur nav īres maksas, vietās kur nav eiroremonta ( JRT ), vietās, kuras izskatās pēc apokalipses pieredzējušām utt. Jā, pēc tam attīstās viss rajons ar pavadošo infrastruktūru – kafejnīcas, veikaliņi, galerijas. 50 ripas konkursam, gan ir cienīgi, šķiet Latvijas rekords, varbūt arī Andis pavilksies, Aizkulises izskatās uz ff, ievērtēju garāmbraucot;-)

1
0
Lūdzu, komentējietx