Sešas vietas — atsijātas piemērotākās novietnes koncertzālei

Arhitektu savienība nacionālās akustiskās koncertzāles iespējamo novietņu Rīgā izvērtēšanas noslēguma posmā padziļināti vērtēs sešas konkurētspējīgākās vietas, kas atlasītas no iepriekšējā posmā palikušajām vienpadsmit vietām, kam pirms pāris nedēļām tika pievienots vēl arī Kongresu nams, — tad, kad procesā aktīvāk iesaistījās Rīgas pašvaldība. Andrejsala, rūpniecības preču tirgus un Uzvaras parka stūris noteikti ir labākās vietas jaunbūvei pilsētas centra tiešā tuvumā, bet mainoties politiskajai situācijai Rīgas domē, un jaunajai koalīcijai uzsākot darbu, potenciāli iespējama ir kļuvusi arī Kongresu nama pārbūve akustiskās koncertzāles vajadzībām.

 

Koncertzāles novietņu izvērtēšanas pēdējā izskatīšanai atlasītas sešas piemērotākās vietas:

  • AB dambis,
  • Andrejostas iela 17 Andrejsalā,
  • Elizabetes iela 2 (kopā ar Kronvalda bulvāri 6),
  • Uzvaras parka teritorija starp Raņķa dambi, Slokas ielu un Aleksandra Grīna bulvāri,
  • Rīgas Kongresu nams,
  • Rūpniecības preču tirgus teritorija starp Gaiziņa ielu, Prāgas ielu un Turgeņeva ielu.

Šajā nedēļā notika potenciālo novietņu salīdzinošās izpētes rezultātu un fokusgrupas diskusiju kopsavilkuma paziņošana LAS Padomei un pasūtītājam — Kultūras ministrijai. LAS prezidents Juris Poga norāda: “Nacionālās koncertzāles būvniecības vietas izvēles process ir sasniedzis fināla posmu, kad pie atlikušajām alternatīvām ir jāturpina padziļināta analīze. Tas nepieciešams, lai izvēlētos visatbilstošāko un panāktu konsolidētu nozares kolēģu un sabiedrības viedokli.”

LAS virzīto 12 vietu salīdzinošajā analīzē, ko veic “MASH Studio” (Lietuva), tiek vērtēts novietņu stratēģiskais potenciāls, sasniedzamība un piekļuve, sociālekonomiskais ieguvums, vietas kapacitāte un gatavība attīstībai, izskatot gan juridiskos kritērijus un ar tiem saistītos riskus, gan vērtējot atbilstību dažāda līmeņa plānošanas dokumentiem, gan iespējas vai šķēršļus, kas saistīti ar esošu apbūvi un kvalitatīvas pilsētvides veidošanu kopumā.

Līdz šim “MASH Studio” komanda kopā ar “Grupa93” (Latvija) ir izstrādājuši integrētu datu analīzē un sabiedrības pārstāvniecību un viedokli formējošu piecu diskusiju cikla rezultātos balstītu pētījumu par Nacionālās akustiskās koncertzāles projekta – sabiedriski nozīmīgas ēkas stratēģiskai attīstībai atbilstošāko novietni Rīgā. Darbs pie izvērtējuma noslēdzošās daļas turpināsies vēl 4 nedēļas. Atlikušajā laikā pētījums par minētajām potenciāli labākajām 6 novietnēm tiks papildināts ar katras vietas gadījumā īpaši specifisku aspektu analīzi, izmaksu aprēķiniem un prognozēm par projekta īstenošanai nepieciešamo laiku.

“MASH Studio” ir Kauņā bāzēts starptautiski strādājošs arhitektūras un pilsētplānošanas birojs ar pieredzi tieši apjomīgu un sabiedriski nozīmīgu ēku, tai skaitā koncertzāļu, priekšizpētes projektu izstrādē. 2016. gadā “MASH Studio” Kauņas pilsētas pašvaldības pasūtījumā veica priekšizpēti par Kauņas koncertu, kongresu un konferenču zāli. 2018. gadā “MASH Studio” Lietuvas Kultūras ministrijas pasūtījumā izstrādāja izpēti, lai pamatotu Nacionālās koncertzāles pakalpojumu infrastruktūras nepieciešamību Viļņā. Priekšizpētes rezultāti tika izmantoti, lai sagatavotu starptautiska arhitektūras konkursa nosacījumus un īstenotu investīciju piesaisti. “MASH Studio” savā darbā jau līdz šim ir aprobējuši dažādas radošas pieejas sabiedrības līdzdalības nodrošināšanai, ieinteresēto pušu un ekspertu iesaistei telpisko stratēģiju un pilsētvides attīstības koncepciju izstrādē.

Fokusgrupu tematiskās darbnīcas kā koncertzāles novietņu Rīgā izvērtēšanas integrētu sastāvdaļu veido un organizē “Grupa 93” (Latvija). “Grupa 93” ir viena no pieredzes bagātākajām plānošanas kompānijām Latvijā, kas strādā arī pie plašu sabiedrības līdzdalības procesu organizēšanas, veidojot diskusijas, seminārus, starptautiskas konferences un koordinējot darba grupas, gan klātienē, gan virtuālajā vidē. Fokusgrupas diskusiju ietvaros tika akcentēti jautājumi, kas svarīgi sabiedrībai, dažādām ieinteresētajām pusēm un profesionāļiem, lai apzināti kopā veidotu nākotnes koncertzāli. Diskusiju dalībnieku vidū ir pārstāvētas dažādas paaudzes un dažādas profesionālās darbības jomas (tai skaitā arī mūziķi) un ekspertīzes, kā arī vienotā diskusiju platformā satiekas atšķirīgās sociālās lomas, intereses un viedokļi. Kopumā šāds process tiek īstenots, lai nodrošinātu publisko pārstāvniecību, subjektīvu kritēriju, kolektīvo interešu un dažādu kopienu vajadzību pienācīgu integrāciju plānošanas procesā un lēmumu pieņemšanā. Pētījuma tapšanā nozīmīgu atbalstu sniedz Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments, kā arī savu ekspertu skatījumu uz novietnēm ir noformulējusi Latvijas Ainavu Arhitektu asociācija.

Kā zināms, LAS, atsaucoties kultūras ministra Naura Puntuļa aicinājumam, ir piedāvājusi plānu Nacionālās akustiskās koncertzāles novietnes atrašanās vietas izvēlei, potenciālo novietņu analīzei identificējot 36 iespējamās novietnes Rīgā. Pirmajā izvērtēšanas posmā uz tālāko izpēti tika virzītas 11 novietnes – AB dambis, Andrejostas iela 17 Andrejsalā, Elizabetes iela 2 un Kronvalda bulvāris 6, Ķīpsalas pludmale, parka teritorija starp Raņķa dambi, Slokas ielu un Aleksandra Grīna bulvāri, rūpniecības preču tirgus teritorija starp Gaiziņa ielu, Prāgas ielu un Turgeņeva ielu, teritorija pie Spīķeriem un Kārļa baseina, teritorija Salu tilta ZA galā, novietnes Torņakalnā, Skanstē un Zaķusalā. Pēc Rīgas Domes aicinājuma tika lems skatīt arī divpadsmito vietu – Kongresu namu.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
9 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Bija labs Kultūršoks, izrādās AMI bija paslēpta no sabiedrības acīm un tur atklājas, ka ēka ir unikāla, ko arī vajadzēja pierādīt. Bet ieskatoties Dambjē kunga godīgajās acīs un dzirdot absolūti nepamatotus apgalvojumus par ēkas bez vērtību, pamanīju Londonas atspīdumu un acīmredzot drīz taps Angļu Džentlmeņa kluba jaunās sērijas Vestendas brōļi.

East Village 141

Liekas ir tikai divas vertigas un apsveramas vietas koncertzalei – Andrejosta un Uzvaras parks , domaju ari labakas vietas .
Uzvaras parku butu verts paplashinat lidz Agenskalna licim un Ranka Dambi novirzit uz Aleksandra Grina bulvari un talak pa Slokas ielu tas ielas parveidojot pilnigi apkart parkam. Ranka dambis varetu turpinaties no Trijadibas ielas un tiek izveidota pilniga pieeja licim kur parks tiktu parveidots un pilagots apkartnei un koncertzalei. tuvu centram , Vecrigai utt.
par kongresnamu nav verts runat bet nojaukt ck komitejas eku vai parveidot to butu mulkigaka ideja kada jebkad ir dzirdeta

Miķelis

Es vēl sarakstam piemestu klāt AB dambi, jo tur ir gatavs projekts skiču stadijā, bet vajadzētu nebaidīties un ņemt klāt gabalu Daugavas, tas arī atrisinātu dažas projekta problēmas.

Brix

Uzvaras parks, ir nepiemērota vieta. Nelolojiet ilūzijas un nemāniet sevi, reālā dzīvē būvniecība iznīcinās daļu esošas, kvalitatīvas parka teritorijas. Iznīcināt 50-60 gadus vecus kokus – spēka gados, nenomocītus un labā kvalitāte, nemaz nerunājot par plānojuma un telpisko ainavas kompozīciju, tas nav saprātīgi. Neaizmirstiet, ka parkam pilsētā piemīt tās pašas arhitektoniski mākslinieciskās kvalitātes kas ēkai + bioloģiski ekoloģiskās. Secinu, ka domāšanā neesat nekur tālāk tikuši par tiem, kuri vēlas nojaukt ck komitejas ēku. 🙂 Parkam vajadzīga rekonstrukcija, pārbūve, bet ne teritorijas apbūve (lasi iznīcināšanu), tieši to pašu ko ck ēkai.

Andis Sīlis

Šo pavasar Uzvaras parkā iezīmētajā vietā tika veikta ģeoloģiskā izpēte skatu ratam, nāca ārā melni dubļi nnmetru dziļumā. Ja kāds nav pamanījis, tad tur ir kanāls un jāizcērt kādi 30-40 koki lai KZ izbrīvētu vietu.

Miķelis

Andi, AB dambī ir izskatīts variants, ka tiek paņemta klāt Daugavas daļa uz Vecrīgas pusi, ne tikai dambis?

JURIS PAEGLE

Piekrītu ka šis divas vietas: Andrejosta un Uzvaras parks ir ietilpīgas un piemērotas koncertzāles novietnei. jA KĀDS DOMĀ ka apakšā ir dubļi, protams visa centra daļa atrodas uz dziļa kanjona (arī AB dambis), jāurbj pāļi ~ 30m un viss risinās, bet pilsētas telpā šīs vietas kaut ko papildina!!!!!!!!!!

Miks Kārkliņš

Ilgi domāju ko teikt šajā sakara un labākais kas nāca prata bija citāts no Koenu Fargo: “ So that was Mrs. Lundegaard on the floor in there. And I guess that was your accomplice in the wood chipper. And those three people in Brainerd. And for what? For a little bit of money. There’s more to life than a little money, you know. Don’t you know that? And here ya are, and it’s a beautiful day. Well, I just don’t understand it.”
Veiksmi darbos!

NAV VIENALGA

Būtu beiguši ņemties jau pirms 10 gadiem un uzcēluši to koncertzāli uz AB dambja. Kaut vai pa kārtām. Tagad atkal dejo tajos pašos ritmos. Ja, piemēram, izvēlēsies AB dambi, tad ko – rīkos jaunu konkursu? Nedaudz pat komisks ir viss šis balagāns un nespējnieku parāde. Ja jau esam tik nabadzīgi, tad kāpēc mums vajag to koncertzāli? Tāpēc, ka tas ir stilīgi vai must be katrā galvaspilsētā? Tas nav arguments. Iespējams, ka vislētāk būtu pārbūvēt Kongresu namu. Tur pat parkings ir uzbūvēts . Bet funkcionāriem un vizionāriem gribas vietzīmi, bet kājās ir tikai cauras pastalas.

9
0
Lūdzu, komentējietx