Pavērsiens koncertzāles vietas lietā

Pagājušās nedēļas sākumā medijos izskanēja ziņa, ka kultūras ministrs oficiālā vēstulē vērsies pie Arhitektu savienības (LAS), aicinot paust vienotu viedokli par akustiskās koncertzāles atrašanās vietu, — vai nu piekrist daudz apspriestajai vietai Elizabetes ielā 2 vai arī nākt klajā ar tikpat labu vai labāku alternatīvu, ja tāda atrastos.

Šķiet, šī ir pirmā reize, kad ministrs Puntulis izrādījis kādas, kaut nelielas šaubas un attieksmes nianses savā iepriekš daudz nepiekāpīgajā un apbrīnojami ietiepīgajā nostājā par vietas izvēli. Un arī šoreiz jau nav runa par kādu neatgriezenisku pavērsienu. Lai nerastos šaubas par viņa cieto mugurkaulu, Puntulis intervijā Latvijas Radio bilda: “Un es joprojām ļoti ceru, ka šis kopīgais “jā” būs par Elizabetes ielu 2. (..) Ja gadījumā arhitekti spēs vienoties par kādu citu “jā”, piedāvājot līdzvērtīgu vai labāku alternatīvu Elizabetes ielai 2, tad Kultūras ministrija šo varēs virzīt vispirms jau Koncertzāles attīstības komisijā, kur ir visu politisko spēku pārstāvji, tad sadarbības padomē un valdībā,” viņš norāda.

Ministra sacītajā, ka arhitektu kopienai jāuzņemas lielākā daļa atbildības tajā, ka mums joprojām nav koncertzālēs, ir jaušams viņa aizvainojums uz arhitektiem. Var jau būt, ka tā arī ir viņa patiesa pārliecība. Noteiktais termiņš līdz kuram tiek gaidīta Arhitektu savienības atbilde ir 1. marts, — ja atmet svētku periodu, tie ir tikai divi mēneši. Nav pārāk daudz, arī tad, ja salīdzina ar pusgadu, kas ticis iztērēts stumjot vienu apšaubāmo piedāvājumu, — apmēram šādu, demokrātiskāku un racionālāku ceļu taču varēja …

Arhitektu savienības vadītājs Juris Poga pauda, ka ir gatavs pieņemt šo izaicinājumu — atrast alternatīvu Elizabetes ielas novietnei, taču piekrišanu ir jādod visai organizācijai. Šim jautājumam ir plānots veltīt LAS padomes sēdi 5. janvārī. Jāatzīst, ka Arhitektu savienībai nav lielas izvēles, — ja cita pārliecinoša priekšlikuma nebūs, tad ministrija sludināšot konkursu esošajai vietai. Vairumam ir skaidrs, ka Elizabetes ielā  nav iespējams uzcelt koncertzāli tā, lai vienlaikus tiktu gan saglabāta esošā modernisma ēka, gan koncertzāle neizskatītos pēc piebūves, kā arī netiktu nodarīts kaitējums parkam.

Nākamie soļi, pēc darba grupas izveides, pēc Jura Pogas un citu LAS pārstāvju domām, varētu būt plašāka aptauja, veidojot sektoriālas tiešsaistes diskusijas, iesaistot dažādas ieinteresēto grupas, — gan arhitektus, gan pilsētas pašvaldības pārstāvjus, mūziķus jauniešus utt., dodot iespēju izteikties visiem, kam šis jautājums nav vienaldzīgs. Pēc tam un reizē arī paralēli šai, — plašajai pieejai, ir doma arī par dziļāku profesionālu izpēti, iesaistot ekspertus no saistītām nozarēm, cik nu iespējams atvēlētajā laikā. Līdz ar to, atbilde Kultūras ministrijai būtu nevis viena adreses, bet lielāks pētījums, kas visdrīzāk neaprobežotos ar vienu vienīgu variantu, bet varbūt divām vai trim alternatīvām.

Būtiskākais, ar ko situācija šai jomā šodien atšķiras no tās, kas vasarā, — ir nomainījusies Rīgas pilsētas vara, kas taču noteikti ļauj aplūkot arī citas vietas pilsētas centra tiešā tuvumā. Tāpat arī iepriekš neminētā ziņa par valstij piederošajiem 9 hektāriem Andrejsalā, — arī tā būtu laba alternatīva Elizabetes ielas novietnei.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
10 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Ieva

Savdabīga ministra uzvedība – visu laiku ik pa brīdim novelt vainu uz arhitektiem un ignorēt to, ko daudzi viņam par šo saka. Vienā no diskusijām ar N. Puntuļa klātbūtni G. Grikmane minēja par iepriekšējo procesu un politisko gribu, bet tas tiek ignorēts. Tāda sajūta, ka viņu vada apvainošanās un kādas personīgas ambīcijas nevis profesionalitāte. Jau vienreiz šo biju citur minējusi, piefiksēšu arī šeit. LAGB 2020 kultūras ministrs tik ļoti vēlējās uzsvērt, ka arhitekti ir “profesionāli kalpotāji ar milzu atbildību”, bet vai kāds nav aizmirsis, ko sabiedrībā pieņemts saukt par tautas kalpu un viņa atbildības apmēriem? Arī B.Bula Facebook kādā komentārā… Lasīt vairāk »

Miķelis

Tā kā laika ir pamaz, mēs varētu šeit apspriest ( cerams LAS un J.Poga neapvainosies ) konkrētas vietas. Mans piedāvājums ir Kronvalda parkā tās tizlās autostāvvietas ar piramīdiņu vietā blakus Kongresa namam. Centrs, parka tur vairāk nav, – bruģēts laukums tikai, mazliet japabīda Upīts, lai skeitbordistiem nav viss visu laiku bumbās. Otra vieta ir otrā pusē Kongresu namam – LU Bioloģijas fakultātes ēkas vietā, valsts to varētu par sakarīgu naudu atpirkt no Latvijas Universitātes. Trešā vieta ir valsts goda un lēmumu pēctecības jautājums – AB dambis ar mainītu krasta līniju uz Daugavas rēķina ( mākslīga sala tika veidota arī Sidnejas… Lasīt vairāk »

JAYZ

Manuprāt, tomēr būtu prātīgāk būvēt vietā kuras vide iegūs vairāk no tā, ka tur būs koncertzālē. Varbūt kaut kur pie Zinātņu Akadēmijas. Variants arī Andrejsala. Kronvalda parka autostāvvietu vispār vajadzētu pārbūvēt atpakaļ par parku.

Miķelis

Jā, bijušais rūpniecības preču tirgus kā variants, Andrejsalā varētu rekvizēt ( nacionalizēt ) kādu Šķēles īpašumu,, arī variants. Bet Kronvalda parkā autostāvvietas vietā laba, reprezentatīva vieta, es tomēr liktu uz to. Bet jau 6 varianti. Kurš sola vēl?

AB (Armands Bisenieks)

….”valsts goda un lēmumu pēctecības jautājums” – audzinošs atgādinājums!

AB

Iesaku kolēģiem pirms rītdienas Padomes sēdes noklausīties 09.12..20 LNSO “podkāstu”/ sarunu ar Andi Sīli par Koncertzāles novietni Elizabetes ielā vai kaut kur citur.

Miķelis

Andis jau ir gana spārdīts no KM puses,- radījis pasaules līmeņa darbu un nokniebts kā zaļais mazais gurķis, lai neizaug pārāk liels. Gribētos jau AB dambī, bet Le Korbizjē brillēs mītošais spēks to KM aci stiepj uz Elizabetes ielas pusi, tāpēc loģikai jābūt dzelžainai ar vēsturisku izklāstu ka paši vien podus KM vāra + dokumentiem kas to pamato. Arhitektiem nav jāpadod bumbas kā ņuņņām, bet jāsit pelnītas pendeles par FairPlay principu pārkāpšanu. Tai skaitā Andim svītrainā Veco Suitu kreklā. Vara neciena mīkstos,- mēs tādi esam bijuši jau 20 gadus vismaz. Kaut pēc šodienas Kultūras rondo šķiet mēs esam daudz gudrāki… Lasīt vairāk »

Miķelis

Tikko dzirdēju pa radio J.Pogu – Latvijas arhitekti ir nezinīši, neko nespēj un koncertzāles vietas atrašanai izvēlēsies laikam lietuviešu kompāniju. Pardon, varbūt projektētājus arī uzreiz lietuviešus? Kas tas par marazmu? Impotenci publiski demonstrēt tā kā nevajadzētu, ne?

Miķelis

Tāpēc jau par pilnu neviens mūs neņem, ka nespējam excelī tabuliņu ar kritērijiem uztaisīt un izvērtēt elementāru lietu, par ko 1.Republikas laikā vienotos vienā arhitektu sanāksmē un apstiprinātu ar attiecīgiem vēsturiskiem dokumentiem. Vai nu ienācies priekšlikums – mainām Arhitektūras likumu pret koncertzāli Elizabetes ielā? Kā tad ir – jebšu visi tik ļoti baidās un tā rokas trīc ka a4d.lv neko ierakstīt nevar?

Miķelis

Nu ta beidzot LAS pieņēmis sakarīgu lēmumu koncertzāles vietas meklējumā ar 4 soļiem – apsveicu!!! Redz, arhitekti var! Juris gan izklausījās Kultūras rondo kā desmit gadus vitamīnus nesaņēmis. LAS dāmas, nu pabarojiet taču Juri kādreiz ar kārtīgu karbonādi no Štālberga servīzes. А то всё о державе думает. Tas joks protams. Lai izdodas, Juri!!!

10
0
Lūdzu, komentējietx