Pārdomas pēc Gada skates

Būdams žūrijas loceklis gada skatē jau otro reizi, esmu spiests konstatēt pasākuma neatbilstību manai personīgajai sajūtai.Pirms diviem gadiem nešķita pareiza dažāda svara kategoriju objektu nokļūšana vienā maisā, kas noveda pie pārāk reducētas uzvarētāja izvēles. Savukārt šogad tika turpināta tendence objektu arhitektūras kvalitāšu vērtēšanas pakārtošanā to socioloģiskajai misijai. Man nešķiet piemērota arī arhitektūras politizēšana jeb objekta funkcijas (skolas rekonstrukcija pagājušogad) pārlieka izcelšana vērtējuma pieņemšanas procesā.


Diemžēl mehāniskas balsošanas rezultātā žūrijas komisija izvēlēja gada objektu, tā arī īsti neizvērtējot arhitektūras mākslinieciskās, radošās kvalitātes. Viedokļi grozījās ap stratēģiskiem un populistiskiem apsvērumiem — saistītiem ar veiktās izvēles rezonansi sabiedrībā, kas, protams, nav mazsvarīgs apsvērums.


Tomēr mana intuitīvā arhitekta ieguldījuma un profesionāla sasnieguma novērtējuma izjūta sliecās par labu virknei citu projektu. Zaigas Gailes Berga, projektēšanas grupas Arhis Ģertrūdes centrs un House of Prince ēka, F.L. Tadao privātmājas arhitektoniskās veiksmes ir ne mazāk svarīgas arī no sociālā aspekta.


Būtu absurdi piešķirt balvas objektiem tikai tāpēc, ka šībrīža investīciju stāvoklis attiecīgajās grupās ir konstanti neapmierinošs. Vēl interesantāka būtu situācija, ja Latvijas Arhitektu savienības (LAS) valde būtu akceptējusi iniciatīvu pārstāvēt mūsu valsti Venēcijas bienālē ar gada skates uzvarētāja projektu… Vajadzētu garus un plašus paskaidrojumus, kur tieši tā mūzika sastingusi mūsu platuma grādos? Augstāk izteiktās pārdomas gan nemazina visnotaļ pozitīvi vērtējamo, Zanes izcīnīto ēkas arhitektūru.


Augšminētajam pievienojot no sākta gala neveiklo projektu pieteikšanas sistēmu, kas daļai autoru liedzis iesniegt savus darbus morālu apsvērumu dēļ, nākas secināt, ka, vismaz personīgi mani nesaista piedalīšanās šadā skatē—konkursā.


Nesaku, ka pasākums ir bezjēdzīgs, šīs pārdomas virzītas vien uz izsmalcinātāku, augstākas raudzes profesionālu sasniegumu meklēšanas un atzīmēšanas metodes iedibināšanu. Kā viens no iespējamajiem risinājumiem lēnām briest Arhitektūras Veicināšanas Fonda šobrīd nolikuma izstrādes stadijā esošā Arhitektūras meistarības balva.


Sūtiet savus priekšlikumus!

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
4 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
E_r_

kas tas par zveeru "Arhitektuuras veicinaashanas fonds" ?

Priede _

Zdraaste! 🙂 AVF ir superīga lieta! skat. SĀKUMS -> PAR PLATFORMU->un tur teksta begās links uz info par AVF.

E_r_

kas tas par zveeru "Arhitektuuras veicinaashanas fonds" ?

Priede _

Zdraaste! 🙂 AVF ir superīga lieta! skat. SĀKUMS -> PAR PLATFORMU->un tur teksta begās links uz info par AVF.

4
0
Lūdzu, komentējietx