Nosaukti nominanti gada balvai

Vakar preses konferencē tika paziņoti vietējās žūrijas izraudzītie nominanti Arhitektūras gada balvai, — šogad to ir tikai deviņi. Nākamajā posmā darbu vērtēšana tiks nodota starptautiskās žūrijas rokās, bet labākie tiks paziņoti 18. maijā svinīgajā apbalvošanas ceremonijā fon Stricka villas dārzā.

Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvas konkursam tika pieteikti 46 darbi, no kuriem finālam atlases žūrija ir izvirzījusi deviņus.

  • Bērnu laukums Labirints, autori: Liene Mackus sadarbībā ar SIA Balta istaba
  • Bērzpils kapličas restaurācija, autori: Artūrs Lapiņš, inženieri Māris Bēnfelds un Ģirts Pavlovs, arhitektoniskā izpēte — Vija Strupule
  • Dabas koncertzāle 2017, autori: SIA Didzis Jaunzems Arhitektūra — Didzis Jaunzems, Ervīns Gorelovs, Juta Davidovska
  • Daudzdzīvokļu māja Ģertrūdes ielā 121, autori: Agnese Lāce, Renāte Pablaka, Inese Buša
  • Izstāde Tev ir pienākušas 1243 ziņas, autori: ekspozīcijas un saziņas dizains Rihards Funts, Toms Lucāns, dizaina studija Rijada, asistente Roberta Fišere, kuratori Kaspars Vanags, Zane Zajančkauska, Diāna Fransena
  • Liepājas valsts 1. ģimnāzija, autori: Ilze Mekša, SIA Wonderfull
  • Rižskij Samogon ražotne, autori: SIA Nesens, SIA Variant Studio
  • Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas jaunais korpuss, autori: JKMM Architects (Somija), skiču projekts JKMM Architects sadarbībā ar arhitektu biroju Nams, Solve (Austrija, medicīnas tehnoloģijas), Oliver (Izraēla, slimnīcas funkcionālie risinājumi), būvprojekts SARMA&NORDE Arhitekti, arhitekti Visvaldis Sarma, Gunta Grikmane, Aleksandrs Nedzveds, Andris Vītols, Toms Kampars, Evija Dansone, Jēkabs Vaicis
  • VEF ražošanas korpusa pārbūve, autori: SIA Zenico Projekts — Viktors Valgums, Viktors Valgums jun., Kaspars Dortāns, Tamāra Stuce

Šogad darbus vērtēja atlases žūrijas sastāvā esošie iepriekšējā gada apbalvoto darbu autoru pārstāvji arhitekti Austris Mailītis, Kārlis Melzobs, Pēteris Blūms, Dagnija Smilga un Juris Lasis, kā arī Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa un mākslinieks Andris Eglītis.

Žūrijas pārstāves Dagnijas Smilgas komentārs:
«Gada balvai iesniegtajos objektos iezīmējas divas svarīgas tendences Latvijas arhitektūras ainavā. Pirmkārt, projekti, kas saistīti ar vēsturiskā mantojuma saglabāšanu un tālāku attīstīšanu, ir konkurētspējīgi arhitektūras piemēri Eiropas kontekstā. Ir vērojama pieaugoša konceptuāla interese un iejūtība pret esošo ēku substanci. Savukārt jaunbūvēs, kurām ne tikai jāveic vērtīgs pienesums sabiedrībai, jārespektē vietas un laika konteksts, bet arī jārada jauna forma, nereti rodas priekšstats par skaidras arhitektūras valodas un domas tīrības trūkumu. Pašvaldību projektos vērojama augsta mērķtiecība projekta sākumā, taču nepieciešamākais uzlabojums būtu jauni kvalitātes kontroles mehānismi projekta izstrādes un būvniecības procesā. Veiksmīgākie objekti ir tie, kuros skaidrs virsuzdevums mijas ar nepārtrauktu arhitekta, pasūtītāja un būvnieka sadarbību līdz pat mēbeļu un iekštelpu dizaina risinājumiem. Katrā šī gada arhitektūras balvai nominētajā projektā meklējām gan vēstures sapratni un tradīcijas, gan spēcīgu konceptuālās arhitektūras domāšanu savienojumā ar uzdrīkstēšanos eksperimentēt»

Nākamajā vērtēšanas kārtā 9 nominētos darbus izskatīs un lēmumu par galvenajām balvām pieņems fināla žūrija, kuras sastāvā, papildu ārvalstu arhitektūras profesionāļiem, šogad tika iekļauta atlases žūrijas izvirzīta pārstāve.

Austris Mailītis raksturo izvēlēto žūrijas sastāvu: «Fināla žūriju veidos Eiropas arhitektūras skolas pārstāvji, kuri labi pārzina gan pasaules, gan Latvijas kontekstu. Žūrijas sastāvā būs arhitekts, urbānists un Parīzē bāzētās Studio Muoto vadītājs Īvs Moro (Yves Moreau), atlases žūrijas izvirzītā pārstāve, viena no Cīrihē bāzētā Hosoya Schaefer Architects biroja vadītājām, arhitekte Dagnija Smilga, Igaunijas Arhitektu savienības prezidente un pazīstamā igauņu arhitektu biroja Kavakava līdzdibinātāja, arhitekte Katrina Kova (Katrin Koov), lietuviešu jaunās paaudzes neatkarīgais arhitekts Lins Lapinsks (Linas Lapinskas), kā arī Londonas biroja PUP architects pārstāvis un Oxford Brookes universitātes arhitektūras nodaļas lektors, arhitekts Teodors Molojs (Theodore Molloy).»

Darbi tiek vērtēti pēc vienotiem kritērijiem, ņemot vērā ideju un koncepciju, darba viengabalainību, atbilstību projekta uzdevumam, kontekstu un mērogu, rūpību un pamatīgumu, kā arī sabiedrisko nozīmīgumu un emocionālo iedarbību.

Arhitektūras gada balvas ietvaros no 14. līdz 18. maijam tiks atzīmēta Arhitektūras nedēļa, kuras ietvaros norisināsies vairāki pasākumi ar mērķi veicināt diskusiju par kultūru arhitektūras procesos, izcelt Latvijas arhitektūras izcilākos sasniegumus pēdējā gada laikā un veicināt plašākas sabiedrības iesaisti arhitektūras vidē. Šī gada Arhitektūras gada balvas vienojošā tēma ir būvkultūra — kādēļ nepieciešama laba un kulturāla arhitektūra, un kāda ir ikviena cilvēka nozīme kulturālas vides veidošanā.

Arhitektūras nedēļas būtiskākie notikumi: nominantu izstādes atklāšana un publiska diskusija nedēļas iesākumā, kā arī industrijas profesionāļu atvērtās lekcijas, kuras notiks 18. maijā, un tām sekos gaidītākais notikums — gada balvas svinīgā ceremonija.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Rūta Leitanaitė

Šogad mums patiesībā Būvniecības gada balva. Ar Arhitektūru tam visam tāla līdzība. Izskatās ka priekšā 7 liesie Arhitektūras gadi.

Rūta Leitanaitė

Kamēr arhitektu kundzes un kungi guļ izstāstīšu pasaku: Tātad Arčera apgrozījums sasniedzis 60 mlj. Euro un tas sakarā ar Design&Build apjomu palielināšanos veido savu projektēšanas nodaļu. Automātiski bankrotē kādi arhitektūras biroji. Arčers pieņem darbā nu piemēram trīs arhitektus. Vienu vecu kā mēbeli, vienu ap 50 un vienu jauno. Saspringums. Jānodod objekts – skola. Arhitekti strādā dienu un nakti, darba daudz. Te pēkšņi birojā ienāk Arčers direktors. Uzsit pa plecu vecajam – tu Andrej esi labi pastrādājis, ņem karti ar 2k eur, aizbrauc uz Kanārijām. Pieiet pie vidējā – malacis Pēteri, te tev ielūgums un Milānas messi, atved kādus jaunus paraugus,… Lasīt vairāk »

2
0
Lūdzu, komentējietx