Lietuviešu arhitekti — par Lietuvas arhitektūru III

Par pēdējo gadu notikumiem kaimiņvalsts arhitektūrā un pilsētbūvniecībā A4D aptaujā atbild lietuviešu arhitektūras publiciste Vaida Almonaitytė—Navickienė un arhitekti Audrius Ambrasas, Virginijus Gerdvilis, Vaidotas Paliulionis un Linas Tuleikis.

Lietuviešu kolēģi nosauc pēdējo gadu interesantākās vai nozīmīgākās būves Lietuvā, apskata pilsētbūvnieciskus notikumus, kā arī iepazīstina ar labākajiem darbiem vai projektiem, pie kuriem katrs no viņiem strādājuši vai strādā šobrīd.

Audrius Ambrasas

Audrius Ambrasas Architects

Pēc manām domām, pagājušā gada labākā ēka ir LITEXPO paviljons Viļņā (R.Paleko arch studija). Atzīmēšanas vērta ir divu uzņēmumu biroja dvīņu ēka Klaipēdā (arh. A. Bučas, M. Bučiene). Interesantākie projekti — Viļņas Universitātes jaunā bibliotēkas ēka (R.Paleko arch studija), Viļņas prokuratūras jaunbūve (arh. K.Lupeikis) un skola Balšos, Viļņā (arh. S.Kuncevicius, a.s.a.).

Mums būtiskākais bija darbs pie Hansabankas. Tūlīt beidzam tehniskā projekta izstrādi. Pagājušajā rudenī piedalījāmies Merka organizētajā ielūgtajā konkursā Lucavsalai, kur ieguvām otro vietu, paliektot aiz CEJ Architects.

Vaida Almonaitytė—Navickienė

Žurnāla Archiforma redaktora vietniece

Žurnāls Archiforma šogad jau piekto reizi pasniedz savu balvu par gada labāko darbu Lietuvas arhitektūrā. 2006.gada galveno balvu saņēma Paņevēžas bibliotēkas rekonstrukcijas autors, arhitekts Sauļus Juškis. 

Citās nominācijas tika apbalvoti:
Dzīvojamā ēka Jakšta ielā Viļņā (A.Nasvyčas, O.Kiznyte), administratīvā ēka Kestuča ielā Viļņā  (T.Paulauskas, S.Pamerneckius, T.Mazūras, V.Ūsus, D.Čepurnas), Tirgus, Katedrāles, Neatkarības un Autoostas laukumu renovācija Telšos (A.Žebrauskus, G.Čepiene), viesu nams Belvilis pie Bebrusu ezera (R.Liolas, E.Neniškius, A.Liolas, S.Lioliene, R.Vaineikīte, L.Nekrošius).

Virginijus Gerdvilis

Archipolis 

Manuprāt, ievērojamākās ēkas Lietuvā ir:
Igaunijas vēstniecība Viļņā, Žvērīnā (3+1 architects).
Biroja ēka ar 9 metrus plato pārkari Viļņā, Svitrigailos ielā 11 (arh. R.Bimba).
Daudzdzīvokļu māja Mindauga ielā 14 (arh. G.Kuginys, T.Rasiulis).
Lietuvas paviljons izstādē Expo 2006 Japānā (arh. V.Ozarinskas, A.Bucas).

Diemžēl pilsētbūvniecībā nav daudz ko nosaukt. Varētu būt — Konstitūcijas prospekta apbūve Viļņā.

Mūsu darbi:
Tipogrāfijas ēka Viļņā.
VZDRMC centra interjers.
Savrupmāja Tarandē, Viļņā.

Vaidotas Paliulionis

Archimedia

(U) uzbūvēts, (B) būvniecības stadija, (P) projekts.

Viļņa:

1. Darījumu centrs Europa (Audrius Ambrasas Architects) (U). Pirmais «debesskrāpis» Nēres upes labajā krastā. Otrā un līdz šim pazīstamākā ēka šajā vietā.
2. Ģedimina prospekta rekonstrukcija (arh. A.Songaila & Vilniaus planas) (B & U). Nozīmīgākā iepirkšanās un biroju iela Viļņā .
3. Viļņas vārti (Vilniaus vartai, arh. R.Bimba) dzīvojamais un darījumu komplekss (gandrīz U). Uzbūvēts virs pazemes tuneļa. Milzu būve Viļņas mērogam.
4. Lietuvas uzņēmu reģistra ēka (Registrų centras, arh. L.Merkinas & Architekturos palete) (B). Jaunākā būve Nēres labajā krastā.
5. Karaļa Mindauga tilts (arh. V.Treinys) (U). Ļoti nozīmīgs infrastruktūras objekts pašā Viļņas centrā.
6. Lietuvas karaļu pils (Valdovų rūmai) blakus Vilņas katedrālei un Ģedimina tornim. Ļoti strīdīgs projekts, par ko publiski tiek daudz diskutēts. Ēka, kas pēc Krievijas cara pavēles tika nojaukta 19.gs.sākumā, ir bijusi gan Lietuvas karaļu rezidence, gan Lietuvas neatkarības simbols. Nav saglabājušies daudz dokumentu, nedz plānojuma, nedz interjera zīmējumu tam, kāda tā bijusi. Viļņas katedrāle un Karaļu pils abas divas vienlaikus nekad nav stāvējušas — kad 1801.gadā pabeidza katedrāli, pils jau bija nojaukta. Tāpēc interesanti tās redzēt kopā .
7. Hansabankas galvenā ēka Nēres labajā krastā (Audrius Ambrasas Architects) (P).
8. Atpūtas un izklaides parks Vilniaus Pramogu Parkas ar Siemens halli (U), iepirkšanās centru, akvaparku (B), uc.

Kauņa:

1. Kauņas sporta halle Nemūnas salā (P). Strīdīgs, viedokļu vētrām apvīts projekts.
2. Akropolis Kauņas centrā (B). Liela kaste, kas varētu negatīvi ietekmēt pilsētas transporta sistēmu, autostāvvietu problēmu, kā arī apdraudēt pilsētas nozīmīgākās kājāmgājēju ielas un iepirkšanās artērijas (Laisvės alėja) statusu.

Klaipēda:

K & D  komplekss (U). Pirmais grūdiens debesskrāpjiem mūsu ostas pilsētā.

Par pilsētbūvniecību. Tuvojas jaunā Viļņas attīstība plāna apstiprināšana, tam pašlaik rit sabiedriskā apspriešana. Manuprāt, galvenā problēma ir komunikācijā starp pašvaldību un biznesa struktūrām, kā arī citām pilsētu institūcijām. Nauda spiež jaunus projektus ik mēnesi — augstāk, milzīgāk, svarīgāk, dārgāk… Pašvaldība tam šķietami nav gatava, likumi un noteikumi seko jau notikušiem notikumiem. Sabūvēts daudz neglītu ēku, vairums cilvēku nav apmierināti un dusmojas par to, kā mūsu mājīgā pilsēta strauji pieblīst pilna ar kosmopolītiskām stikla kastēm utml. Daudz tiek runāts gan par jaunas tramvaja sistēmas būvniecību Viļņā, gan par Vilņas un Kauņas savienošanu vienā Eurocity (dipolis, dvimiestis), pārvietojot valsts galveno lidlauku pusceļā starp abām pilsētām vai arī paplašinot Kauņas Karmelava lidostu. 25.februārī būs pašvaldību vēlēšanas, nu un jūs jau saprotat…

Pats esmu strādājis pie arhitektūras vizualizācijām projektiem, ko var apskatīt mājas lapas galerijā.

Linas Tuleikis

Dviejų Grupė, galvenais arhitekts, Kauņa

Pēdējās piecgades ievērojamākais projekts, manuprāt, ir Azolīna sporta centrs Kauņā (arh. D.Ciuta, V.Adomavicius, V.Vysniauskiene, Vilius ir partneriai). Privātmāju jomā — māja Utru ciemā pie Klaipēdas (arh. R.Adomaitis, R.Babrauskas, G.Natkevicius).

Nevaru iedomāties, kuru pilsētbūvniecības piemēru varētu minēt… Ar šo darbības lauku Lietuvā ir ļoti bēdīgi.

Mūsu pēdējā laika nozīmīgākie projekti ir:
Pirmā vieta Baltoji Vila (Baltā villa) konkursā Kauņā (arh. L.Tuleikis, K.Vaiksnoras, J.Baronas, G.Balcytis).
Darījumu centrs Kaļiņigradā (arh. L.Tuleikis, G.Balcytis, K.Vaiksnoras, J.Baronas).
Darbs pie Šauļu Sporta un kultūras centra (arh. E.Miliunas, A.Bublys, L.Tuleikis, G.Balcytis).

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
labas

Lietuviešiem paveicies vairāk,viņiem ir 2 arhitektūras skolas,bet cik es zinu par objektiem,perās tāpat kā šeit:)

labas

Lietuviešiem paveicies vairāk,viņiem ir 2 arhitektūras skolas,bet cik es zinu par objektiem,perās tāpat kā šeit:)

2
0
Lūdzu, komentējietx