Lietuviešu arhitekti — par Lietuvas arhitektūru I

Lai gūtu pilnīgāku priekšstatu par kaimiņvalsts arhitektūrā notiekošo, A4D iztaujāja lietuviešu arhitektus. Uz jautājumiem atbild Andre Baldišiūtė, Bartenis Šiaulytis, Tomas S.Butkus un arhitektu birojs 4+.

Arhitekti tika aicināti atbildēt uz jautājumiem gan par to, kas viņuprāt pēdējos gados ir interesantākā vai nozīmīgākā būve Lietuvā, gan arī ― par pilsētbūvnieciskiem notikumiem un projektiem. Interesanti uzzināt arī to, pie kādiem projektiem katrs no viņiem strādājuši vai strādā šobrīd.

Andre Baldišiūtė

R.Paleko Arch―Studio direktore

Nozīmīgākās un interesantākās lietas atšķiras. Ļoti nozīmīgs projekts bija AKROPOLIS tirdzniecības centrs, kas ir mainījis un apgriezis otrādi Viļņas plāna shēmu. Ļaudis to uztvēruši (diemžēl) kā milzu atrakciju, superkultūru. Savukārt attīstītāji to sapratuši kā piemēru tam, kā lietām jānotiek. Un nu katrs attīstītājs sapņo radīt «akropoli». Cilvēki to uzņem kā daļu no kultūras un komercializācija uzvar. Mazliet skumji, bet tieši šis bija ļoti iespaidīgs un ietekmīgs projekts.

Cits nozīmīgs projekts ir Viļņas jaunā municipalitātes ēka, iepirkšanās un darījumu centrs EUROPA, kas aizsāka būvniecības bumu Nēres upes labajā krastā. Jāpiemin arī karaļa Mindauga tilts.

Kultūras būvju ir maz. Mūsu birojs pašlaik projektē Viļņas universitātes bibliotēku.

Lēnām rodas arī pilsētbūvnieciski projekti. Mūsu birojs veic samērā lielas pilsētbūvnieciskus izpētes projektus. Starp tiem ir priekšlikums Nēres labā krasta parkam (kopā ar Norvēģijas biroju SNØHETTA). Ogmios rajona plāns ― 12 ha liela teritorija Viļņas centra tuvumā, kaut kas līdzīgs OMA izstrādātajam Almēres centram, vismaz programmas un daudzveidības ziņā.

Svencele — jauns atpūtas, izlaides un dzīvojamais ciemats ar 300 mājokļiem Kuršu jomas krastā netālu no Klaipēdas (kopā ar Nīderlandes biroju Karres en Brands). Šis projekts arī risina aktuālo tēmu par ūdensmalu apbūvi Lietuvā. Esam piedalījušies arī plenēros Latvijā, veidojot priekšlikumus Mežaparkam un Siguldas centram.

Bartenis Šiaulytis

Arhitekts

Pēc manām domām viens no interesantākajiem un nozīmīgākajiem projektiem ir Valsts muzeja — K.Čurļoņa galerijas rekonstrukcija Kauņā, arhitekte G.Janulytė―Bernotienė. Tas bija neliels projekts un nepievērsa īpašu mēdiju uzmanību, tomēr ir ļoti būtisks valstiskā mērogā. Veids, kā ēka tika atjaunota un modernizēta ir ļoti skaidrs un vienkāršs, laba dizaina paraugs.

Pilsētbūvniecībā, domāju, nozīmīgi ir tas, ka plānotāji no jauna ir apjēguši pilsētplānošanas svarīgumu. Iepriekšējā desmitgadē ir pielaists ļoti daudz kļūdu, ko jāņem vērā.

Tomas S. Butkus

Vario burnos | workshop of concepts

Arhitektūrā ― karaļa Mindauga tilts Viļņā, arhitekti V.Treinys, D.Žickis, G.Bajoras, A.Čibirka, 2003.

Pilsētbūvnieciskā jomā ― Viļņas centrālās daļas augstuma atzīmju normatīvi. Akadēmisks pētījums, autori: prof. Dr. Z.J.Daunora, doc. A.Vyšmiūnas, Vilņas Ģedimina Tehniskās universitātes, VGTUPilsētplānošanas departaments, 2001―2003.

Pašlaik galveno uzmanību veltu savam doktora darbam par kultūras funkciju veidošanos pilsētas reģenerācijas procesā, VGTU Pilsētplānošanas departaments, 2004―2008.

4+

Donaldas Trainauskas, Darius Baliukevicius, Sla Malenko, Aurimas Sasnauskas

Lietuvas arhitektūrā mums patīk:
Azolīna (Azuolynas) sporta centrs Kauņā, Vilius ir partneriai
Viesnīcas Palanga un Pajurio Sveciu Namai Palangā, arhitekts D.Rakauskas
Klubs Gravity Viļņā, Plazma

Par šeit notiekošajiem pilsētbūvnieciskajaiem procesiem ― prātā nāk divas lietas:

M.Fuksas piedāvājums Sporta un Koncertu halles rekonstrukcijai Viļņā.

Trīs lielākās pilsētas izveidoja maketus MIPIM [starptautisks nekustamā īpašuma gadatirgus, kas notiek Kannās ― A4D] gadatirgum.

Mēs paši sākām strādāt kopā pirms pusotra gada un vēl arvien esam kopā. Tas ir lieliski! Mūsu nozīmīgākie darbi ir: uzvara Utenas biblitēkas konkursā 2004.gadā, šobrīd strādājam pie šī projekta realizācijas, projekts pilsētbūvnieciskā konkursā Laisves alejai Kauņā 2005.gadā kopā ar Nīderlandes biroju s333. Ļoti daudz lietu notiek tieši šobrīd, tāpēc dažus interesantus projektus varētu parādīt tuvā nākotnē.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx