Lietuvas nedēļa — 2007

Līdzīgi kā pagājušajā gadā, turpinot iesākto tradīciju, arī šogad A4D rīko Lietuvas nedēļu, kas veltīta kaimiņvalsts arhitektūrai. Tieši šonedēļ, jo, kā zināms, 16. februāris ir Lietuvas Republikas neatkarības diena.

Lai arī pēdējo 15 gadu attīstībā Baltijas valstīs kopīgais ir vairāk kā atšķirīgais, iespējams ieraudzīt lietas, kurās kaimiņvalstis izceļas kā kvalitatīvi, tā kvantitatīvi. Tam, ka lietuviešu arhitektūra kopumā ir daudz pilsētnieciskāka, ir dziļas saknes. Urbānistikas vēsturiskās tradīcijas izpaužas arī tādos šodienas projektos Viļņā kā jaunais pilsētas centrs Konstitūcijas prospekta apkārtnē, Ģedimina prospekta rekonstrukcija, t.s. Biznesa trijstūris vai Viļņas vārti.

Arī institucionālajā līmenī Lietuvas arhitektūra atklāj ievērojamāku daudzveidību. To apliecina vairākas arhitektūras skolas:

  • Viļņas Ģedimina Tehniskā universitātes (VGTU) Arhitektūras fakultāte (ap 500 studentu, ik gadus ~70 bakalauru un 50 arhitektūras maģistru)
  • Viļņas Mākslas akadēmijas (VDA) Arhitektūras katedra, kas lepojas ar savu divu gadsimtu vēsturi (dibināta 1793.g., šobrīd ik gadu 16—20 bakalauru un 9—10 maģistri)
  • VDA Kauņas Mākslas institūta Arhitektūras katedra
  • Kauņas Tehnoloģiskās universitātes (KTU) Celtniecības un arhitektūras fakultāte

Tāpat Lietuvā iznāk vairāki arhitektūrai veltīti izdevumi, no kuriem nozīmīgākie ir žurnāls Archiforma  un avīze Statybų Pilotas (reizi divās nedēļās). Jāmin arī pilsētām un arhitektūrai veltītais portāls Miestai.net  ar diskusiju forumu. Savukārt Lietuvas arhitektu savienības struktūra savā veidā apliecina valsts pilsētu un reģionu spēku — organizācijai ir nodaļas lielākajās pilsētās: Viļņā, Kauņā, Klaipēdā, Šauļos un Paņevežā, kā arī Palangā.

Fredas pilsētiņa ir jauns dzīvojamais rajons Kauņā, kas radīts kā vienots komplekss, taču ietverot ievērojamu dažādību. Kopskaitā 270 mājokļi, ko veido pieci tipi, projektēti tā, lai atbilstu lietuviešu dzīves paradumiem.

Hansabankas projekts Viļņā, Audrius Ambrasas Architects
Objekts, kas piesaista uzmanību, Vaida Almonaitytė—Navickienė ― par Fredas projektu
Fredas pilsētiņa Kauņā — attēlu galerija
Lietuviešu arhitekti — par Lietuvas arhitektūru III

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
RASTA

JAH LIVE!!!

RASTA

JAH LIVE!!!

2
0
Lūdzu, komentējietx