Latvijas arhitektūras 2003.gada labāko darbu skate

8.martā Dekoratīvi Lietišķās Mākslas muzejā noritēja Latvijas Arhitektu savienības (LAS) rīkotais Gada balvas pasākums par sasniegumiem Latvijas arhitektūrā 2003.gadā.

 

 

 

Zem Zaigas Gailes biroja zvaigznes noņem lāstu lielveikala arhitektiem

LAS priekšsēdētājs Juris Poga 2003.gada labākās arhitektūras skates (organizē LAS un LAAB) apbalvošanas ceremoniju sāka ar ievadrunu: «Pirmoreiz skate notiek ar VKKF (valsts) atbalstu, arhitektūrai esot vienai no mākslas nozarēm. Līdzšinēji šis projekts bija arhitektu lieta. Rezultāti rāda, ka Latvijā ir labi arhitekti un ir sasniegumi arhitektūrā. Tāpēc, ka veiksmīgs bija 2002.gads, ar skepsi gaidīju šāgada iesniegumus. Vai būs tikai supermārketi? Vai ar skandāliem apvītie objekti?»

Viņaprāt, kvantitāte pāraug kvalitātē, jo devītajai skatei pēc kārtas bija negaidīti liels pieteikumu skaits (ap 90), no kuriem nācās atlasīt 45, lai balsojot katrai no nospraustajām 7 nominācijām izvirzītu 3 objektus. Izlases objektu prezentācijas materiāls vienu nedēļu bija apskatāms Dekoratīvi lietišķās mākslas muzejā, turpmāk ar to varēs iepazīties Arhitektu namā, vēlāk — kā ceļojošo izstādi citu Latvijas pilsētu zālēs.

Pēc nolikuma par žūrijas priekšsēdētāju kļūst iepriekšējās skates Lielās balvas ieguvējs. Šogad komisiju vadīja arhitekts Andrejs Ģelzis, kurā strādāja arī pārējie 2002.gada laureāti — arhitekti Juris Poga, Modris Ģelzis, Andis Sīlis, Ruta Dobīčina kā arī Iveta Vistapole (LAAB), Jānis Lejnieks (Latvijas Architektūra), Ieva Zībārte (Diena), žurnāliste Anita Pīra (Deko) un LAS atbildīgā sekretāre Velta Holcmane. J.Poga pauda neapmierinātību ar paša vadītās organizācijas vērtēšanas modeļa darbību, kura noskaņas mainoties līdz ar tās rotējošo sastāvu. A.Ģelzis smēja, ka darbojies žūrijā kā mazākuma valdībā. Iznākumu noteica balsstiesīgo punktu skaits.

Nominācijas un labākie objekti

1. Projekti un konkursa darbi — koncertzāle Liepājā. Darbs ar devīzi Sound of Dune. Arhitektu birojs Arhis, A.Kronbergs, A.Kleinbergs, R.Saulītis, J.Lasis, J.Zvejnieks, E.Beernaerts, B.Bula, D.Grāvere, I.Kalvelis, K.Stirna, V.Uzors, R.Akermane, J.Vizulis, I.Štāle.
No 4 nominēts arī Ilzēnu dzīvojamās mājas projekts Ogres rajona Ikšķilē. Arhitekte A.Skujiņa.

Andreja Ģelža komentārs: «Katram arhitektam gribas būt izredzēto vidū, kam ļauts piedalīties tik vienreizējos konkursos kā Koncertzāle Liepājā

2. Iekštelpu dizains — viesnīca Hotel Bergs Rīgā. Zaigas Gailes birojs, Z.Gaile, I.Cibule, L.Griezīte.
No 10 nominēti arī restorāns Kabuki Rīgā, Kr. Barona ielā 14 (I.Dripe) un Liepājas teātra interjera vestibils un kafejnīca (Z.Atāle).

Žūrijas komentārs: «Šis gads ir Zaigas Gailes biroja zīmē. Vairāki objekti trijās nominācijās. Fundamentālākais — Berga bazāra viesnīca — ir vērienīgs un daļēji hrestomātisks darbs par tēmu, kā ekskluzīvām vajadzībām pakļaut ne visai vērtīgu XIX.gs. apbūvi.»

3. Teritoriju un pilsētu plānošana — Ventspils lineārais centrs 1999—2003. Ventspils domes arhitektūras un pilsētbūvniecības nodaļa.
Nominēti arī detālā plānojuma projekts Muitas ielas posma no Kronvalda bulvāra līdz Citadeles ielai sarkano līniju korekcija Rīgā (Treimanis un sabiedrotie) un pilsētplānošanas plenēri Liepājā  2002—2003 (Liepājas pilsētas Būvvalde).

Žūrijas komentārs: «Mūsu pilsētu būvniecībā dažādu direktīvo noteikumu veidā veidojas barjera arhitektu sabiedrībai, bet plenēri un ārpus plānošanas noteikumiem organizēti pasākumi provocē augsti profesionālu darbu.»

4. Ainavas, dārzi, teritorijas labiekārtošana, vides dizains — piemiņas zīme Melnais slieksnis Rīgā, Brīvības ielā 61. Tēlnieks G. Panteļejevs, arhitekts A.Veidemanis.
No 6 nominēti arī Pārventas mežaparks un bērnu parks Fantāzija Venstpilī (Komunālprojekts) un II Pasaules karā kritušo latviešu leģiona karavīru brāļu kapi Lestenē (tēlniece A.Dumpe, arhitekti B.un D.Bērziņi, E.Vecumnieks).

Autoru komentārs: «Divkārši patīkami saņemt balvu arhitektūrā par tēlniecības darbu. Tā tapšanas fundamentālais faktors ir cieša sadarbība starp arhitektu un tēlnieku.»

5. Restaurācija — Filozofu namiņš Rīgā, Ķīpsalā, Balasta dambī 68a. Zaigas Gailes birojs, Z.Gaile, I.Cibule, L.Griezīte.
Nominēti arī Francijas kultūras centrs Rīgā, Elizabetes ielā 59 (ACG, AIG) un Dikļu pils galvenā ēka, Valmieras rajonā (Citadeles projekts).

Žūrijas komentārs: «Ieguldījums plašākā filozofiska rakstura diskusijā. Kas ir pamatvērtības mums apkārt? Kā attiekties pret mantojumu? Kā veidot savu dzīvi tolerantāku smalki niansētā telpā? Katra detaļa ir ierasta, vienkārša, gaumīga, saprotama, ko citur nepelnīti nonievā. Atgādinājums, ka restaurētas un labi uzturētas lietas ir ekskluzīvas. Manifests pret brutālu tehnokrātiju un nevajadzīgu planētas Zeme resursu izniekošana modes un ambīciju dēļ.»

6. Pārbūves — spīķera rekonstrukcija Rīgā, Aldaru ielā 10. Zaigas Gailes birojs, Z.Gaile, I.Cibule, L.Griezīte.
No 6 nominēti arī viesnīca Hotel Bergs Rīgā (Zaigas Gailes birojs) un bērnu dārza rekonstrukcija Rīgā, Valentīna ielā 10a (Nams—3).

Žūrijas komentārs: «Vecā noliktavas ēka, veiksmīgi kombinējot vēsturiskās koka konstrukcijas ar moderniem materiāliem, ieguvusi pārdomātu, arhitektoniski pārliecinošu telpisku struktūru – ekskluzīvu telpu dzīvošanai.»

7. Jaunbūves — tirdzniecības centrs RIMI Rīgā, Kr.Valdemāra ielā 112. Arhitektu birojs Kubs, Z. Kalinka, P.Venckovičs, J.Lauris.
No 13 nominēti arī biroju un veikalu ēka Rīgā, Baznīcas ielā20/22 (Arhis) un Liepājas 1. rokkafejnīca (AKA birojs).

Oļģerta Kraukļa komentārs: «Parasti lielveikals ir milzīgs šķūnis ar produktu blāķiem. Šajā gadījumā tas ir darinājums ar savu seju.»

Žūrijas speciālbalva — novērošanas tornis uz Latvijas Austrumu robežas. Arhitektonika, I.Lazdiņš, E.Timofejevs, J.Kravalis.

Ingurda Lazdiņa komentārs: «Arhitekti nenodarbojas ar formas estetizēšanu. Forma ir smuka vai nav. Skaistums rodas dabiski — no iekšām — no konstruktīvās jēgas!»

GALVENĀ BALVA — 2003.gada labākā jaunbūve — tirdzniecības centrs RIMI

Kolēģe un žūrijas pārstāve I.Zībārte laikrakstā Diena (9.03.) pamato pārsteidzošo galvenās balvas piešķīrumu: «RIMI dižveikals (konkrētais) ir spējis celt iepirkšanās centru arhitektūras standartus, kā arī devis milzīgu ieguldījumu nolaistas industriālas teritorijas sakārtošanā, kā zīmīgu akcentu saglabājot veco ūdenstorni,» piemetinot neveiklo: «ar ratiņkrēslu nav iespējams nokļūt uz veikala kafejnīcas terases?»

Lēmumam par 2002.gada arhitektūras galvenās balvas ieguvēju nosaukt Āgenskalna ģimnāzijas rekonstrukciju bija ne tikai arhitektonisks pamatojums, bet arī prioritāti akcentējošs, humāns motīvs. Jācer — 2003.gada profesionālā veicināšana būs daudzsološa. Tieši neizslēdzot bigbodes no arhitektūras apziņas, bet starp neveiksminiekiem atzīmējot sekmīgo kā uzskatāmu priekšzīmi nākotnē nenovēršamajam, iekodēsim godprātību gan projektētāju, gan amatpersonu, gan biznesmeņu nodomos. Kā profesijas profilakses poti intelektuālas imunitātes izstrādei pret biznesbūvniecības sērgu.

Esam taču pārliecinājušies, ka kolēģi radoši risina LABU, — piemēram, Andris Kronbergs — augstas klases, Andis Sīlis — popa, Andrejs Ģelzis — ģeometrisko, Andris un Aija Kokini — sociālo, Ingurds Lazdiņš — loģisko, Reinis Liepiņš — emocionālo, Agris Padēlis—Līns — ekspresionisma, Uldis Pīlēns — tehnoloģiskā romantisma, Zaiga Gaile — konservatīvā minimālisma — ARHITEKTŪRU. Kāpēc gan neiet pretī sabiedrībai, galvojot, ka Zane Kalinka ar arhitektūru prot savaldīt bumu? Lai arhitektiem veicas nākamgad!

Īpašās atzinības

Par veiksmīgiem objektiem Knauf balva Zaigas Gailes birojam
Par veiksmīgu Isover materiāla pielietojumu biroju ēkā House of Prince balva birojam Arhis
Par labāko jaunbūvi Reaton balva birojam Kubs
Par harmonisku jaunās biroju un veikalu ēkas iekļaušanos Rīgas vēsturiskā centra apbūvē Deko balva birojam Arhis
Par omulīgu dzīvojamo māju Jūrmalā, Dzintaros Arhitektura I Dizain balva Vizuālās modelēšanas studijai
Balvas par labu arhitektūru Ventspilij — par vismazāko Latvijā Ventspils lidostu Arhitekta U.Pīlēna birojam, par iecienītāko vietu relaksācijai pils krogā Melnais sivēns P.Blūmam un I.Caunītei, par izdevušos bērnu parku Fantāzija Komunālprojektam
Par universālu pieejamību invalīdu un viņu draugu apvienības Apeirons balva Dikļu pils restauratoriem Citadeles projekts
DLMM apmeklētāju aptaujas favorīts — Filozofu namiņš Ķīpsalā

 

 

 

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
8 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Maksla

Vai nu arhitektūra jau mirusi, vai visi Latvijas arhitekti…Gandrīz neviena komentāra šai portālā – ne par gada skati, ne par Venēciju… Atveru sadaļu "jocīgi" – tiešām jocīgi, ka nevienam nekas nav jocīgs licies. Aū-ū-ū!

rinda

varbūt jāuzzīmē kāda māja Ventspils ābeļdārzos? tad var nominēties uz Gada Zosi, Aunu vai Aitu, šogad laikam būs Mērkaķi :)) avf var taisīt o-pozitīvo skati ar aiz uzdrīkstēšanās izgāztu sviestu arhitektūras mičošanas tortei

Dagnis

G. Vīksna ar godam projektē, ja tā turpinās domāju arī viņa darbi drīz gūs godalgotas atzinības.

Viņu lapa: http://gvbiroj…/maju-projekti

Maksla

Vai nu arhitektūra jau mirusi, vai visi Latvijas arhitekti…Gandrīz neviena komentāra šai portālā – ne par gada skati, ne par Venēciju… Atveru sadaļu "jocīgi" – tiešām jocīgi, ka nevienam nekas nav jocīgs licies. Aū-ū-ū!

Uldis Lukševics

skumji politkorekts pasākums

rādās, ka pienācis laiks alternatīvām nominācijām, piemēram-

gada uzdrīkstēšanās,

gada izgāšanās’

vienkārši sviests,

gada kaste utt.

rinda

varbūt jāuzzīmē kāda māja Ventspils ābeļdārzos? tad var nominēties uz Gada Zosi, Aunu vai Aitu, šogad laikam būs Mērkaķi :)) avf var taisīt o-pozitīvo skati ar aiz uzdrīkstēšanās izgāztu sviestu arhitektūras mičošanas tortei

Dagnis

G. Vīksna ar godam projektē, ja tā turpinās domāju arī viņa darbi drīz gūs godalgotas atzinības.

Viņu lapa: http://gvbiroj…/maju-projekti

8
0
Lūdzu, komentējietx