Gada labākie žūrijas vērtējumā

Līdzīgi kā pērn, arī šogad žūrijas dalībnieki tika aicināti savu vērtējumu paust ne vien balvu pasniedzot, bet fiksēt arī rakstiski, tādejādi dodot noteiktu pienesumu vietējai arhitektūras kultūrai.

Izstāde Aiz priekškara. Arhitekte Marta Staņa

Kuratore Ieva Zībārte, arhitekts Mārtiņš Pīlēns, grafikas dizaineris Edgars Zvirgzdiņš

Žūrija novērtēja izstādes ieguldījumu diskusijā par padomju laika sešdesmito un septiņdesmito gadu arhitektūras dokumentēšanu un saglabāšanu, kā arī tās nozīmi Latvijas un starptautiskā kontekstā. Izstāde Aiz priekškara. Arhitekte Marta Staņa no jauna atklāj latviešu arhitektes Martas Staņas ideju laikmetīgumu un viņas personības un darbu nozīmi gan arhitektūras profesionāļu aprindās, gan plašākā sabiedrībā. Piešķirot šo balvu, žūrija novērtē mantojumu, ko atstājusi arhitekte, kurai nācās strādāt masīva ideoloģiskā spiediena apstākļos, sarežģītā laikmetā, un kura par spīti tam spēja radīt risinājumus un idejas, kas ir pilnībā atbilstošas un aktuālas arī mūsdienu arhitektūrā.

Žūrija atzinīgi novērtēja autoru veikto sākotnējo izpēti, kā arī novatoriskās stratēģijas, kas tika izmantotas šo materiālu izstādīšanā un konteksta veidošanā.  Žūrija cer, ka šī izstāde pavērs ceļu veselai izstāžu sērijai, kas būs veltītas vietējās arhitektūras vēstures izpētei un tās sasaistei ar šodienu, iedvesmojot turpmāku izpēti un vērtību saglabāšanu arhitektūras jomā.

MEŽA SKOLA — Sanatoriju internātpamatskolas Rīgā

Arhitektūras birojs Forma  / arhitekte : Ināra Kārkliņa, piedaloties Bonijai Lasmanei, Jānim Zaharānam, Gatim Kalniņam, Agnesei Smilškalnei, Jurim Križanovskim, Elīnai Frankevicai, Zanei Skrūzkalnei, Ievai Vindelei , Velgai Orlovai, Madarai Plāciņai

Žūrija atzinīgi novērtēja šo projektu Rīgā kā pirmo centienu mūsdienās pārskatīt klasisko Ziemeļvalstu meža skolas tipoloģiju, pielāgojot to Latvijai. Lai gan šeit jau iepriekš ir uzbūvētas pāris šāda tipa skolas, pēdējā gadsimta laikā šīs tipoloģijas attīstībā nav veikti teju nekādi nacionālas nozīmes ieguldījumi.

Šajā projektā žūrija pozitīvi vērtē vēlmi uztvert skolu kā elastīgu kompleksu, kas atklāj dabiskās apkārtējās vides raksturu un līdzsvarotā kompozīcijā apvieno vēsturisko ēku, jaunbūvi un pievilcīgu meža ainavu. Pievēršot īpašu uzmanību ainavu dizainam un interjera elementiem, šis projekts rada unikālu vidi, kas ir vienlīdz patīkama bērniem, darbiniekiem un apmeklētājiem. Uzlūkojot šo projektu kā precedentu, žūrija atzīst šīs tipoloģijas plašāka pielietojuma potenciālu, ņemot vērā tā īpašo atbilstību mūsdienu Latvijas kontekstam.

Mobila dizaina māja ESCLICE

 ARHIIDEA / Toms Kokins, Mārtiņš Hermansons, Ēriks Grūbe

Esclice projektā žūrija atzinīgi vērtē jauno arhitektu vēlmi radīt patiesi latvisku saliekamo māju, kas spētu konkurēt gan Eiropas, gan pašmāju tirgū.  Šis projektētāju un arhitektu kopīgais darbs (gesamtkunstwerk) veicina Latvijā izstrādāto projektu atpazīstamību starptautiskā mērogā un sekmē novatorisko Latvijas kokapstrādes tehnoloģiju potenciāla izpēti.

Ņemot vērā, ka visās Baltijas valstīs pārsvarā notiek betona rūpnieciskā ražošana, šis projekts piedāvā jaunu veidu, kā popularizēt vietējā ražojuma koksnes izstrādājumus, atzīmējot to vērtību un uzskatot tos par dzīvotspējīgu un ilgtspējīgu alternatīvu betonam.Žūrija pozitīvi vērtē autora izmantoto pieeju, kad arhitekts pats uzsāk un jau sākotnējā stadijā finansē projektu, izvairoties no ierobežojumiem, ko parasti uzliek tipiskās klienta-arhitekta attiecības.

8 melnie/ Kurzemes sēta

NRJA /  Lukševics, Ieva Lāce, Linda Leitāne, Ints Menģelis

Šajā privātmājas projektā žūrija atzinīgi novērtē Latvijas laukos sastopamo ēku tipoloģijas izpēti, uzsverot tradicionālo plānojumu un populārus vietējas izcelsmes materiālus, kas ir konceptuāli un apzināti pielāgoti konkrētās ģimenes vajadzībām. Pateicoties mājas funkciju sadalījumam, projektā izdevies izmantot esošo ainavu un labiekārtot teritoriju tā, lai pilnībā atklātu novietnes potenciālu. Darba stratēģijas elastīgums ļāva īstenot projektu kārtās, vienlaikus saglabājot kopējās kompozīcijas «brīvo garu» un padarot to viegli pielāgojamu jebkādām izmaiņām nākotnē.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx