Drēzdene izslēgta no UNESCO saraksta

Tā kā Drēzdene nav atteikusies no plāniem par strīdīgus vērtējumus izsaukušā tilta būvniecību Elbas ielejā, UNESCO Pasaules mantojuma komiteja pieņēmusi lēmumu to neatgriezeniski izslēgt no UNESCO Pasaules mantojuma saraksta.

Tilta būvniecību UNESCO uzskata par nepārdomātu, nesaskaņotu un pasaules mantojuma vietas vērtību iznīcinošu projektu, turklāt Drēzdenes pilsēta vairākkārt brīdināta par projekta negatīvo ietekmi uz vietas integritāti un aicināta meklēt alternatīvus risinājumus ceļu savienojuma veidošanai.

Kā apgalvo varasiestādes, jaunais tilts ir nepieciešams, lai atrisinātu pilsētas samilzušās transporta problēmas, tomēr UNESCO amatpersonas uzskata, ka jaunbūve neglābjami izpostīs Elbas ielejas kultūrvēsturisko ainavu. Šāds lēmums pilsētai rada finansiālus zaudējumus.

No 150 miljonus eiro (105 miljonus latu) lielā valdības fonda, kas paredzēts Vācijas UNESCO pasaules mantojuma objektiem, Drēzdene nesaņems cerētos sešus miljonus eiro (4,2 miljonus latu) restaurācijas un rekonstrukcijas projektiem.

20 kilometrus garam Elbas ielejas posmam līdz ar Saksijas galvaspilsētas Drēzdenes centru, pilīm, baznīcām un teātriem Pasaules kultūras un dabas mantojuma objekta statuss tika piešķirts 2004.gadā, novērtējot šīs vietas unikālo kultūrainavu, kas neskarta bija saglabājusies cauri gadsimtiem un iedvesmojusi daudzus ievērojamus māksliniekus un rakstniekus, kā arī raksturoja cilvēces un dabas savstarpēju saskaņu.

Rīgai saistībā ar jaunu tiltu būvniecību pagaidām nedraud izslēgšana no UNESCO Pasaules mantojuma saraksta, informē Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis. Vienīgais apdraudējums varētu būt tad, ja jaunos tiltus būvētu tik augstu, lai zem tiem varētu izbraukt lielie kuģi.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx