Četri Latvijas pretendenti BAUA balvai 2019

Baltijas arhitektu savienību asociācijas (BAUA) jau septīto gadu rīko arhitektūras skolu absolventu balvu, kas šoreiz notiek Rīgā, līdztekus ar Starptautiskās Arhitektu savienības tikšanos un migrācijas arhitektūras konferenci. Uz BAUA godalgu šogad pretendē septiņu Baltijas arhitektūras skolu 16 izcilākie bakalaura un maģistra programmu studentu darbi, un viņu vidū — četru Latvijas jauno arhitektu darbi. Balvas pasniegšanas svinīgā ceremonija — sestdien, 9. novembrī, plkst. 19.30  Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Studentus, kurus izvirzīt ikgadējai balvai, izvēlējās un nominēja pašas augstskolas. Labāko arhitektūras studentu diplomdarbu izstādi un balvas pasniegšanu Baltijas valstu līmeni organizē jau septīto reizi. Ar visiem nominētajiem darbiem var iepazīties, apmeklējot izstādi Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātē Durbes ielā 4, Rīgā. Izstāde aplūkojama līdz janvāra vidum.

Studentu veikumu vērtēs profesionāla žūrija, tajā skaitā Starptautiskās Arhitektu savienības ģenerālsekretārs Serbans Tiganas (Serban Tiganas) un pārstāvji no katras dalīvbalsts – arhitekte Ilze Mekša, SIA Wonderfull, Igns Ogintas (Ignas Uogintas), DO Architects, un Narvas pilsētas galvenais arhitekts Ivans Sergejevs (Ivan Sergejev).

Latvijas augstskolu studentu gala darbi BAUA balvai

Matijs Babris

Rīgas Tehniskā Universitāte, “Būves kokos dabas tūrisma veicināšanai. Strenču ūdens tūrisma centrs”, maģistra darbs

Autors pēta, kā koku mājas var palīdzēt attīstīt dabas tūrismu, sniedzot unikālu un autentisku pieredzi. Darbā apkopota informācija par koku māju būvniecību, vēsturi un veidiem, kā arī intervēti 30 eksperti un organizēti trīs praktiski modelēšanas semināri dažādās Latvijas pašvaldībās. Balstoties uz savākto informāciju un praktisko modelēšanas semināru pieredzi, ierosināts Strenču parka revitalizācijas projekts, lai šajā apgabalā palielinātu ūdens tūristu skaitu. Vietējā autentiskā pirts, plostnieku svētki un psihoneiroloģiskā klīnika nodrošina lieliskus nosacījumus aktīvai un rehabilitējošai dabas terapijai.

Jēkabs Šmits

Rīgas Tehniskā Universitāte, “Velo koplietošanas risinājumi pilsētvidē”, bakalaura darbs

Darba autors pēta, kā piesātināto transporta sistēmu dēļ pilsētas maina mobilitātes paradumus, piedāvājot un izvēloties izmantot ilgtspējīgākus transporta veidus, piemēram, velosipēdus un to koplietošanu. Rīgā “zināšanu jūdzes” ietvaros velosipēdu koplietošanai varētu būt neatņemama loma studentu ikdienas mobilitātē, veicinot sadarbību starp universitātēm, kas ir velosipēdu infrastruktūras un tās kultūras attīstības katalizators Rīgā, kā zīmols un ilgtspējīgs piemērs citām pašvaldībām.

Ruta Rinkule

Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola RISEBA, “Saulkrastu novada teritorijas “Silmala” lokālplānojums, mainot teritorijas lietošanas veidu no dārzkopības uz dzīvojamo”, maģistra darbs

Jaunā arhitekte piedāvā 19 kritērijus – īpašības un vērtības -, kas atšķir vasarnīcu ciematus no dzīvojamajiem rajoniem. Caur katru no šiem kritērijiem viņa sniedz priekšlikumus, kā pašreizējo Saulkrastu novada vasarnīcu ciematu “Silmala” pārveidot par ilgtspējīgu dzīvojamo rajonu ar potenciālu kļūt par pievilcīgu jauktas izmantošanas teritoriju. Autores projekts attēlo pēc iespējas reāli īstenojamu scenāriju, kura lielākais gaidāmais šķērslis ir pašvaldības politiskā griba.

Helēna Laura Bindemane

Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola RISEBA, “Mūsdienīgs studentu mājoklis Torņakalnā”, bakalaura darbs

Dzīves telpa mūsdienu studentiem, kas aicina pārdomāt tradicionālos priekšstatus par studentu viesnīcu arhitektūru – šādu projektu Torņakalnā izstrādājusi bakalaura darba autore. Studentu mājoklis dod iespēju tās iemītniekiem daudzveidīgajās koplietošanas telpās dalīties ar zināšanām un atklāt kopīgas intereses. Taču vienlaikus projekts sniedz studentiem savu privāto telpu – greznību, ko viņi nereti meklē pēc vecāku ligzdas atstāšanas. Torņakalna studentu mājokļu projekta mērķis ir sniegt piemēru tam, ko mūsdienu studenti meklē savā dzīves telpā.

Novembra sākums — arhitektūras zīmē

Novembra pirmajā nedēļā notiek arī vairāki citi arhitektūras nozarei nozīmīgi starptautiski pasākumi. 6. novembrī Rīgā tiekas Starptautiskās Arhitektu savienības (International Union of Architects — UIA) pārstāvji no 19 valstīm, tajā skaitā Baltijas, lai diskutētu par reģiona valstu aktuālajiem arhitektūras tematiem, dalītos ar inovācijām, spriestu par pārrobežu sadarbības iespējām. Savukārt 7. un 8. novembrī notiek starptautiskā konference Architecture of Migration, kas ir lielākais nozares notikums reģionā un pulcēs pilsētplānošanas, arhitektūras, mobilitātes un sociālo zinātņu ekspertus no desmit valstīm.

Jau septīto gadu Baltijas arhitektu savienību asociācijas (BAUA) rīko  arhitektūras skolu absolventu darbu balvu. Godalgas mērķis ir parādīt, salīdzināt un apbalvot labāko no arhitektūras skolu izlaiduma darbiem. Balva ir platforma arhitektūras studentiem, aicinot viņus atklāt savu radošo potenciālu, saņemt novērtējumu un atgriezenisko saiti no profesionāļiem starptautiskā līmenī, ļaujot ieraudzīt jaunas idejas plašākā kontekstā. Izstāde atspoguļo Igaunijas, Latvijas un Lietuvas arhitektūras izglītības rezultātus un kvalitāti, piedāvā iespēju salīdzināt izglītības metodes un programmas, veicina sadarbību un kontaktus starp jaunajiem arhitektiem un akadēmiskajām sabiedrībām Baltijas valstīs.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx