Caurspīdīgs cietoksnis

Nav nācies nokļūt likumus sargājošo iestādēs citur pasaulē. Latvijā tieši policistiem projektēta un būvēta no nulles tapusi pirmā — Liepājā. Projekta programmā: ieroču istaba bez logiem, izolatora mini kamera ar biezām metāla durvīm un helikoptera nosēšanās laukums uz jumta.

Esmu redzējusi XXI gadsimta latviešu policistu klabinām protokolu ar rakstāmmašīnu pie galda uz ķieģeļu kājām telpās, kuras uzdzen depresīvu reakciju katra nelaimīgā rīcībai. Liepājas policija strādā katastrofālos apstākļos astoņās vietās pilsētā. Mūsdienu policijas administratīvajai ēkai jābūt korektai un semantiski atvērtai krīzes situācijā nokļuvušam, nevis klaji nolaistam vai nocietinātam agresijas simbolam.

Drīzumā nodos ekspluatācijā Liepājas pilsētas un rajona policijas pārvaldes (LPRPP) jaunbūvi, kas pilsētbūvnieciski nozīmīgajā novietnē — Liepājas siluetā un vēsturiskā centra tuvumā — jau signalizē perspektīvo panorāmu turpmākai sabiedriskai apbūvei dienvidu kanālmalā. Ēkas būvbiogrāfija iesākās ar neveiksmīgu konkursu, būvlaukumā gāja bojā strādnieks, bet termiņus ievērojami iekavēja politiskās peripetijas. Celtniecību uzsāka 2003.gada rudenī.

Divi konkursi

2001.gada sākuma konkursā bija noteikts ar skiču līmeni atrisināt arhitektūras un plānošanas uzdevumu (APU). Nolikumā neiekļāva toreizējā pilsētas galvenā arhitekta Uģa Kaugura precizējumus. Prioritāte bija funkcionālais risinājums jeb plašas programmas iesēdināšana zemesgabalā, iekļaujoties cenā. Arhitektūra — sekundāra vajadzība. Žūrijā — tikai viens arhitekts. No 21 interesenta 3 biroji (Arhitekta G. Vīksnas birojs&Assets, Tugalev LTV, Ozola, Bula un partneri) iesniedza darbus. Policistu un arhitektu apspriedēs rezumējās: nav pārliecinoša un progresīva priekšlikuma.

Arhitekts Uldis Pīlēns nepiedalījās sasteigtajā konkursā, lai gan objekts ieinteresēja. Kā komplicēts būvapjoms sarežģītā vietā, kā pirmā brīvvalsts policijas ēka. Viņaprāt, izpalika konkurss par vīziju. U.Kaugurs piekrita: divas kārtas būtu reveranss projektētājiem, taču bija nepieņemams variants pasūtītājam. Projektētāja noskaidrošanā ar vienu paņēmienu uzvarētāja nebija.

Pārstrādāja nolikumu, paredzēja divpakāpju vērtēšanu, kā arī pieaicināja neatkarīgus ekspertus — profesionāļus no abām Latvijas būvsavienībām. Atkārtotajā konkursā no 4 pretendentiem (arī Arhitektonika, BPB, Nams) uzvarēja viens no 3 uzaicinātajiem — projektēšanas birojs Arhis jau 2001.gada nogalē.

Nikns, disciplinēts un uzticams būvzvērs

Arhitekts Edgars Bērziņš uzteica izvēlētā apjoma funkcionāli arhitektonisko veidolu, gleznaino kompozīciju, vietai piemēroto mērogu, pagalmu organizāciju, kā arī apdares artikulāciju (Latvijas Architektūra, #1(39)02). LPRPP projekta pamatā ir drošības aspekts — stingri nodalītas atklātās un dienesta zonas jeb ieeju kontroles sistēma paaugstinātai aizsardzībai pret terora aktiem vai informācijas noplūdi. Izpētei tika apmeklēts piemērs Zviedrijā. Arhitekti Arnis Kleinbergs un Jānis Zvejnieks, atrisinot informatīvo telpu savienojumu ar izolēt nepieciešamajām, apzināti izmantojuši fortifikācijas būves tēlu, ko raksturo drošība, stabilitāte un respekts, kurš modernizēts pieejamības un palīdzīguma izteiksmes līdzekļiem. Viņi cēla caurspīdīgu cietoksni.

Posmaino ēku gruntsgabala konfigurācijai pakārtoti veido seši ar stiklotām gaisa galerijām (divos augšstāvos) bloķēti korpusi, kuros izvietotas policijas pamatfunkcijas — vadība; izziņu dienests; kriminālpolicija; kārtības, ceļu un ostas policijas; dežūrdaļa, štābs un īslaicīgās aizturēšanas izolators; atpūtas un sporta klubs. Autori uzsver, ka pie galvenā – funkcionālā risinājuma — kompleksam, kam analogu Latvijas iekšlietu sistēmā nav, strādāts pamatīgi. «Šķiet, būs sanācis dzīvotspējīgs,» bilst J.Zvejnieks.

Niknā būvzvēra plānojuma galva ir augstākais apjoms administrācijai, mugurkauls — savienojošie gaiteņi, ribas — trīsstāvu struktūrvienības. Shematiskajam būvķermenim abās pusēs atrodas apmeklētāju auto (Z) vai personāla un operatīvā transporta (D) stāvvietas, iebrauktuve un izbrauktuve. Publiskā piebraukšana notiks pa jaunu «ielu», gar kuru ritmiskā ierindā kārtojas nodaļas. Nojumtās spraugas ir «šķērsielas» — pārskatāmībai, izsauļojumam un ieejām. Teritorija ir grafiski apzaļumota un labiekārtota.

Ģenerālais būvuzņēmējs U.Pīlēns atzīmē, ka LPRPP ir Baltijas valstīs modernākā policijas ēka. LPRPP priekšnieks Arturs Vaiteiks ir gandarīts par pilsētas kārtības sargiem radīto vidi, kas atbilstoši sekmēs pienākumu kvalitatīvu izpildi. Saimnieciskā dienesta vadītājs Osvalds Putniņš jauno kompleksu vērtē gan kā piemērotu policistu darba vajadzībām, gan ērtu apmeklētājiem — atsevišķos sektoros.

Sargtornis ar mici

Vai APU īpašie nosacījumi: «maksimālais stāvu skaits — 4» un «atjaunojama noslēgta ielas apbūve» ietekmēja galveno fasādi un formu, kam kā monolīta mice uz vienas auss piemontēta helikoptera nosēšanās platforma? «Tā nevar atrasties zemāk par apkārtējiem namiem. Lai arī lidaparātu nosēšanās iespēja netika prasīta, pasūtītājam ideja patika,» skaidro autori. 5.stāvs, virs kura platforma izbūvēta, ir tehniska telpa — ventilācijas kamera. Konkursantu piedāvājums būves dominantei — cilindriskais vadības «sargtornis» LPRPP-M tomēr tika atvērpts, U.Kauguram pastāvot par Bāriņu ielas perimetrālā notinuma turpinājumu.

Prasības «mūra rajons» un «izolatoram jābūt būvētam no ķieģeļiem» konsolidējušās Liepājas būvuzkodas — Karostas ķieģeļa — pielietojumam LPRPP saliekamā dzelzsbetona vai vieglbetona konstrukciju apšuvumā. Reģionālās piesaistes punktam.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx