Apkopojot Bietei iesūtītos priekšlikumus un komentārus, A4D aicina balsot par būvēm, kas ir netīkamas, liekas aplamas un nevietā, kas kaitē publiskajai telpai un degradē pilsētvidi. Aptaujai iesūtītās ēkas un būves ir dažādas, un lasītāju balsojums noteiks, kuras no tām tiks izvirzītas galvenajām balvām un apspriešanai žūrijas lokā.
Muitas ielas apbūve
Pieminekļu aizsardzības institūciju acu priekšā nojaucot vēsturisko, oriģinālo un autentisko divstāvu ēku Muitas ielā 1, tās vietā uzbūvēts biroju komplekss ar apšaubāmu arhitektonisko kvalitāti. Nepamet sajūta, ka projekts tapis ārkārtīgi pavirši, nedomājot ne par kontekstā iederīgām formām, ne materiāliem. Tā ne vien degradē apkārtējo vidi, bet arī neattaisno sevi iekštelpās. Nevarīga arhitekta un liekulīgas pieminekļu aizsardzības un citu iestāžu sadarbības rezultāts.
Tirdzniecības un biroju centrs Lielirbes ielā
Reklāmās dēvēta kā «moderna un izsmalcināta iepirkšanās un darījumu vieta», jaunā ēka ir vairāk nekā 200 m garš korpuss, kas dzīvojamo ēku kompleksu norobežo no apkārtnes, piešķirot pagalmiem atsvešinātības un «slēgto vārtu kopienas» (gated community) auru.
Viesnīca Elizabetes ielā
Viesnīcas tēls konceptuāli iecerēts kā kontrasts esošajai apbūvei, tādējādi izmantojot vienu no triviālākajiem kompozīcijas paņēmieniem. Taču kontrastē ne vien stiklojumi pret apkārtnes mūra ēku fasādēm, — radikāli atšķiras arī jaunās viesnīcas augstums un jumts, apliecinot, ka Rīgas noteikumus par jumtu augstumiem un slīpumiem, ja vajadzīgs, var arī apiet. Viesnīcas piebrauktuves-stāvvietas (kiss & ride) pamanās nozagt to publisko telpu, kas atvēlēta ietvei un ielai.
Savukārt dubultās fasādes ārējās ādas uzkonstruētā nejaušība nav maināma — iegrozītie stikli ir nofiksēti un sastinguši, iespaids par smalku un gudru tehnoloģiju klātbūtni izrādās māns. Līdzīgi ir arī ar tautasdziesmām, kas iecerētas, lai kosmopolītisko ēku piejaucētu Rīgas kontekstam un padarītu latvisku. Uzraksti uz stikla nav drukāti, bet gan uzlīmēti ar līmplēvi. Šī «vietējā tehnoloģiskā nianse» gan ēku dara lētāku, pieļaujot iespēju tautasdziesmas nomainīt kādreiz, kad būs apnikušas.
Augstceltnes Imantā
Jaunāko laiku augstceltnes Imantā it kā tiecas papildināt pirms gadiem divdesmit tapušās sarkano ķieģeļu mājas Anniņmuižas bulvārī, kuras nereti sauktas par interesantākajām un elegantākajām Rīgas dzīvojamajām augstceltnēm. Diemžēl, neskatoties uz būvniecības tehnoloģiju attīstību, nevienas no jaunajām ēkām nespēj sacensties ar eleganci un arī kompleksitāti, ko var ieraudzīt pirmajās Imantas augstceltnēs.
Piecas viena no otras klonētās ēkas ar dēlīšu strīpiņām fasādē reizē apliecina, ka ne arhitekti, ne pilsētas iestādes un pasūtītāji nekā nav iemācījušies no padomju laiku mikrorajonu kļūdām. Māju pudura nosaukums vien nenodrošina metropoles cienīgu pilsētvidi un dzīves apstākļus — kompleksa zemes līmenis ir vienkārši nehumāns un antiurbāns, un to nevar labot daži bērnu rotaļlaukumi. Metropolia izrādās vien kārtējā vertikālā un izolētā suburbia, jo seko mūsdienu Ķīnas pilsētu dzīvojamo rajonu attīstības modelim.
Skanstes virsotnes
Skanstes virsotnes — iemieso Rīgas pēdējo gadu tradīciju, kad pilnīgi vienādas augstceltnes tiek būvētas puduros pa divām, trim vai piecām. Šajā gadījumā bija paredzētas četras, taču īstenotas tikai trīs. Divdesmit četrus stāvus augstās dzīvojamās mājas nevis veido vidi, bet, atgādinot cietoksni, tiecas dominēt pār plašu apkārtni. Tādējādi tās ir kā simbols haotiskajai un suburbānajai Skanstes ielas attīstībai un iespējai, kas palaista garām — radīt mūsdienīgu un cilvēkiem tīkamu pilsētvidi.
Sporta, veselības, izklaides un atpūtas centrs Tērbatas ielā
Jaunā ēka nevis izlabo padrupušo pilsētas audumu, bet ievieš šajā Rīgas vēsturiskā centra kvartālā vēl lielāku haosu un disharmoniju. Nerespektējot būvlaidi un perimetrālo apbūvi, pagalms ēkai atstāts nevis kvartāla iekšpusē, bet pie ielas, kalpojot kā stāvvieta. Tādējādi tā ir vieta un ēka ļaudīm, kuri pārvietojas ar auto no durvīm līdz durvīm. Atbīdījums no ielas arī devis iespēju īstenot arhitekta ambīcijas — kārtējo «stūra akcentu» pavisam jokainā vietā kvartāla vidū.
Jumta izbūve ēkai K.Valdemāra ielā
Valdemāra ielas un Kalpaka bulvāra krustojumā novērojamās jumta izbūves uzmanību piesaista ar visai griezīgo ēkas sākotnējā eklektisma (?) un tāda kā viegli anahroniska modernisma sajaukumu. Varbūt mazāk kliedzoši tas viss uztvertos, ja jumta izbūves būtu smalkāk veidotas, bez masīvās dzegas un ne tik ļoti sablīvēti. Īpaši uzkrītoši tas ir kopskatā ar vēsturiskajiem «vāzes» formas dekoriem. Arī Mākslas akadēmijas neogotiskā apjoma tuvums, šķiet, izvirza pavisam citas prasības jebkurām «formu saspēlēm».
Draudzes nams Turaidas ielā
Prieka vēsts draudzes nams, kas atgādina sporta zāli vai peldbaseinu, izvietots indiferenti pret Turaidas ielu, atstājot milzu stāvlaukumu priekšā.
Bijušais kinoteātris Zemgale Jelgavā
Ir saprotami centieni piemērot vēsturiskas ēkas jaunai izmantošanai. Taču ir atšķirības veidā, kā tas tiek darīts — cik daudz ēka saglabā vai zaudē no savas sākotnējās struktūras un tēla. Kā zināms, Jelgavā nav pārāk daudz vēsturiskās apbūves. No šī viedokļa Staļina laiku kinoteātris būtu uzskatāms par īpašu kultūrvēsturisku vērtību.
Liekas, pilsēta neapjēdz, ko izdarījusi, atļaujot kinoteātri pārvērst par biroju ēku. Daži agresīvie un kroplīgie jaunievedumi tik ļoti pārvērš ēku, ka grūti atpazīst oriģinālo eleganci. Izskatās, ka arhitekti doto uzdevumu mēģinājuši paveikt, cik nu centīgi spējuši, banka ieguvusi telpas, un piemineklis izpostīts. Līdzīgā gadījumā kādā Rietumeiropas pilsētā šāda ēka noteikti tiktu aizsargāta, ļaujot to izmantot, piemēram, kādām radošām kopienas aktivitātēm, kas dotu labumu pilsētai, nesabojājot ēkas oriģinālo struktūru. Kinoteātris Zemgale pirms un pēc pārbūves.
Viesnīca pie Gaiziņkalna
Pazīstamas ir LIDO īpašnieka ambīcijas un gaume arhitektūras un interjera dekorēšanas jomā. Ir pierasts, ka šie interjeri iederas piepilsētnieciskās situācijās — kā Dzirnavas Krasta ielā vai citas ēstuves lielo iepirkšanās centru iekšienēs. Tādās vizuāli piesātinātās, heterotopiskās vietās nav pat lielas nozīmes vai dekorējums ir ultramoderns vai pseidotautisks. Daudz jocīgāk ieraudzīt šādu radikālu kiču salīdzinoši neskartā lauku vidē. Ķirsona muiža atrodas Latvijas augstākā kalna tuvumā, rosinot aizdomāties par to, kādi būs Latvijas lauki nākotnē un kādas vērtības vēlamies saglabāt.
Ķirsona viesnīca pie Gaiziņkalna
Bastejkalna strautiņa kaskāde
Rekonstruējot vēsturisko Bastejkalna kaskādi, oriģinālais un neuzkrītošais veidojums iznīcināts, aizvietojot to ar vislielākā mērā bezgaumīgiem akmeņu krāvumiem. Ar neatbilstošu būvniecības kvalitāti un izvēlētajiem materiāliem degradēta ainava un būtisku publiskā telpa pašā Rīgas centrā. Bezatbildīga un nekaunīga līdzekļu izšķērdēšana Rīgas publiskajā sejā, kas raksturo domes attieksmi pret publisko ārtelpu pilsētā. Aizvaino vai ikviena rīdzinieka estētiskās jūtas, darot kaunu pilsētai.
Ziedoņdārza strūklakas rekonstrukcija
Oriģinālajai Ziedoņdārza strūklakai (autori: arhitekts Zaķis un tēlnieks Lange, 1939), kas tapa reizē ar parku un darbojās līdz 1987.gadam, deviņdesmitajos gados ticis izstrādāts rekonstrukcijas projekts ar smalki izzīmētām ķirzakām un visām 8 bronzas vardītēm. Rīgas dārzu un parku direktors A.Kalnkaziņš par projektu neesot zinājis, tāpēc strūklaka pagājušajā gadā atjaunota, nosaucot to par remontdarbiem un izbēgot no oficiālas projekta izgatavošanas. Šodien strūklaka ir piemineklis tam, kā astoņas oriģinālas bronzas vardītes transformējas par četrām Ķīnas standarta granīta vardītēm, un tam, kā ķirzakas no vāzes aizbēgušas, laikam jau zemi laimīgo meklējot…
Soliņi pie Operas
Funkcionālisma (sk. Atēnu harta, 1938. gads: «galvenās dzīves funkcijas — dzīvot, strādāt, atpūsties, pārvietoties») aklais pārākums pār pilsētvidi.
Kuras no šīm būvēm Bieti pelnījušas visvairāk?
Vienlakus iespējams nobalsot par trim pretendentiem, taču, ja uzskatāt, ka Bieti pelnījis tikai viens vai divi no kandidātiem, variet atzīmēt arī mazāku skaitu. Balsojums ilgst līdz 5.aprīlim.
autostāvvieta ir vainīga
Nevis autostāvvieta vai soliņi, bet mūsu sabiedrības tai skaitā katra arhitekta domāšana ir pie vainas.
Kamēr mums liksies ka soliņš stāvlaukuma norobežošanai ir sīka vienība par ko nav vērts ne domāt ne runāt tikmēr mēs dzīvojam sūnu ciemā ar izcilu apjomu arhitektūru un degradētu pilsētvidi vai publisko ārtelpu.
Kā reizi soliņus Rīgas centrā projektē fišku rubījoši cilvēki. Iespējams, ka Operas parka rekonstrukcijas autors ir Lināres kundze, kas zina, ko dara.
soliņi labi. var pasēdēt un kājas sacelt uz mašīnu motorpārsegiem pēc nogurdinošas darbadienas, i sētniekam nebūs jāprasa, lai kājas paceļ… brīnišķīgs vides labiekārtojums! varētu pie nacionālā teātra gar krišjāņa ielu arī salikt soliņus.
soliņi kā soliņi. nav jau uz mūžu tur pieskrūvēti. pēc bildēm spriežot, samesti tur kā barjera auto stāvvietai uz laiku un maz vai tai vietai ir paredzēti. jēga tur dažu solu dēļ cepties un izsviest balsis, ja basteja kalns un muitas iela galīgi sačakarēti.
Imantas augstceltnes šķiet pat simpātiskas. Neitrālas dzīvojamās ēkas. Neizskatās arī, ka izjauc kādu tur vides harmoniju un tamlīdzīgi. Skanstes ielas mājas gan mazliet no sērijas -roboti nāk. Laikam tur tika izmantotas tās mūsdienu tehnoloģijas. 🙂
удивлен, кто сюда добавил гостиницу на Элизабетес??! Какие бы нюансы там ни были, пока все будут гнать на такие замечательные обьекты, так и будут в Латвии желтые коробки строить…. Верхушка архитекторов Латвии – пальцы разогните!
Dzeltenās kastes. Trāpīgi. Patiešām, tāda ir LV būvniecības tipiskā ainava.
Da, a stekljannije korobki (ja dazhe skazal bi KOROBISCHI) sovsem drugoe delo i konechno zhe gorazdo luchshe zholtih korobok!!! Ok, mozhet proekt ne na stoljko i uzhasten, no v kontekste suschestvujuschej zastrojki na ul.Elizabetes – prosto POLUNDRA! Zdesj kstati odna ochenj udachnaja fotografija vilozhena, kotoraja fotografirovalasj iz parka – tam i vidny vse "prelesti" dannogo stroenija!
Я и не говорю, что СТЕКЛЯННЫЕ коробки лучше. В Латвии вообще проблема "коробок". Только вот гостиницу коробкой я б не назвал. ИМХО
-jauki! Lasīt un mirklī pielāgoties nesaprotamā valodā rakstītām muļķībām un pāriet uz kropļotu svešvalodu- tipiski vietējiem, vēl tikai trešdiena…
iemācies takš beidzot to krievu valodu, jeb beidz izlikties, kā to nesaproti!
pilnīgi piekrītu pintiķim!
Taa stalina eeka pirms tam bija tai vietaa galiigi nevietaa taa uzspieda savas stingraas idiologijas duuri un bija kaa stalina piemineklis briivajaa latvijaa zeel ka vinu nenojauca vispaar
es uzskatu ka varbuut tas kas tur ir tagad nav labaakais variants es veel buutu noneemis visus stulbos rotaajumus atstaajot monoliitas sienas un stiklojumu
bet ir OK
огласитe вес список пожалуйста
nesaprotu, kas šī par izlasīti,
kam dēļ šeit Aniņmuižas iela , Elizabetes iela,
pārējas protams,
kāpēc nav Dienvidu tilts, ar savam sliktam proporcijam, samocītam dekoratīvam vantim, un vēl pilna Rīga ar jocīgam ēkam, Leišu Maximas būdiņas uttt….
jaaaiessuuta, jaiesssuta..!! ko nu vairs 🙁
lūdzu, precizāku pamatojumu pieminētjiem projektiem
"slikts", "jocīgs", "nepareizs" nav īsti profesionāli argumenti
derētu vairāk izvērsti komentāri
ja muitas iela 1 nav nodots ekspluatācija, tad viss vēl nav zaudēts. nav uzcelts pēc projekta, izmaiņas nav saskaņotas un cerams netiks arī. šis varētu būt precedents pieprasīt to briesmoni nojaukt. ko saka ēkas autori?
varētu gan pārmaiņas pēc nojaukt, lai beidzot radītu precedentu. Ēka Barona iela iepretim Barona centra joprojām stāv, lai arī netika ievērota vienošanās par vecā būvapjoma saglabāšanu.
nu jelgavas staljina laika maaja ir paarveersta par new staljinhouse2009… iisteniibaa pilniigs sviests..kaa var taadu krivu laika rotaajuma maaju atjaunot un atstaat taadu pashu bezmazvai tikai nokraasotu…plus veel stiklotaas laachpakaljas un jumta.. ;-D krekers arhitektam…;-D
P.S.- esi mums sabojaajis smuko studentu pilseetinjas skatu no parka… tagad jaameklee arhitekts kas parkaa solinjus vareetu apgriezt ar muguru pret sho maaju… P.S2.-silts sveiciens Raivo Veisbergam ;-D
man protams ir tikai sashutums par to kaadaa veidaa shaadi projekti tiek cauri muusu gaishajaam arhitektu galvaam kuri pielauj sho eeku buuvnieciibu. shaadas eekas kaa teerbatas ielas ”itkaa” sportaklubs /kursh vairaak atgaadina estraades skatuvi kutkur austrumos/ nekaadi nedriikst pielaut buuveet pilseetas centraa. Atliek vieniigi cereet ka toposhais rotermannsquare turpat liidzaas buus kautkas nedaudz saturiigaaks, lai gan peec vizualizaacijaam spriezhot nekas labs tur nav sagaidaams…
es ieteiktu bieti dot ne tikai projektam bet arii ”metram” kursh sho projektu akcepteeja, jo preteejaa gadiijumaa sanaak ka jebkursh infantils kursh sevi deevee par arhitektu var dabuut cauri savas pagiras, bet atbildiigie tikai smiiknaa…
Soliņi gar Aspazijas bulvāri novietoti līdz vēsturiskās dobes atjaunošanai, kam jānotiek tuvākajā laikā.
Katru rītu, dodoties pilsētas centra virzienā pāri Vanšu tiltam, varu pašausmināties par t.s. Centra nama drausmīgajām proporcijām un butaforiskajiem metāla izstrādājumiem ēkas jumta daļā. Var būt,ka dzīvošana šai ēkā sanāk ērta un laba, taču ārējais paskats ir nomācošs. Procentuāli daudz vairāk ir cilvēku, kas šo ērmu ir spiesti skatīt no ārpuses, nekā tie, kas tur iekšā.
Soliņi gar Aspazijas bulvāri novietoti līdz vēsturiskās dobes atjaunošanai, kam jānotiek tuvākajā laikā.
nu jelgavas staljina laika maaja ir paarveersta par new staljinhouse2009… iisteniibaa pilniigs sviests..kaa var taadu krivu laika rotaajuma maaju atjaunot un atstaat taadu pashu bezmazvai tikai nokraasotu…plus veel stiklotaas laachpakaljas un jumta.. ;-D krekers arhitektam…;-D
P.S.- esi mums sabojaajis smuko studentu pilseetinjas skatu no parka… tagad jaameklee arhitekts kas parkaa solinjus vareetu apgriezt ar muguru pret sho maaju… P.S2.-silts sveiciens Raivo Veisbergam ;-D
man protams ir tikai sashutums par to kaadaa veidaa shaadi projekti tiek cauri muusu gaishajaam arhitektu galvaam kuri pielauj sho eeku buuvnieciibu. shaadas eekas kaa teerbatas ielas ”itkaa” sportaklubs /kursh vairaak atgaadina estraades skatuvi kutkur austrumos/ nekaadi nedriikst pielaut buuveet pilseetas centraa. Atliek vieniigi cereet ka toposhais rotermannsquare turpat liidzaas buus kautkas nedaudz saturiigaaks, lai gan peec vizualizaacijaam spriezhot nekas labs tur nav sagaidaams…
es ieteiktu bieti dot ne tikai projektam bet arii ”metram” kursh sho projektu akcepteeja, jo preteejaa gadiijumaa sanaak ka jebkursh infantils kursh sevi deevee par arhitektu var dabuut cauri savas pagiras, bet atbildiigie tikai smiiknaa…
autostāvvieta ir vainīga
Nevis autostāvvieta vai soliņi, bet mūsu sabiedrības tai skaitā katra arhitekta domāšana ir pie vainas.
Kamēr mums liksies ka soliņš stāvlaukuma norobežošanai ir sīka vienība par ko nav vērts ne domāt ne runāt tikmēr mēs dzīvojam sūnu ciemā ar izcilu apjomu arhitektūru un degradētu pilsētvidi vai publisko ārtelpu.
Kā reizi soliņus Rīgas centrā projektē fišku rubījoši cilvēki. Iespējams, ka Operas parka rekonstrukcijas autors ir Lināres kundze, kas zina, ko dara.
soliņi labi. var pasēdēt un kājas sacelt uz mašīnu motorpārsegiem pēc nogurdinošas darbadienas, i sētniekam nebūs jāprasa, lai kājas paceļ… brīnišķīgs vides labiekārtojums! varētu pie nacionālā teātra gar krišjāņa ielu arī salikt soliņus.
soliņi kā soliņi. nav jau uz mūžu tur pieskrūvēti. pēc bildēm spriežot, samesti tur kā barjera auto stāvvietai uz laiku un maz vai tai vietai ir paredzēti. jēga tur dažu solu dēļ cepties un izsviest balsis, ja basteja kalns un muitas iela galīgi sačakarēti.
Imantas augstceltnes šķiet pat simpātiskas. Neitrālas dzīvojamās ēkas. Neizskatās arī, ka izjauc kādu tur vides harmoniju un tamlīdzīgi. Skanstes ielas mājas gan mazliet no sērijas -roboti nāk. Laikam tur tika izmantotas tās mūsdienu tehnoloģijas. 🙂
удивлен, кто сюда добавил гостиницу на Элизабетес??! Какие бы нюансы там ни были, пока все будут гнать на такие замечательные обьекты, так и будут в Латвии желтые коробки строить…. Верхушка архитекторов Латвии – пальцы разогните!
Dzeltenās kastes. Trāpīgi. Patiešām, tāda ir LV būvniecības tipiskā ainava.
Da, a stekljannije korobki (ja dazhe skazal bi KOROBISCHI) sovsem drugoe delo i konechno zhe gorazdo luchshe zholtih korobok!!! Ok, mozhet proekt ne na stoljko i uzhasten, no v kontekste suschestvujuschej zastrojki na ul.Elizabetes – prosto POLUNDRA! Zdesj kstati odna ochenj udachnaja fotografija vilozhena, kotoraja fotografirovalasj iz parka – tam i vidny vse "prelesti" dannogo stroenija!
Я и не говорю, что СТЕКЛЯННЫЕ коробки лучше. В Латвии вообще проблема "коробок". Только вот гостиницу коробкой я б не назвал. ИМХО
-jauki! Lasīt un mirklī pielāgoties nesaprotamā valodā rakstītām muļķībām un pāriet uz kropļotu svešvalodu- tipiski vietējiem, vēl tikai trešdiena…
iemācies takš beidzot to krievu valodu, jeb beidz izlikties, kā to nesaproti!
pilnīgi piekrītu pintiķim!
Katru rītu, dodoties pilsētas centra virzienā pāri Vanšu tiltam, varu pašausmināties par t.s. Centra nama drausmīgajām proporcijām un butaforiskajiem metāla izstrādājumiem ēkas jumta daļā. Var būt,ka dzīvošana šai ēkā sanāk ērta un laba, taču ārējais paskats ir nomācošs. Procentuāli daudz vairāk ir cilvēku, kas šo ērmu ir spiesti skatīt no ārpuses, nekā tie, kas tur iekšā.
Taa stalina eeka pirms tam bija tai vietaa galiigi nevietaa taa uzspieda savas stingraas idiologijas duuri un bija kaa stalina piemineklis briivajaa latvijaa zeel ka vinu nenojauca vispaar
es uzskatu ka varbuut tas kas tur ir tagad nav labaakais variants es veel buutu noneemis visus stulbos rotaajumus atstaajot monoliitas sienas un stiklojumu
bet ir OK
огласитe вес список пожалуйста
nesaprotu, kas šī par izlasīti,
kam dēļ šeit Aniņmuižas iela , Elizabetes iela,
pārējas protams,
kāpēc nav Dienvidu tilts, ar savam sliktam proporcijam, samocītam dekoratīvam vantim, un vēl pilna Rīga ar jocīgam ēkam, Leišu Maximas būdiņas uttt….
jaaaiessuuta, jaiesssuta..!! ko nu vairs 🙁
lūdzu, precizāku pamatojumu pieminētjiem projektiem
"slikts", "jocīgs", "nepareizs" nav īsti profesionāli argumenti
derētu vairāk izvērsti komentāri
ja muitas iela 1 nav nodots ekspluatācija, tad viss vēl nav zaudēts. nav uzcelts pēc projekta, izmaiņas nav saskaņotas un cerams netiks arī. šis varētu būt precedents pieprasīt to briesmoni nojaukt. ko saka ēkas autori?
varētu gan pārmaiņas pēc nojaukt, lai beidzot radītu precedentu. Ēka Barona iela iepretim Barona centra joprojām stāv, lai arī netika ievērota vienošanās par vecā būvapjoma saglabāšanu.