Atklāj Latvijas ekspozīciju Venēcijā

Ekspozīcijas kurators un veidotājs arhitektu birojs NRJA ar šo notikumu un aizsākto pētījumu vēlas rosināt Latvijas sabiedrību pievērsties pēckara modernisma arhitektūras mantojuma apzināšanai. Ekspozīcijas pamatā ir iecere veicināt Latvijas arhitektūras pētniecību, veidojot apjomīgu Latvijas modernisma arhitektūras objektu datu bāzi, kas būtu noderīga pētniecības procesā un palīdzētu papildināt arhitektūras pieminekļu sarakstu ar atsevišķām šī laikmeta būvēm.

Šogad Venēcijas biennāles arhitektūras izstāde līdzīgi kā mākslas izstāde pirmo reizi notiks teju pusgadu — no 7. jūnija līdz 23. novembrim. Turklāt arī biennāles dalībvalstu skaits ir krietni audzis — šogad tie būs 66 nacionālie paviljoni, kur 10 valstis tiks pārstāvētas pirmo reizi. Pēc desmit gadu pārtraukuma Latvija atkal var lepoties ar ekspozīcijas telpām Arsenālā, kas dod iespēju mūsu valsts ekspozīciju apskatīt ievērojami lielākam apmeklētāju skaitam.

Latvijas ekspozīcijas kurators un veidotāji ir arhitektu birojs NRJA, ekspozīcijas veidošanu uzņemoties arhitektiem Uldim Lukševicam, Lindai Leitānei-Šmīdbergai, Zigmāram Jaujam, Ivaram Veinbergam, Mārtiņam Rusiņam. Viņu iecere ir aizsākt padziļinātu modernisma arhitektūras pētniecību Latvijā, kas konceptuāli sasaucas ar biennāles kuratora Rema Kolhāsa izvirzīto vienojošo tēmu nacionālo valstu paviljoniem Mūsdienīguma absorbēšana: 2014-2014 (Absorbing Modernity: 1914-2014) un aktualizē Latvijas pēckara arhitektūras uztveri, pētniecību un saglabāšanu.

Ekspozīcija Unwritten Arsenālā ir digitāli apkopotās informācijas analogs attēlojums reālā laikā un telpā. Ar 2000 lapu palīdzību, kas iekārtas pie ēkas sijām stiprinātā rāmī, tiks radīta informācijas mākoņa sajūta, kas atrodas nepārtrauktā kustībā, reaģējot uz gaisa plūsmām. Neuzrakstītās grāmatas lapas ir gan baltas, gan apdrukātas ar informāciju, kas nav sistematizēta un izvērtēta, tādējādi attēlojot izvirzītos jautājumus, uz kuriem vēl nav gūtas atbildes, un uzsverot ekspozīcijas pamatā esošo apgalvojumu: «There is (no) modernism in Latvia» (tulkojumā — Latvijā ir (nav) modernisma arhitektūras).

Uz lapām drukātā informācija arī izstādes laikā tiks sasaistīta ar Latvijas ekspozīcijas virtuālo daļu Unwritten (www.facebook.com/unwrittenlv), kurā datu bāze regulāri tiek papildināta ar jauniem atradumiem.

Ekspozīciju izgaismo iekārti LED gaismas ķermeņi, kas, pateicoties integrētiem kustības sensoriem, ieslēdzas un izgaismo ekspozīciju tajā vietā, kur atrodas skatītājs. Kustības sensori ieslēdz arī skaļruņus, kuros tiek atskaņota Andra Indāna īpaši šim notikumam radīta skaņas instalācija.

Latvijas ekspozīcijas veidotāju komandas sastāvs

Ekspozīcijas nosaukums:  Unwritten (Neuzrakstītā grāmata)

Dalībnieki
Kurators: Arhitektu birojs NRJA (no rules just architecture) — Uldis Lukševics, Linda Leitāne – Šmīdberga, Zigmārs Jauja, Ivars Veinbergs, Mārtiņš Rusiņš
Komisārs:  Juris Poga
Komisāra vietnieks:  Andris Brinkmanis

Citi dalībnieki
Grafikas dizainers:  Kirils Kirasirovs
Skaņu mākslinieks: Andris Indāns
Multimediju atbalsts:  Rihards Vītols
Eseju autori: Juris Dambis, Jānis Taurens, Artis Zvirgzdiņš, Vladimirs Belogolovskis (Vladimir Belogolovsky)
Projekta vadītāja: Austra Savicka, pilna servisa pasākumu aģentūra Pareizā ķīmija

Latvijas ekspozīcijas pārstāvniecību Venēcijas arhitektūras biennālē koordinē Latvijas Kultūras ministrija sadarbībā ar Latvijas Arhitektu savienību, finansē Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas pilsētas arhitektu birojs.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
3 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
..

Megamind (2010)

Līga Apine

Apsveicu visu komandu ar ekspozīcijas atklāšanu! Bildēs izskatās ļoti skaisti!

vārds

bildēs izskatās, ka bildes nevar apskatīties… rindas pārāk cieši kopā?!

3
0
Lūdzu, komentējietx