Arhiblogs 060 — manifestēšanās

Latvija uz vāka. Modē maniifestēties. Slavena lodveida torņa tēstais brālis. Trokšņainākais un sirmākais arhitekts, arhitektes trīsritenis. Papīra tilts. Jauna e—vārdnīca plānotājiem. Visvairāk kopētajai mākslas celtnei — 10. Zvīņaina uzlīmju instalācija pelēkā pagalmā.

Britu arhitektūras un dizaina žurnāls Blueprint atkal ieskatījies notikumā zem Latvijas karoga, kura galvenie varoņi bija alternatīvās arhitektūras kolektīvs Exyzt no Parīzes un Karostas avangardisti. Lai arī izdevums jau laidis klajā nākamo burtnīcu, ziņa par jaunas latviešu arhitektes patriotisko aizkustinājumu, Londonas grāmatnīcā uz žurnāla vāka ieraugot Latvijas vārdu, nenoveco. Postpadomju militārajā bāzē ar šodienas realitāti — sociāls geto 7 tūkstošiem iedzīvotāju Liepājas nomalē, kur gandrīz neskarta daba mijas ar blokmāju graustiem, — sarīkotā mākslas un kultūras festivāla LabiChampi mērķis bija iniciēt procesu, ko iespējams adaptēt turpmākai darbībai. Exyzt projekti vienmēr iesliecas pamestās teritorijās ar māksliniecisku potenciālu, K@2 ir Karostas kultūras partizāni jau 7.gadu. Notikumu atgādinoši video un attēlu galerijas: 12 , kā arī asprātīgā 2005.gada Exyzt akcija Barselonas pilsētvides plombā — tramplīns torņa Agbar palaišanai kosmosā.

Cits Latvijā populārs britu žurnāls Icon sava 50.numura iznākšanu atzīmēja, apkopojot 50 ietekmīgāko arhitektūras un dizaina personu manifestus profesijas rītdienai. Vai tie ir bezmiega mocītu bohēmistu nihilistiski murgi?

Britu Karaliskais Arhitektu institūts (RIBA) manifestu arhitektūrai publicēja jau 2005.gadā, nosaucot arhitektūru par jaudīgāko Lielbritānijas dzinēju un rosinot politiķus 21 labam darbam labākas valsts būvniecībā. Atskatoties uz padarīto un sniedzot nākamos ieteikumus jaunajai britu valdībai, RIBA publikai nodevis A Manifesto for Architecture—21 actions for a better Britain pusceļa atskaiti.

Žana Nuvēla arhitektu birojs uzvarējis konkursā par Spānijas rietumu piekrastes nelielās pilsētiņas Vigo ostas pārstrukturēšanu. Tas ir teritorijas plānošanas darbs, tomēr apjomīga akcenta savaldzināts, — ar apdzīvojamu smaili granītā būvēta mola galā. Torņa Agbar kantainajā brālī plānots izvietot viesnīcu ar kutinošām restorāna telpām pašā galotnē. Otrs ostas pārveides baudījuma enkurs būs ūdens dārzi. Divi projekta apskati: 12 . Tieši blakus Gērija debijas būvei Ņujorkā Nuvēls nolicis dzīvojamo torni.

Renco Pjano saņēmis lūgumu veikt revīziju daļai no Losandželosas Apgabala Mākslas muzeja (LACMA) piebūves plāniem — ietaupīti daži miljoni, jauns ieejas paviljons un mākslas priekšmeti citā gaismā.

Vils Olsops arhitektūrā klusi nestrādā. Jaunākais viņa projekts Toronto ostas teritorijai būs viena no lielākajām filmēšanas studijām Ziemeļamerikas kontinentā. Tā ir būve, kas augot augumā liecas. Piepūsta bura, kuras viena fasāde ietīta piekārtā stiklā, otra — pelmeņveida gaismas atverēm perforētā Cor Ten tēraudā. Viens no ēkas tiešākajiem mērķiem ir pievilcīgas publiskās telpas izveide.

Tūlīt simtgadnieks, pirms gada jaunlaulātais arhitekts Oskars Nīmeijers, kurš 50.gados radīja Brazīlijas galvaspilsētu, vairāk nekā pusgadsimtu vēlāk tiek aicināts kļūt par Angolas jaunās galvaspilsētas autoru. Nīmeijera intervija Guardian I pick up my pen. A building appears.

Sigeru Bana jaunākais papīra projekts — kartona tilts.

Krēsls — redzamākais no dizaina simboliem, bet cik ilgi?

Zahas Hadidas pieskārieni trīsritenim — Z.Car.

Debesskrāpja parītdiena.

Kāpēc šīs desmit no pēdējo 100 gadu ēkām ir Ņujorkas arhitektam vismīļākās?

BIG ideas by BIG, Hafjell Mountain Hotel by BIG, Scala Copenhagen by BIG.

Izveidota teritoriju plānošanas interneta vārdnīca latviešu un angļu valodā, kurā pieejama informācija par Baltijas jūras reģiona valstu plānošanas sistēmām. Drīzumā to papildinās arī Latvijas plānošanas sistēmas apraksts.

Ieplānojamās izstādes:
23.augusta—27.oktobrim, 2007. Arhitektūras centrs, Ņujorka
New Practices London
29.septembra—6.janvārim, 2008. Kunsthaus, Brēgenca
Peter Zumthor. Buildings and Projects 1986—2007
Kunsthaus 10th Anniversary
 
24.februāra—12.maijam, 2008. MoMA, Ņujorka
Design and the Elastic Mind

Konkursu rezultāti:
Shortlist. British pavilion at Shanghai World Expo 2010
Shortlist. Art Museum in Perm, Russia
Peter Janesch & Kengo Kuma būs arhitekti jaunajam Ungārijas valdības ēku rajonam Budapeštā
Tony Fretton Architects saņēmuši atļauju projektēt 12 miljonus vērto Lielbritānijas vēstniecības ēku Polijā, Varšavā
Business Week & Architectural Record Announce 2007 Awards

Attēlu galerijas:
Abalos & Herreros. Woermann Tower in Las Palmas de Gran Canaria
Tham & Videgård Hansson. Summer house in Stockholm archipelago
Plasma Studio. Esker House, Innichen, San Candido, Italia
Jo Coenen. Public Library of Amsterdam
Thomas Phifer & Partners. A weekend house in the Hudson Valley
Fernando Menis. Magma Arts & Congress Centre
Foreign Office Architects.
M1 MEYDAN shopping center in Istanbul
Lisbon Architecture Triennale 2007

Video pastaigas:
UNStudio. Mercedes—Benz Museum in Stuttgart
OMA. Seattle Public Library
Steven Holl. Nelson—Atkins Museum of Art
Frank Gehry. Hall Winery in Napa Valley of California
Takaharu+Yui Tezuka. Cloister House & Fuji—Kindergarten
Museum of Design Zurich. Nature Design—From Inspiration to Innovation exhibition
Madrid Cultural Center. La Casa Encendida, an installation by El Ultimo Grito

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx