Arhiblogs 074 — ekonomiskā mūza

Miris Sidnejas simbola fantasts Jerns Utsons. Jauno arhitektu un dizaineru plejāde iztur desmito talantu vētīšanas apli. Iesaukas gadsimta draņķiem arhitektūrā. Ar dizainu humānajā palīdzībā. Cerīgais čīlietis — arhitekts ar Venēcijas biennāles Sudraba lauvu. Dievnami — šveicietim, dānim un britam. Fasādes stikla kostīms izpārdošanu karnevālam. Stilīgas ziemas brīvdienas sirmā kalnu namiņā.

Novembra izskaņas naktij nodzisa Sidnejas operas nama fasādes izgaismojums, Austrālijai paužot sēras par pasaulē visvairāk apskaustās arhitektūras autora, dāņu arhitekta ar zviedru un somu būvmākslas meistaru — Apslunda un Ālto — skolu, 2003.gada Prickera prēmijas laureāta Jerna Utsona aiziešanu no laicīgās dzīves sava mūža 90.gadā. Pasaules brīnumu grāmatās un arhitektūras albumu reproducētākās celtnes arhitekts, kura uzmetums guva sensacionālus panākumus 1957.gada konkursā par koncertzāli piektā kontinenta mūzikas izrāžu mīlētāju miljoniem, nekad netika apmeklējis citu kolēģu vadībā 1973.gadā pabeigto būvi. «Viņš bija pozitīvākā persona, kādu jelkad esmu saticis. Saskarsme ar tēvu bagātināja ikvienu. Projektēšanas darbā ieliktā labvēlība vēl ilgi turpinās aplaimot ēku lietotāju likteņus,» skumjo vēsti papildina aizgājēja dēls Jans Utsons.

Kā allaž — 2008.gada nogali noslēdz žurnāla The Architectural Review jau desmito reizi pēc kārtas sarīkotā starptautiskā konkursa The AR Awards for Emerging Architecture balvu sadalījums  jaunajiem arhitektiem un dizaineriem. Arī šāgada projektu pirmais trijnieks aptver trīs no sešām pasaules daļām, tomēr atšķirībā no talantus iezīmējošajam konkursam iepriekšējā sezonā iesūtīto darbu vērtētāju aizraušanās ar oriģināldarbiem pilsētu publiskajā telpā — aktuālā žūrija vērīgāk ielūkojusies arhitektūras tipoloģijas merkantilajā galā, ļaujot uzvarēt viesnīcai, mājokļu, veikala un biroja ēkām. Starp citādi izceltajiem jauneklīgās domāšanas 22 paraugiem vides veidošanā pārsvara dominante ir dzīvojamā māja — dānim, īram, indietim, ķīnietim vai japānim.

Pilsētvides pētnieks Kazys Varnelis izmeklē  21.gadsimta arhitektūru un neatrod runāšanas vērtus vismaz 5 piemērus. Vairums publicistisko klišeju arhitektūrā izrādās esam pagājušā, nevis šā gadsimteņa šedevri. Viņaprāt, Kolhāsa laulībās ar ķīniešiem dzimst ļauni joki, Gērijs iestidzis, protams, Bilbao, bet Herzog & de Meuron garlaiko pēc definīcijas. Par laimi stārhitektu pēdējā iespēja — būvniecības bums — nu ir prom, bet arhitektūras fanus nomaina tās piketētāji. Lielās apakšbikses  — CCTV pārvaldes ēka  Beižinā.

Why do architects talk so much?

Atkritumu slieteņi vai pilis lielai daļai pasaules iedzīvotāju? Asprātīgo ideju Vankūveras Emily Carr Universitātes industriālā dizaina studentu kursa darbam par zemās cenas mājvietu bezpajumtniekiem realitātē neieviesīs. Pēc intervijām ar potenciālajiem iemītniekiem, patvertņu vadītājiem un palīdzības dienestiem no otrreizējā pārstrādē ražotajiem būvmateriāliem 15 nedēļās uztapa lēti, dārza mājiņas vai rotaļu pilsētiņu konstrukcijas atgādinoši namiņi, kuri izvietojami vienkopus vairāk nekā 10 vienībās, izkārtojot ap koplietošanai paredzēto mezglu ar virtuvīti un mazgāšanās telpu. Ieguldījumā salīdzinošais projekts ar tiem, kurus municipalitāte finansē vienas istabas izremontēšanai pa pilsētu izkaisītajās sociālajās mājās, atsaucību tomēr neguva.

Pabeigtas par tikko minētajām desmitkārt dārgākās, populārā aktiera Breda Pita fonda subsidētās un pazīstamu arhitektu projektētās pirmās 6 privātmājas Ņuorleānā. Tās nesimbolizē tikai dzīvesvietas atgūšanu cietušajiem to īpašniekiem, tās pierāda eksperimenta dzīvotspēju dabas katastrofām pretim stāvošo mājokļu projektā, kuram celtniecības budžeta saprāta robežas noteica gan saziedotie būvmateriāli, gan ziedojumi — pakalpojumi, ieskaitot arhitektūras projektu izstrādi.

Ar mērķi iedvesmot politiķus, arhitektus, pilsētu plānotājus,
uzņēmējus, nevalstiskās organizācijas, kā arī iedzīvotājus uz
savstarpēju sastrādāšanos un mācīšanos citam no cita Dānijas
Arhitektūras centrs uzsācis projektu Sustainable Cities™,
kurā tiks uzkrāta datu bāze no vispasaules zināšanām par ilgspējīgu
pilsētu plānošanu un labākajiem precedentiem to ieviešanai praksē.

Venēcijas biennāles 11.starptautiskās arhitektūras izstādes projektu
The Gas Pipe un Dust Room virtuālo atsauksmju rēķins — N : 0

Atvērta mājas lapa Rīgas pilsētas
arhitekta birojam, Rīgas Tehniskajai universitātei — modernizēta

Spītējam ekonomiskajiem Ziemassvētkiem? Beļģu mākslinieka Arne Quinze krāšņā instalācija The Sequence pie flāmu parlamenta ēkas Briselē. 46 000 eiro par Hadidas eglīti Arhitektūras muzejā Parīzē. Runīgākās arhitektūras grāmata Strike a Pose — Eccentric Architecture and Spectacular Spaces. Noskaties muzikālo īsfilmiņu My playground un padomā, kā savas pilsētas publisko telpu vērst bezmaksas prieka placdarmā! Pēc Jaungada radošo vēlmju piepildījuma — uz vienu no Eiropas Kultūras galvaspilsētām 2009 — Viļņu!

Baznīcas:

KHR Architects. Church of the Holy Cross in Jyllinge, Denmark
Localarchitecture. Chapelle de Saint-Loup in the Canton of Waud, Switzerland
Theis and Khan Architects. Lumen United Reformed Church in London

Izstādes:

>> 2.februārim. San Silvestro, Vicenza
Mansilla + Tunon Architects Playgrounds 

>> 29.martam. NAI, Maastricht
Changing Ideals: Re-thinking the House

Attēli:

Architecture overview: tall buildings
Future Systems. The facade of a building on Oxford Street in London

Frank Gehry. Art Gallery of Ontario in Toronto

Grimshaw Architects. Rensselaer Polytechnic Institute, Troy, New York
Christ & Gantenbein Architects. A wing for the Swiss National Museum in Zurich

Konigsberger & Vannucchi. Two office towers in São Paulo, Brazil
Adamo-Faiden. A new residential building in Buenos Aires, Argentina

Pezo Von Ellrichshausen. Casa Parr, house with 12 rooms & 9 courtyards in Chile

Marc Koehler. The Ijburg House in Amsterdam

Takeshi Hosaka Architects. Garden House

Nils Holger Moormann. Berge Guesthouse in Aschau

Adam Kalkin. Bunny Lane, a house in Bernardsville, New Jersy

Alejandro Aravena. Quinta Monroy residential development in Iquique, Chile

Alejandro Aravena. A villa for ORDOS100

Daniel Libeskind. 18.36.54, a single-family house in Connecticut
LAVA. Fraunhofer IAO. Future Hotel Showcase Roomin Stuttgart, Germany

Būvlaukumi:

Herzog & de Meuron. Vitra Haus, Weil am Rhein, Alemania
Toyo Ito. Kaohsiung Stadium
SANAA. EPFL Rolex Learning Center in Lausanne: 1 2
Manuel Ocana. Ocana de Espana, 53 Private Promotion Dwellings in Ocana, Toledo

Konkursi:

Arata Isozaki ar piedāvājumu muzeja kompleksam dodas uz Kijevu Ukrainā.
MVRDV projektēs administratīvās pārvaldes centru Korejas jaunajai pilsētai Gwanggyo dienvidos no Seulas.
Metropolitan Workshop darbs izvēlēts Konflikta muzeja tēlam Lībijā.
OFIS Arhitektu studentu pilsētiņa Parīzē.
Julien De Smedt Architects un Klar Architects paplašinās Kopenhāgenas centra ūdensmalas, labiekārtojot kārtējo daļu publiskās telpas tieši virs ūdens virsmas.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx