Vesetas ielas Renesanse

Jaunais nams Vesetas ielā demonstrē Rīgas mūsdienu arhitektūrai neparastu monumentālu eleganci, ko piešķir atturīgi minimālistiskās kolonnu fasādes ar atsauci uz klasiskās arhitektūras proporcijām. Tiecoties mērogā un proporcijās saderēt gan ar blakus esošo pazīstamo Meinharda fon Gerkāna projektēto ēku, gan arī otrā kvartāla stūrī esošo vēsturisko namu, jaunā ēka uzsver arī kontekstuālus centienus. Atrodoties robežjoslā starp vēsturiskā centra perimetrālo un jaunāko laiku brīvstāvošo apbūvi ielas otrā pusē, nama ažūrais ietvars veido tēlu, kas izpludina pāreju starp abējām atškirīgajām struktūrām.

Ēkas konceptuālā risinājuma pamatā ir tās autoru interpretācija par līdzsvaru starp dzīvojamās telpas atvērtību un privātuma sajūtu blīvā pilsētvidē. Ēkas fasāde jeb šajā gadījumā “ēkas ietvars” definē būves apjomu atbilstoši vēsturiskā centra principiem, aizkulisēs atstājot telpu starp to un dzīvojamām vienībām kā privātu, no pārējām vienībām nodalītu dzīvokļu ārtelpu. Šāds dzīvokļu un terašu sadalījums konsekventi atspoguļots arī fasādes dalījumā.

Fasāde radīta ar nolūku piešķirt vietai un ēkas raksturam samērīgu monumentālismu ar kolonādi kā telpisku paņēmienu, kas vienlaikus mentāli norobežo un vizuāli sapludina telpu starp dzīvokļiem un pilsēttelpu. Šis elements ir ēkas vizuālās identitātes pamatā — pastāvīgi klātesošs kā no ārpuses, tā no dzīvokļu iekšienes. Ažūrajā ietvara būtībā iedzīvināta arīdzan autoru vēlme kvartāla robežās izpludināt pāreju starp slēgtu perimetrālo apbūvi un atvērtu apbūvi, ar fasādes raksturu un ēkas apjomu ievadot skatu kvartāla iekštelpā. Radīšanas procesā atsevišķa rūpība pievērsta tam, lai fasāde tās proporcijās un mērogā būtu saderīga kā ar pieguļošo laikmetīgo būvi, tā arī kvartāla stūrī esošo vēsturisko ēku.

Būves radīšanas procesā definēto telpisko, estētisko un funkcionālo vērtību iedzīvināšana veikta, domājot par to, kā tās dažādos plānošanas līmeņos kļūs par vienu saskanīgu veselumu un plūstošu turpinājumu viena otrai. Īpaši būtiski bija panākt to, ka apjomu definējošais fasādes ietvars vienlaicīgi ir arī ēkas konstruktīvās shēmas pamatā. Pārvarot dažādus konstruktīvos un siltumtehniskos izaicinājumus, rasti risinājumi, kas nodrošina pilnībā atvērtu un elastīgu, dažādiem scenārijiem piemērotu iekštelpu plānojumu.  Savukārt, iegūtā eksponētā betona fasāde vizuāli vieglā izpildījumā ir patiesa tās materialitātes būtībā un neprasa papildus apdari vai siltināšanu.

Projekta tapšanas gaitā izceļama pasūtītāja un arhitektu kopīgā izpratne par galvenajām rezultātā iegūstamajām vērtībām, uz kurām nav attiecināmi kompromisa risinājumi par spīti tehniskajiem, tehnoloģiskajiem un ekonomiskajiem izaicinājumiem, ko paredz konkrēto risinājumu ieviešana. Fasādes un vispārīgais konstruktīvais risinājums ir uzskatāms piemērs tam, ka par spīti īstermiņā ekonomiski izdevīgākām izpildījuma alternatīvām, klients ir vēlējies investēt risinājumā, kas ilgtermiņā uzskatāms par ilgtspējīgāku, ar augstāku estētisko kvalitāti un sniedz pienesumu ielas telpas kvalitātei.

Nams Vesetas 6

Autori: SARMA & NORDE Arhitekti — Visvaldis Sarma, Elvijs Sprudzāns, projekta izstrādes komandā ietverot Andi Ģiguli, Madaru Alksni un Reini Pakuli
Pasūtītājs: Renaissance Residence
Būvdarbu ģenerāluzņēmējs: LNK INDUSTRIES GROUP

Projektēšanas laiks: 2016-2019
Būvniecības laiks: 2020-2022

Galvenie tehniskie rādītāji

  • Zemesgabala platība: 940 m²
  • Apbūves laukums: 453 m²
  • Stāvu platība: 2400 m²
  • Dzīvokļu skaits: 10
  • Kopējā dzīvokļu platība: 1818 m², t.sk. ārtelpu platība 344 m²

Teksts: SARMA & NORDE Arhitekti
Foto: Ansis Starks

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Ja atceramies Mikelandželo Dāvida skulptūru, Renesanses periods, tad Dāvida galva ir speciāli taisīta proporcionāli lielāka, lai lietotājs, kurš stāv tās pakājē, uztvertu to atbilstoši perspektīvai. Šeit derēja ievērot to pašu knifu. 1. un 2.stāvs ir OK, bet trešajā dalījuma pa sīku. Nav renesansīgi. Bet tā SN jaunas asinis ieplūdušas, kuras uzlabo to arhitektūras pusi. Šis gan baigi redzēts paņēmiens, bet mūspusē jau no visa pa biškiņam ievelkam, lai tā kā līdzinātos Rietumiem. Mēs jau gribam tādi būt 😉 Katrā ziņā Visvaldim labs projekts, ja tā turpināsies Miķelim klusiņam būs jāsēž sturītī un jābeidz drillēt vecā plate par Kuzņecova fabriku… Visvaldi,… Lasīt vairāk »

1
0
Lūdzu, komentējietx