Trīs plātņu māja. GAISS

Askētiska elegance, skaidrība, formu un detaļu tīrība raksturo biroja GAISS projektēto privātmāju Mārupē. Nama telpisko apjoma kompozīciju nosaka trīs horizontālas plātnes, kas veido mājas jumtu, balkonu un terasi. Tā kā ēka atrodas blīvā savrupmāju apkaimē, arhitektūras risinājumiem bijusi nozīmīga loma privātuma radīšanai iekštelpā. Darbs pie projekta tika uzsākts 2012. gadā, un lēna, izsvērta procesa rezultātā māja ar rūpīgi izstrādātu interjeru un unikāli izgatavotām mēbelēm tika pilnībā pabeigta 2020. gadā.

Mājas tēlu veidojošās plaknes uzsver kompozīcijas horizontalitāti. Divstāvu ēkas apjoms ir novietots uz horizontālas terases plātnes. Vidus daļā apjomu pārdala balkona plātne, kas vienlaikus kalpo arī kā terases jumts. Mājas apjoma noslēgums ir trešā horizontālā jumta plātne. Visām plātnēm ir viena kontūra, kas apvij māju un atkārtojas pa vertikāli.

Fasādes apdarē pelēki baltās apmetuma plaknes satiekas ar termokoka dēļu apdari, iezīmējot ieejas zonu un plātņu horizontālās virsmas. Sākotnēji košie termokoka dēļi ar laiku izbalēs, iegūstot savu dabīgi pelēko koka toni, norādot uz laika ritmu un dabas mainīgumu. Savienojumi starp materiāliem veidoti precīzi, bez pārejām. Horizontālās un vertikālās plaknes satiekas asi, radot sajūtu, ka tās iet viena otrai cauri. Detaļu apjoms fasādēs reducēts līdz minimumam, redzamie elementi ir vēsi pelēkie alumīnija logu rāmji un tērauda margas ar smalkām, neuzkrītošām tērauda trosēm.

Mājas kodols ir plašā dzīvojamā zona, kas sniedzas visos virzienos, apvienojot abus ēkas stāvus. Telpa iekļauj virtuvi, dzīvojamo istabu, ēdamzonu un kāpnes, paver skatus pret ielu, pret dārzu, pret kaimiņiem dienvidu pusē. Logs divu stāvu augstumā piepilda māju ar gaismu no dārza puses. Pretējās fasādēs izvietotie lielie logi ļauj skatam plūst cauri mājai, vizuali savienojot dārzu ar priekšpagalmu ielas pusē.

Guļamistabas ir izvietotas otrajā stāvā. Tās ir savienotas iekštelpā ar balkonu, kas pārredz divstāvu dzīvojamo istabu, un ārtelpā — ar vidējo mājas plātni — balkonu, kas ved pa mājas perimetru. Katrai istabai ir tieša izeja uz ārtelpu — pirmajā stāvā dārza terases līmenī, otrajā stāvā — uz balkonu.

Interjera atmosfēra turpina fasāžu raksturu ar ģeometriskām plaknēm un attiecībām starp ozolkoku un betonu. Vēsi pelēkā betona grīda vienlaidus aptver visu pirmā stāva līmeni, uzsverot mājas plašumu un atvērtību. Ozols ar savu silto toni iezīmē logu ailas, durvis un individuāla dizana mēbeles. Betona raupjums kontrastē ar nostrādātām ozolkoka virsmām, smalkām metāla detaļām un kāpņu margām.

Pelēki, gaismu caurlaidīgi aizkari nodrošina iekštelpu intimitāti, ļaujot izkliedētai gaismai ieplūst mājā. Vērienīgā dzīvojamās telpas loga divstāvu augstuma aizkars uzsver telpas mērogu. Betona kāpnes ir pāreja no plašās dzīvojamās telpas uz privāto zonu. Kāpņu laukums te funkcionē kā mikro galerija ģimenes radītiem un piederošiem mākslas darbiem.

Mājā ir trīs vannas istabas, katrai no tām ir atšķirīgs raksturs. Pirmā stāva viesiem pieejamā vannasistaba veidota tumšo toņu paletē ar melnām mazizmēra flīzēm uz sienām, betona grīdu un lielu atveramo spoguli, aiz kura slēpjas logs svaigam gaisam. Otrajā stāvā ir divas vannasistabas – gaiša un delikāta ar lielām akmens flīzēm un stikla sienām – mājas saimniekiem, un otra — pelēka betona apdarē.

 

Arhitekti: GAISS — Arnita Melzoba, Kārlis Melzobs, Agnese Mālniece,
sadarbībā ar Austri Mailīti un Astrīdu Kroģeri

Vieta: Mārupe, Latvija
Laiks: 2012-2020

Telpu platība: 212 m²

Teksts: GAISS
Foto: Madara Gritāne

Dalīties ar ierakstu:

5 1 Balsot
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Atis Sedlenieks

Lieliski!

1
0
Lūdzu, komentējietx