RTU studentu projekts starptautiskā konkursā Japānā

Šovakar kinoteātrī K.Suns — japāņu arhitektūrai veltīts vakars, kurā uzstāsies Atelier Bow-Wow dibinātājs Jošiharu Cukamoto (Yoshiharu Tsukamoto). Pavasarī viņš bija arī žūrijā LIXIL JS Foundation rīkotajā regulārajā studentu projektu konkursā, kurā šogad piedalījās arī RTU studentu komanda, radot visai suģestējošu, konceptuālu darbu, kurā interpretēts pirts, manteļskusrteņa un dzīvojamās ēkas tēls.

Šī gada 19. martā Tokijā noslēdzās LIXIL 7. starptautiskais arhitektūras studentu konkurss “Spa in the Nature”. Ar Latvijas vēstniecības Japānā atbalstu šogad tajā piedalījās arī Rīgas Tehniskās universitātes studentu komanda ar projektu “Memu Kiln”“LIXIL JS Foundation” jau septīto gadu rīko šo konkursu savā “Meme Meadows” tehnoloģiju izpētes centrā Hokaido, lai veicinātu jauno arhitektu profesionālo iemaņu attīstīšanu un pētītu inovatīvus materiālu, tehnoloģiju un dizaina risinājumus. Iepriekšējo gadu konkursa uzvarētāji ir bijuši Keio Universitāte, Hārvarda universitāte, Bērklijas universitāte, Dānijas Karaliskās mākslas akadēmija, Oslo Arhitektūras un dizaina augstskola, Vaseda universitāte un Nagaokas dizaina institūts. Konkursā piedalās tikai “LIXIL JS Foundation” aicinātas universitātes. Šogad tās ir bijušas Rīgas Tehniskā universitāte, Pensilvānijas universitāte, Buenosairosas universitāte, IAAC, Vīnes tehniskā universitāte, Taivānas Nacionālā universitāte, Sidnejas universitāte, Tokijas Mākslas universitāte, Arhitektūras asociācijas skola Londonā, Ķīnas Mākslas akadēmija, Kjušu universitāte un Meidzi universitāte. Šī gada uzvarētāji ir Kjušu universitāte ar projektu Colobockle Nest”.

Konkursa žūrijas priekšsēdētājs ir japāņu arhitekts Kengo Kuma (Kengo Kuma). Savukārt Atelier Bow-Wow vadītājs un dibinātājs, japānis Jošiharu Cukamoto (Yoshiharu Tsukamoto) šogad bija viens no konkursa žūrijas locekļiem. Turpinot sadarbību ar japāņu arhitektūras žurnālu “a+u” (“Architecture and Urbanism“) pēc Latvijas arhitektūrai veltītā speciālizlaiduma “Feature: Latvia – Architecture Unfolding” iznākšanas 2016. gada novembrī, Latvijas vēstniecība Japānā sadarbībā ar Latvijas goda konsulātu Osakā ir veicinājusi RTU APF studentu dalību konkursā un aicinājusi arhitektus Kengo Kumu un Jošiharu Cukamoto uz Rīgu. Jošiharu Cukamoto pilda Latvijas Arhitektūras gada balvas 2017 starptautiskās žūrijas locekļa pienākumus un stāstīs par sava biroja darbu lekcijā “Architectural Behaviorology”. Kengo Kuma uzstāsies ar lekciju “Architecture of Smallness” Latvijas Arhitektūras gada balvas noslēguma pasākumā Dzintaru koncertzālē.

“LIXIL JS Foundation” 1992. gadā ir dibinājis viens no lielākajiem alumīnija konstrukciju ražotājiem Japānā TOSTEM Corporation ar mērķi atbalstīt tehnoloģiju, materiālu un dizaina pētniecību un veicināt starptautiskas sadarbības iespējas. “Memu Meadows” Taikičo (Taiki cho) ir fonda tehnoloģiju izpētes centrs Japānas ziemeļos, Hokaido prefektūrā (Hokkaido Prefecture). Izpētes centrs ierīkots kādreizējā zirgu audzēšanas fermā, kuras plašās ganību teritorijas šobrīd ir novietne konkursa projektu būvniecībai, savukārt staļļi un slēgtais hipodroms pārtop par fonda administratīvajām ēkām. Centra nosaukumā vārds ‘memu‘, kas bieži izmantots gan šī gada, gan iepriekšējo konkursa darbu aprakstos, aizgūts no Hokaido pamatiedzīvotāju ainu valodas un nozīmē ‘vieta, kur izplūst avoti’.

Kā viens no pirmajiem “Memu Meadows” realizētajiem projektiem, 2011. gadā ir uzbūvēta eksperimentālā ēka “Même”, ko projektējis Kengo Kuma sadarbībā ar Tokijas Universitātes Industriālo pētījumu institūtu. “Même” ēka radīta, lai izaicinātu arhitektūras un tehnoloģiskos ierobežojumus aukstajā Hokaido klimatā. Ēkas koka karkass gan no ārpuses, gan iekšpuses pārklāts ar polikarbonāta šķiedras membrānām, un karsta gaisa plūsma starp membrānām tiek testēta kā iespējamais siltumizolācijas materiāls.

“LIXIL JS Foundation” sadarbībā ar “Kengo Kuma and Associates” un “Shinkenchiku-sha” (žūrnāla “a+u” izdevniecība) konkursa uzvarētāju projektu uzbūvē “Memu Meadows” centrā līdz nākamā konkursa izsludināšanai. Uzvaratēju komanda pavada vairākus mēnešus Tokijā, izstrādājot piedāvājuma tehniskos risinājumus kopā ar “Kengo Kuma and Associates” un piedalās būvniecības procesā Hokaido. Kengo Kumas “Même” ir vietzīme un prototips, kāda veida projekti tiek sagaidīti no jaunajiem profesionāļiem konkursa pieteikumos — inovatīvi materiālu, tehnoloģiju un dizaina risinājumi, kurus testēs reālā vidē, gan izstrādājot tehnisko projektu, gan būvniecības procesā, gan ēkas ekspluatācijā.

RTU APF studenti sākotnēji izstrādāja trīs ideju pieteikumus “Memu Kiln”, “Inner Landscape”, “Different Natures”, no kuriem žūrija arhitekte Linda Leitāne‑Šmīdberga, arhitekti Rafaels A. Balboa un Egons Bērziņš piedāvāja tālāk virzīt projektu “Memu Kiln”. Projektā “Memu Kiln” jeb “Memu krāsns” ir izvēlēts ‘spa’ nozīmi uztvert kā ģimenes vai kopienas rituālu atdzīvināšanu – kurināt un uzturēt uguni krāsnī, gatavot ēdienu, būt kopā un uztvert arī mazgāšanos kā nozīmīgu, ceremoniālu procesu.

“Memu krāsns” ir tradicionālā manteļskursteņa, dzīvojamās ēkas un pirts interpretācija. Skurstenis projektā ir centrālais apjoma elements, ap kuru secīgi izkārtojas visas pārējās telpas un tehnoloģiskās ierīces – telpas pirts mazgāšanās rituāliem un trīs krāsnis, kas silda pirti, maizes krāsni un baseinu. “Memu krāsns” projektā tiek piedāvāts arī pašu ēkas būvniecību uztvert kā eksperimentus ar ķieģeļu izgatavošanu un netradicionālu izmantošanu, sākotnēji uzbūvējot nelielu ķieģeļu cepli izpētes centrā, kurā tiktu ģenerēts būvmateriāls ēkai. No ķieģeļu līdz maizes cepšanai – projekts aicina pārdomāt un atdzīvināt arī karstuma pārveidojošos procesus, žāvējot un karsējot vietējos dabas materiālus un pārvēršot tos būvmateriālos vai ēdamlietās. Projekts atgādina, ka materiāli, uguns, ūdens un ēdiens mājās ir rezultāts cilvēka darbam un izmantotajiem dabas resursiem.

Memu Kiln autori — Arta Buceniece, Linna Lada Boze, Līva Kenkle, Deniss Maruhļenko, Pāvels Saveļjevs, Toms Ūdris

Teksts: Ilze Paklone, Dr. Arch., RTU APF studentu komandas koordinatore

Sirsnīgs paldies arī citiem RTU APF studentiem par dalību konkursā:
Inner Landscape —  Marta Kulitāne, Toms Loris, Laura Meija, Agnese Mālniece, Pēteris Švēde, Hilda Treija
Different Natures — Rasa Grāvīte, Ritvars Krastiņš, Sandis Radziņš, Rūdis Rubenis, Anete Zavadska (RISEBA FAD studente)

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx