Arhitektūras nedēļa un Gada balva

Nu jau par tradīciju ir kļuvis Arhitektūras gada balvas notikumu izvērst par Arhitektūras nedēļu, kad balvas pasniegšanas ceremoniju ievada virkne citu saistītu pasākumu, padarot Latvijas arhitektūras gada lielākais notikumu par tādu kā festivālu, kam pievērsta arī plašāka sabiedrība uzmanība. Arhitektūras nedēļas notikumus šogad vieno tēmas par arhitektūras mērogu, vietu un iedzīvošanos apkārtējā vidē.

Izstāde

Iesākot nedēļu, pirmdien, 15. maijā plkst. 12.00 pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja tiks atklāta Gada balvas labāko darbu izstāde. Izstāde būs apskatāma līdz nedēļas beigām, arī Muzeju naktī.

Japāņu arhitektūra lekcijā un filmā

Otrdien, 16. maijā, kinoteātrī K.Suns notiks Japānas dokumentālās filmas Arhitektūras iekšpusē: Japānas sabiedrības izaicinājums  (INSIDE ARCHITECTURE: A Challenge to Japanese Society) seanss, ko ievadīs starptautiskās žūrijas locekļa Jošiharu Cukamoto (Yoshiharu Tsukamoto) lekcija. Lekcijā Architectural Behaviorology viņš stāstīs par sava biroja Atelier Bow-Vow darbību, kuru kopā ar kolēģi dibinājis Tokijā, 1992. gadā, un ar laiku tas ieguvis gandrīz vai kulta statusu, ne tikai izstrādājot dažādus projektus, bet arī veicot interesantus pētījumus par arhitektūras un pilsētu attīstību, pievēršot uzmanību mikro arhitektūras telpām (telpa, ko radījusi pati vide), kā arī ieviešot tādu jēdzienu kā da-me (ne-labs) arhitektūra — arhitektūra, kas ir stūrgalvīgi godīga un attīstās neatkarīgi no estētiskiem un plānošanas kritērijiem.

Savukārt filma Arhitektūras iekšpusē: Japānas sabiedrības izaicinājums ir informatīvi aizraujošs stāsts par Japānas arhitektūras attīstības dažādiem posmiem, sākot no pagājušā gadsmita 70-tajiem gadiem līdz mūsdienām. Pēdējo četrdesmit gadu laikā Japānas arhitektūra piedzīvojusi gan krasu lejupslīdi, gan neprātīgu uzplaukumu, un šajos posmos tā raksturota gan kā estētiska, gan funkcionāla, gan arī postmoderna. Filmā iekļautas intervijas ar pēdējās desmitagadēs ievērojamiem japāņu, kā arī reiteumu arhitektiem un teorētiķiem (Arata Isozaki, Toyo Ito, Tadao Ando, Rem Koolhaas, Peter Eisenman, Charles Jencks), meklējot atbildi uz jautājumu, kāda ir nākotnes arhitektūra lielajās pilsētās.

Biļetes uz filmas seansu un lekciju aicinām iegādāties K.Suns kasēs vai interneta vietnē. Biļešu cena — EUR 6, studentiem un pensionāriem K.Suns kasēs biļetes iespējams iegādāties ar atlaidi par EUR 4,50.

Lekcijas

Piektdien, 19. maija  pēcpusdienā, pirms Gada balvas ceremonijas Dzintaru koncertzālē ar publiskiem priekšlasījumiem uzstāsies Andis Sīlis, starptautiskās žūrijas loceklis dāņu arhitekts Jakobs Kureks, kā arī gada balvas īpašais viesis japāņu arhitekts Kengo Kuma.

Arhitekts Jakobs Kureks (Henning Larsen Architects, Dānija) savā lekcijā runās par arhitektūru, kas veidojas uz pierādījumiem balstīta dizaina rezultātā, kā arī to, ka ahitektūras attīstība ir cieši saistīta ar tās atrašanās vietu, kultūru un klimatu. Argumentēs, kāpēc nākotnes ēku un vides radīšanas priekšnoteikums ir cilvēku mijiedarbība un spēja radīt rezonējošu publisko jomu. Pamatos, kāpēc arhitektūras attīstība atkarīga no atrašanās vietas, kultūras un klimata un ka, ņemot vērā šos apstākļus, var atvieglot tās izmantošanu un padarīt par neatņemamu sabiedrības daļu.

Andis Sīlis aicinās domāt par cēloņsakarībām ideju ģenerēšanā un uztverē, par arhitektūras formālās izpausmes emocionālās un intelektuālās komponentes atšķirībām plašākā nozīmē un virknē īstenoto projektu.  Apskatīs arī tēmu par subjektīvo un objektīvo autoru un lietotāju domāšanā un spriedumos par arhitektūru.

Ievērojamais japāņu arhitekts Kengo Kuma lekcijā Driving Forces Behind Architecture of Smallness pievērsīsies savai arhitektūrai, virzienam, kurā viņš neatzīst spēcīga un liela mēroga struktūras un atbalsta ideju par nelielu, dabīgu arhitektūru un cilvēcisku mērogu. Galvenā uzmanība tiks pievērsta motivācijai un lēmumu pieņemšanas procesam. Arhitekts runās par lēmumiem, kas atvieglo arhitektūras sašķelšanu mazākās daļās un procedūrās, kādas kultūras tendences un iesaistītās personas uzsāk un uztur šīs idejas.

  • 16.30—17.10      Jakobs Kureks (Jacob Kurek) — Human Interaction Through Architecture
  • 17.30 —18.10     Andis Sīlis — Arhitektūra kā domāšanas process
  • 18.30—19.30      Kengo Kuma — Driving Forces Behind Architecture of Smallness

Dalība vieslekcijās ir bezmaksas, taču vietu skaits ir ierobežots, tāpēc reģistrācija ir obligāta. Lūdzam reģistrēties līdz 12. maijam

Balvas ceremonija

Arhitektūras nedēļas kulminācija ir Arhitektūras gada balvas svinīgā ceremonija, kas notiks Dzintaru koncertzālē, plkst. 20.00.  Apbalvošanas ceremonijā starptautiskā žūrija, kuras sastāvā šogad ir igauņu arhitekte Mārja Kaska, Lietuviešu arhitekts Toms Grunskis, dāņu arhitekts Jakobs Kureks un japāņu arhitekts Jošiharu Cukamoto, svinīgi paziņos nozares augstākās atzinības — zelta un sudraba ananasu — ieguvējus.

Informācija: Austra Marta Jirgensone, Ethos

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus

uthyres lägenhet stuga getterön ledig varberg

scooter b1 500 çocuk 2 5 beyaz polo yaka tişört forma altı şort fiyatları fenerium pantolon tunik takım düğünler ve etkinliklerten mezuniyet elbiseleride wowbridal azmimilli mahallesi içinde pinko gozon across body bag beige nero women accessories vale…

1
0
Lūdzu, komentējietx