Ēka, kurā ilgtspējības risinājumi veido arhitektūras koncepcijas pamatu un saules paneļi ir nevis vēlāk pievienots modīgs aksesuārs, bet būtiska ēkas tēla sastāvdaļa, — īpašumu apsaimniekošana kompānijas “Hagberg” ar savu jauno mācību centru Mārupē apliecina, ka viņu deklarētie principi — videi draudzīga pieeja, inovācijas un mūsdienu tehnoloģijas nav tikai tukši saukļi. Ēkas skaidrā konstruktīvā struktūra un tīrība atklājas iekštelpā, kas organizēta ap galveno telpisko kodolu un nozīmīgāko intrigu — atriju, kas iecerēts kā segts, bet nākotnē bagātīgi apzaļumots iekšpagalms.
Mācību centra jaunbūve atrodas Mārupes industriālajā zonā starp angāriem un privātmāju. Ēka projektēta, domājot par ekonomisku izmantošanu, un atbilst gandrīz nulles patēriņa ēkai. Apsildei tiek izmantots siltumsūknis, uz jumta uzstādīti saules paneļi. Logus no pārkaršanas pasargā ārējās žalūzijas. Mācību centra pasūtītājs ir dinamiski augošs Latvijas uzņēmums “Hagberg”, kas izveidojis izaugsmes, tehnoloģiju apguves un mācību vietu esošajiem un jaunajiem darbiniekiem. Ēku semināru un lekciju rīkošanai būs iespējams izmantot arī vietējai pašvaldībai un apkaimes iedzīvotājiem.
Ēkas garumu, platumu un augstumu noteica šaurā zemesgabala forma un apbūves noteikumi — projektēšanai pieejamais taisnstūris bija 24×36 metrus liels un to bija iespējams sadalīt četros telpiskos blokos konstruktīvi ērtā un ekonomiski izdevīgā režģī ar soli 6 m. Atbilstoši pasūtītāja uzdevumam ēkas pirmajā stāvā ir izveidots mācību centrs, bet otrajā — telpas ar biroja funkciju. Atbilstoši aktuālajiem strādāšanas paradumiem, visas telpas ir multifunkcionālas. Ir pieejami arī augstie darba galdi, klusās telpas, individuālā un grupu darba telpas.
Četri funkcionālie bloki kopā ar iekšpagalmu veido simetrisku krusta formas plānojumu. Ārpus šīs formas kā atsevišķi tehniskie apjomi ir iznestas visas tehniskās telpas apkurei, vēdināšanai, ūdenim un elektrībai. Ārtelpā ēkas stūros izvietotas arī evakuācijas kāpnes un saules paneļi. Visi četri priekšpagalmi ir zaļās zonas ar terasi, soliņiem un velonovietnēm.
Ēkai ir dzelzsbetona konstrukcija. Nesošie dzelzsbetona elementi un sienu daļas veido arī mācību centra interjeru. Sienas ir projektētas kā nišas telpām, iebūvētajām mēbelēm un inženierkomunikācijām, izvairoties no neracionālas papildu materiālu izmantošanas.
Būvniecības un iekštelpu daļa ir pilnībā pabeigta, šobrīd turpinās saules paneļu montāža, kā arī tiek gaidīti trošu sieti ar vīteņaugiem uz režģa perimetra, apzaļojumi uz visām terasēm un atrijā. Sausuma dēļ nav pietiekami sakuplojusi pļavu zāle. Tāpēc ēkas ārskati vēl nav ieguvuši iecerēto izskatu, un publikācija fokusējas uz iekštelpām.
Mācību centrs ar solāro jumtu Mārupē
Adrese: Ozolkalnu iela, Mārupes novads
Pasūtītājs: Hagberg
Arhitekts: Guntis Ziņģis, Goodpattern.eu
Ēkas platība: 1200 m²
Gads: 2023
Foto: Madara Kuplā
Lifts uz 2.stāvu. Vai priekštelpa liftam atbilst vides pieejamības parametriem? Uz aci liekas ka tā kā pa šauru un ieeja caur vēl vienām durvīm nav īsti OK. Bet tā ļoti patīkams iespaids, neviens nav knapinājies ( nu varbūt tikai ar stāvvietu lielumu, tur atkal viens otram varēs apsist durvis ), gaišs, mazliet atgādina modernisma labākos paraugus. Izdevies labs projekts! Paldies autoram!
Paldies par komentāru! Autostāvvietu platums ir 2.7m. Nav ļoti plašās, bet nav arī minimālais.
Kas attiecas uz pacēlāju, tad projektā ir paredzēts atvērums iekārtas montāžai, gadījumā, ja nākamajam ēkas īpašniekam būs tāda vajadzība.
Esošais īpašnieks nopirka kautkādu robotu un vienojās ar būvvaldi, ka nodrošinās sava privātā biroja darba vietas cilvēkiem ar kustību traucējumiem blakus esošajā, vienstāvu birojā, kas atrodas uz tā paša zemesgabala. Mācību Centra funkcija atrodas 1.stāvā, un tur visur var piekļūt.
Naudas pasūtītājam ir tik cik ir un ne vienmēr ir iespējams realizēt to ko arhitekts varbūt vēlētos. Tas tomēr nav valsts vai pašvaldības pasūtījums.
Jā, es jau to saprotu – Pasūtītāji ir vieni krama veči 😉 2.7 m ir pieklājīgi, piekrītu, kaut paraugs mums visiem ir IKEA un LIDL stāvvietas. Vēlreiz – apsveicu ar rezultātu – manuprāt ļoti pārdomāta un skaista arhitektūra un novēlu daudz radošu atklājumu arī turpmāk!