Ēka kā mēdijs ir GMARP arhitektu projekta Estonia speak! koncepcijas pamatā. Viņuprāt, vēstniecības ēka runā ar Latviju un tās iedzīvotājiem, stāstot stāstu par savu valsti. Projekta autori: Mikus Grende, Anda Ābele, Vita Škapare, Renārs Putniņš, Atis Auziņš un Katrīna Kotello, 2008
Esošā situācija
Gruntsgabals atrodas Ausekļa un Vidus ielas krustojumā, kur pēc 2.Pasaules kara seku likvidēšanas atrodas neliels skvērs. Teritorijā ir raksturīgas atkāpes no sarkanajām līnijām, veidojot apzaļumotus priekšpagalmus.
Koncepcija
Kas ir vēstniecība? Tas ir respondentvalsts raidītājs un uztvērējs korespondentvalstī. Vēstniecība nav statiska, tā ir atkarīga no informācijas plūsmas. Tāpēc, mūsuprāt, tai nav jābūt fona arhitektūrai. Igaunija runā ar Latviju, Igaunija runā par Igauniju, un Igaunija runā ar iedzīvotājiem šos dažādos aspektus jāiedzīvina vēstniecības ēkas telpiskajā risinājumā. Izpētot Rīgas ārvalstu vēstniecības, nonācām pie secinājuma, ka lielākā tiesa no tām ir veido reprezentablus priekšpagalmus, veidojot telpisku pauzi pirms ieiešanas telpās. Īpašas pieminēšanas vērta ir Somijas vēstniecība Kalpaka, Elizabetes, Strēlnieku un Pulkveža Brieža ielu krustojumā, kur vēstniecības ēka ir atkāpusies gruntsgabala dziļumā, atstājot stūra telpu apzaļumojumam, kā arī Krievijas vēstniecība, kura izvietojusies Kalpaka un Antonijas ielu krustojumā — te veidojas priekšpagalms pret abām ielām. Analizējot vēstniecību būtību secinājām, ka klasiskā RVC apbūves shēma ar pagalmu iekšpusē ir pretrunā vēstniecības telpiskajai uzbūvei pirmkārt. Tā nesaskan ar drošības prasībām un ir pretrunā ideoloģiskā ziņā, jo tā neuzrunā mērķauditoriju — Latvijas publisko telpu. Novietojot pamatpagalmu gruntsgabala ielu krustojuma stūrī paralēli Ausekļa ielai, izpildās mūsu definētie trīs «sarunu» veidi. Apjoma daļas, kas pieskaras Vidus un Ausekļa ielām runās ar Latviju, pamatpagalma iekšējās fasādes runā par Igauniju, piekļaujoties Igaunijas zemei (pagalmam), savukārt iekšējās papildus pagalma fasādes veido dialogu ar iedzīvotājiem.
Apjomiskais un funkcionālais risinājums
Apjomu veido viens monoapjoms salocīta lineāra vektora formā, kas vēstniecības un pārstāvniecības blokā aplocas ap ātriju. Četrstāvīgais dzīvojamo telpu bloks izvietojas apjoma Vidus ielas frontē un bloķējas ar kaimiņu ēku. Zem šī bloka izvietojas 4 pagaidu autostāvvietas, apsardze un palīgtelpu bloks, kas vērsts uz iekšpagalmu. Savukārt apjoma centrālajā un Dienvidu galā izvietojas vēstniecības un pārstāvniecības telpas. Virs darba — reprezentāciju bloka iekškvartāla DA pusē izvietojas sporta un saunu telpu bloks. Galvenais apjoms stāv uz platformas, kas priekšpagalma daļā veido slīpni no zemes līmeņa uz 2.stāvu. Zem šīs platformas izvietojas pārstāvniecības palīgtelpas, ieejas bloks, kā arī konsulāta telpas gruntsgabala dienvidu galā. Apjoma vēstniecības — pārstāvniecības daļā, 2.stāvā izvietojas pārstāvniecību reprezentablās telpas, no un uz kurām var nonākt pa slīpo platformas daļu, savukārt trešajā stāvā veidojas pārstāvniecības un vēstniecības sekundāro funkciju telpas. Šīs daļas ceturtajā stāvā izvietojas vēstniecības darba telpas. Dzīvojamā bloka sadurē (D daļa) ar darba — reprezentablo bloku veidojas caurejošs kāpņu bloks, kas gar iekšpagalma fasādi tiek savienots ar darba — reprezentāciju bloka kāpņu, lifta mezglu, ātriju. Ieeja dzīvojamā blokā ir gar tās kāpņu telpu pirmā stāva līmenī ar iespēju iziet iekšpagalmā. Darbinieku un ikdienas viesu ieeja ir pirmajā stāvā zem ātrija, svētku ieeja ir pa taisno 2.stāvā ātrijā. Tādejādi nodrošinot brīvu nesaistītu darbību pārstāvniecībai pieņemšanu organizēšanā un vēstniecībai darbā. Ieeja konsulātā ir zemes līmenī no Ausekļa ielas platformas apjoma D galā. Pagrabā izvietojas visas nepieciešamās palīgtelpas, pastāvīgās autostāvvietas ar iebrauktuvi gruntsgabalā no Ausekļa ielas gar pašu tā D robežu.
Fasādes koncepcija
Platformas apjoms tiek definēts kā pamatne — zemes sastāvdaļa. Sienas, kā vertikālie dārzi un lauztas matēta stikla plaknes. Virsmas labiekārtojums raksturīgs Igaunijas dabiskajai ainavai ar skuju koku un krūmu apstādījumiem. Salocītajam apjomam ir trīs pamatfasāžu veidi atbilstoši koncepcijai un funkcijai. Pamatā ir kaļķakmens siena ar dažādām perforācijām un atvērumiem, atbilstoši iekšējai funkcijai un pilsēttelpai uz kuru tā vērsta. Tikai priekšpagalma fasādes definē to, ko Igaunija stāsta par sevi. Šajā daļā izvietojas stiklotas plaknes, dzīvojamā bloka kāpņu telpa un darba — reprezentāciju bloka ātrijs. Starp šiem stiklotajiem posmiem plānojam izvietot informatīvāko, tēlaināko fasādes daļu — valsts vizītkarti, veidojot ārtelpas un iekštelpas vienotību. Šī fasādes daļa veido stikla un koka telpisku struktūru, kas tēlaini sasaucas ar Igaunijas mežiem.
Konstruktīvā sistēma un materiāli
Vēstniecības konstruktīvā sistēma iespējama dzelzsbetona karkasa konstrukcijās. Laidumu solis ir salīdzinoši neliels, kas pieļauj vizuāli vieglas konstrukcijas. Fasādēs paredzēts lietot Igaunijas kaļķakmens apšuvumu, dažādas stikla, alumīnija un koka konstrukcijas.
Tehniski—ekonomiskie rādījumi
Gruntsgabalu laukums ― 1106 m²
Apbūves laukums ― 7212,4 m²
Apbūves blīvums ― 87 %
Stāvu kopējā platība ― 30193 m²
Apbūves intensitāte ― 362 %
Apbūves tilpums ― 102656 m³
Brīvā teritorija ― 33,44 m²
o! man patik pompozas ieejas kapnes-uzreiz butu redzams, ka atverta komunikacijai valsts:)
priekslaukums ausekla/vidus ielu sturi ari loti humani saglaba ridziniekiem jau ierasto situaciju-zals sturis:)
shemas- neskaidras:(
fasades varbur vareja but viendabigakas? tomer neliels apjoms, kapec tada dazadiba?
Centos izdomāt, kādā veidā latviešu arhitektiem, piedāvājot igauņu askētismam neraksturīgas fasādes, izdosies pierādīt, ka tādā veidā Igaunija uzrunā Latviju.
Grozīju visādi un man sanāca otrādi – Latvija komunicē ar Igauniju.
Fasādes man patika, bet…
tādas kolhāsīgas tās fasādes. vismaz no viena rakursa…
o! man patik pompozas ieejas kapnes-uzreiz butu redzams, ka atverta komunikacijai valsts:)
priekslaukums ausekla/vidus ielu sturi ari loti humani saglaba ridziniekiem jau ierasto situaciju-zals sturis:)
shemas- neskaidras:(
fasades varbur vareja but viendabigakas? tomer neliels apjoms, kapec tada dazadiba?
Centos izdomāt, kādā veidā latviešu arhitektiem, piedāvājot igauņu askētismam neraksturīgas fasādes, izdosies pierādīt, ka tādā veidā Igaunija uzrunā Latviju.
Grozīju visādi un man sanāca otrādi – Latvija komunicē ar Igauniju.
Fasādes man patika, bet…
Fasādes vairāk piestāvētu modernāš mākslas muzejam nevis vēstniecībai, personīgi man šis risinājums liekas pārāk samudžināts prasītos konkrētākas līnijas, lai kopapjoms būtu acij tīkams:)
tādas kolhāsīgas tās fasādes. vismaz no viena rakursa…