Igaunijas vēstniecības ēkas projekta 70 gadi

Šodien, 11. martā plkst.17.30 Latvijas Arhitektūras muzejā un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Informācijas centrā atklāj izstādi Igaunijas vēstniecība Rīgā. Konkursu projekti: 1938. un 2008.

VKPAI Informācijas centrā skatāmi 10 darbi no pirmskara konkursa, starp tiem ēka, kuru Rīga tā arī neieguva. LAM izstādīti interesantākie 11 projekti no šāgada konkursa, tostarp visi finālisti.

1938. gadā tika izsludināts projektu konkurss Igaunijas vēstniecības ēkai Rīgā, gruntsgabalā Antonijas un Andreja Pumpura ielu stūrī, kuru Igaunijas valsts iegādājās tajā pašā gadā. Starptautiskajam konkursam tika iesniegti 27 pieteikumi no Igaunijas, Latvijas, Somijas, Vācijas. Finālā iekļuva 9 projekti, uzvaru izcīnīja projekts ar devīzi E. V. Saatkond, autori Eriks Jakobi un Hermanis Bergs. Konkursa iniciators, toreizējais Igaunijas vēstnieks Latvijā Hanss Rebane nebija apmierināts ar tā  rezultātu. Viņam tuvāks bija otrās vietas ieguvēju Herberta un Lorensa Johansonu projekts Detsember 38, par kura īstenošanu vēstnieks iestājās. Process ievilkās, līdz turpmākie politiskie notikumi pārvilka svītru Igaunijas vēstniecības ēkas celtniecībai. Igaunijas Valsts arhīvā ir saglabājušies 13 projekti, no kuriem VKPAI Informācijas centrā skatāmi 10, starp tiem ēka, kuru Rīga tā arī neieguva.

2008.gadā noslēdzās vēlreiz izsludinātais projektu konkurss Igaunijas vēstniecības ēkai, tagad gruntsgabalā Ausekļa un Vidus ielu stūrī. Konkurss tāpat bija starptautisks, tajā tika iesniegti 24 Igaunijas un Latvijas arhitektu darbi. No 5 finālam izvirzītajiem projektiem uzvaru ieguva pavisam jauno igauņu arhitektu, brāļu Lembit—Kaur Stöör un Ülo—Tarmo Stöör projekts TEELE. Žūrija projektu raksturo kā sabiedriski nozīmīgu — pietiekami reprezentatīvu un monumentālu, atzīmējot projekta atbilsību vides mērogam un tradicionālos materiālus (tumši brūni klinkera ķieģeļi) vienlaikus ar neparastu, intriģējošu un jaunas vēsmas ienesošu arhitektūru. Latvieši arhitektu birojs AB3D (arhitekti Juris Mitenbergs, Spuriņš, Zane Krūmiņa, Uldis Tučs, Edgars Gribusts un Edijs Kravalis) ar projektu WHITE CUBE.EE iekļuva trešās vietas laureātu godā. Latvijas Arhitektūras muzejā skatāmi 11 interesantākie no iesniegtajiem projektiem, tostarp visi finālisti.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx