Foto: Toms Kampars

Guabuligas tirgus

Iesācies kā studiju projekts Vīnes Lietišķās mākslas universitātē, turpinājies, balansējot uz trauslās robežas starp akadēmisko vidi un pragmatisku realizāciju ar konkrētu pasūtītāju, un galu galā īstenots — salīdzinoši neliela,  vienkārša nojume, bet reizē arī tik skaista un vērtīga būve, kas uzlabo kopienas dzīvi — tirgus paviljons lauku ciematā Rietumāfrikas valstī Ganā. Viens no tā autoriem — Toms Kampars no Latvijas.

Jaunais Guabuligas tirgus ir pēdējais no īstenotajiem projektiem Ganas ziemeļu reģiona ciematā, veidojies no ilgtermiņa sadarbības starp [a]FA laboratoriju Vīnē un Guabuligas kopienu kopš 2011. gada. Uzsākot šo projektu 2018. gadā, veicot izpēti, studentu grupa izstrādāja konceptu modulārai un ikoniskai tirgus konstrukcijai, kas mērķē piesaistīt tirgotājus no reģiona uz nomaļo vietu un stiprināt kopienas sociālekonomisko stāvokli. Turklāt projekts kalpo kā platforma NVO Braveaurora organizētai izglītības, rokdarbu un pārtikas ražošanas apmācību programmai, kas tiek īstenota kopā ar kopienu.

Dizaina galvenās sastāvdaļas — (1) pamatne un (2) jumts (floorscape & roofscape) — veidotas pēc funkcionāliem, klimata un pilsētvides parametriem. Pamatnes “zona” ietver integrētu ūdens ieguves avotu, sēdvietas un konusveida veikala apjomu, kas sniedz atsauci uz tradicionālo apļveida graudu noliktavu būvniecību Rietumāfrikas reģionā. Jumta daļa rosina elastīgas produktu izvietošanas iespējas, izmantojot pie kolonnām piestiprinātos “āķus”. Labiekārtojums ar grants segumu veidots kā paplašinājuma zonas, pilnās tirgus dienās izmantojot vertikālos pilonus produktu izvietošanai un saules aizsardzības iekārtošanai, vienlaikus sekmējot lietus ūdens novadīšanu.

Tirgus sāka funkcionēt jau pēc 1. kārtas 2019. gada augustā, vēl pirms projekta pabeigšanas 2020. gada februārī. Tuvumā papildus uzbūvētas arī sanitārās ietaises un atkritumu urnas. Būvniecībā iesaistīts ciemata ļaužu darbaspēks un vietējie nozaru profesionāļi, piemēram, mūrnieki, metinātāji. Realizācija ir ļāvusi vietējiem gūt finansiālu labumu, kā arī iegūt jaunas iespējas un prasmes. Projekts nav radīts pēc design-build principa, bet tā vietā iesaistīti dažādi partneri un eksperti gan vietējā, gan globālā mērogā. Jumta un pamatnes konstrukcijas noturībā studentu komandai bija pieejami konsultanti — universitātes profesori un diplomēti inženieri, t. sk. Klauss Bolingers, Arhitektūras institūta dekāns un Bollinger+Grohmann līdzdibinātājs. Nestandarta ģeometrijas realizācija ir sekmējusi lokālās būvniecības tradīciju un pieredzes izaugsmi.

Jaunais Guabuligas tirgus

Vieta: Guabuliga, Gana
Klients: NVO Braveaurora, Guabuligas virsaitis Salifu Mahama Tampurie
Būves tips: jaunbūve
Būvniecība: Jan 2019 – Feb 2020
Apbūves laukums: 634 m2
Grīdas platība: 255 m2
Sponsori: NVO Braveaurora, Augšaustrijas federatīvā valdība, Institute of Architecture, University of Applied Arts Vienna,  Austrijas vēstniecība Abudžā

Autori

Vadība: Baerbel Mueller, [applied] Foreign Affairs, Institute of Architecture, University of Applied Arts Vienna
Arhitektūra, autoruzraudzība: Toms Kampars, Magdalena Gorecka, Chien-Hua Huang
Konsultanti: Franz Sam, Klaus Bollinger, Karin Raith

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
5 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Agrita Lūse

Lielisks gabals. Interesanti, cik izmaksāja?

Toms Kampars

Paldies, Agrita! 🙂
Pavisam precīzu summu nepateikšu, jo, ņemot vērā projekta labdarības formātu, sponsoru nauda tika izmaksāta ilgā laika posmā, vairākos piegājienos. Tomēr kopējās izmaksas saglabājās zemas pat šāda tipa projektu vidē – zem 30 tūkstošiem eiro (~100 eur/m2). Mēs kā studenti šo darbu veicām bez atlīdzības.

Pēteris Bajārs

Respect, Tomam & Co! Ļoti kontekstuāls un burvīgs savā vienkāršībā projekts. Un ļoti labi nobildēts

Miks Kārkliņš

Tik īsa laika tik daudz interesantu projektu. Autoriem paldies, ka publicējat savu darbu. Iedvesmojošs process un rezultāts!
Man te ir tāds jautājums, gluži vai pa reģionālisma līniju. Esmu dzirdējis, ka metāla jumti šajos apvidos skaitās tāds ka statusa simbols. Vai dizaina procesa bija kāda saikne ar šo simbolisko materiāla izvēli, vai arī tam bija kāds citādāks iemesls?
Veiksmi darbos!

Toms Kampars

Paldies, Mik! Metāla lokšņu jumti lauku reģionos gandrīz vai triecientempā aizstāj tradicionālos salmu jumtus gluži vienkārši praktisku iemeslu dēļ – tie ir izturīgāki un neprasa tādu uzturēšanu un kopšanu (lai gan tiem ir virkne citu nepilnību, piemēram, troksnis lietus laikā un siltumvadītspēja). Metāla loksnes ir arī viegli pieejamas un salīdzinoši lētas, kā rezultātā tradicionālās no dubļiem veidotās apļveida struktūras iegūst stūrainu, kvadrātveida raksturu. Šobrīd mājokļos saglabājas tāds kā mix, varbūt to var redzēt no foto, bet tas ir tikai dažu gadu jautājums, kad teju visas mājas būs taisnstūra formās ar metāla lokšņu jumtiem. Attiecīgi dizainā ir domāts par šo saikni… Lasīt vairāk »

5
0
Lūdzu, komentējietx