Kuldīgas tirgus

Starp savdabīgākajiem Gada skates projektiem ir arī Kuldīgas tirgus, kas reaģējot uz mazpilsētas prasībām pēc sakoptas vides un pietiekoši ekonomiskām tirdzniecības vietām, ir veidots kā lielas nojumes, kopā radot it kā paviljona efektu, reizē arī respektējot Kurzemes koka amatniecības tradīcijas.

Tirgus rekonstrukcija projektēta vietā, kas no pašvaldības puses ilgu laiku tika uzskatīta par pagaidu novietni, mēģinot tam atrast citu, ietilpīgāku vietu. Tomēr, jaunu vietu neatrodot, tika pieņemts lēmums ar salīdzinoši mazām investīcijām uzlabot tirgus laukumu esošajā vietā Aizputes  un Mucenieku ielas kvartāla stūrī. Zemes gabala nelielais izmērs ierobežoja pasūtītāja un projekta iespējas izveidot pilnvērtīgu pilsētas tirgu. Rekonstrukcijas uzdevums neietvēra jauna paviljona būvniecību, bet paredzēja tikai visas teritorijas labiekārtošanu. 

Projekts piedāvāja pēc iespējas pārsegt brīvās platības, ar jumtu risinājumu un ārējo nožogojumu panākot slēgta paviljona efektu, izveidojot estētiski pievilcīgu un ērtu tirgus vietu tā lietotājiem. Novietojums kvartāla stūrī ar intensīvu autotransporta satiksmi, apgrūtināja ērtu piegādes un stāvvietu izveidi, bet bija ērts kājāmgājēju piekļūšanai. Tādēļ būtiska nozīme bija plūsmu plānojumam, lai atrisinātu gan gājēju virzienus, gan nodrošinātu ērtu piegādi.

Galvenie raksturīgie elementi — centrālā nojume ar virsgaismu, mazās pārdotuves, ieejas vārti, ūdens «pumpīša» māja, kā atgādinājums par līdzīgiem vēsturiskiem objektiem vecpilsētā. Vārtiem plānota gan funkcionāla — nepieciešama pilnīga teritorijas noslēgšana,  gan simboliska nozīme — augsti koka vārti uz pagalmiem ir bijusi raksturīga Kuldīgas vecpilsētas iezīme, bet līdz mūsdienām neviens šāds vārtu elements nav saglabājies.

Pamatmateriāls — koka nesošās konstrukcijas un dēļu apšuvums, koka lubiņu jumti ar polikarbonāta ielaidumiem. Mērogs veidots raksturīgs mazpilsētas apbūvei. Būtiska nozīme ir krāsojumam, detalizācijai un dekoratīviem uzrakstiem — laba galdniecība vienmēr ir bijusi Kuldīgai raksturīga. Kopumā izdevies samērā ierobežotā teritorijā izpildīt visas pasūtītāja prasības un radīt estētiski pilnvērtīgu tirdzniecības vietu.

Tirgus Kuldīgā

Adrese : Aizputes iela 2a, Kuldīga
Pasūtītājs: Kuldīgas Komunālie pakalpojumi
Autori: Diāna Zalāne, Marta Tabaka / Diānas Zalānes projektu birojs

Konstrukcijas:  K forma
Inženiertīkli: Elamo, ARDIKO-projektēšana
Būvfirma: Pretpils

Projekts: 2010
Būvniecība: 2010 – 2011

Apbūves laukums — 643 m²
Būvdarbu izmaksas — Ls 139 420

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx