Ebreju skola Rīgā

Publiskā arhitektūra Latvijā bija retums pat nesenajos treknajos gados. Tāpēc tagad jo īpaši ikviena jauna skolas ēka, pat ja tās arhitektūra nav izcila, var raisīt zināmu interesi. Šobrīd Rīgas centrā top Ebreju vispārizglītojošās vidusskolas ēka, kuras projekta autori ir Graf X

Rīgas Ebreju vispārizglītojošās vidusskolas ēkas projekts uzsākts 2006.gada sākumā pēc Ebreju Bērni pasūtījuma. Tas pabeigts 2007.gadā, bet celtniecība uzsākta 2008.gadā un notiek joprojām. Skolas ēka atrodas K.Barona ielā 99. Zemesgabala kopējā platība ir 8806m² un tas atrodas Valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa Rīgas pilsētas vēsturiskā centra teritorijā.

Skolas ēka projektēta kā brīvstāvošs četru stāvu apjoms un ar savu novietni nodrošina ērtu teritorijas zonējuma sadali. DR pusē veidojas pagalms, kas paredzēts kā rotaļu un atpūtas zona, savukārt gruntsgabala D stūrī izvietots sporta laukums — basketbola laukums ar skrejceļu ap to. Piebraukšana skolas teritorijai risināta no Ērgļu ielas, saglabājot esošu skaistu liepu. Skolas priekšlaukumam A pusē pieslēdzas reprezentācijas laukums ar gājēju celiņu tīklu un dzeramā ūdens strūklaku.

Teritorijas labiekārtojumā izmantots travertīna akmens no Izraēlas atradnēm. Dabīgā travertīna plātnes izmantotas atsevišķu laukumu segumu veidošanai. Skolas priekšlaukumā veidots laukums klases āra nodarbībām. Pagalma DA pusē, tālāk no Ērgļu ielas, paredzēti laukumiņi ar gumijoto plākšņu segumu mazāko klašu skolēnu rotaļām.

Teritorijā paredzēti zaļie stādījumi — atsevišķi koki, dzīvžogi un ziemciešu stādījumi. Vides pieejamībai pie galvenās ieejas paredzēts pacēlājs un arī panduss, līdz ar to radīta iespēja cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ērti iekļūt ēkā.

Ēku veido pamatkorpuss, no kura atzarojas divi korpusi DR pusē. Pamatapjomā atrodas administratīvās un reprezentatīvās telpas — aktu zāle, informācijas telpas, skolotāju, direktora un pārējā personāla telpas, kā arī sporta telpu grupa. Korpusos, kuri atzarojas DR pusē, izvietotas mācību klases. Sporta zāles apjoms (ZA pusē) pacelts uz kolonnām, lai zem tā izvietotu autostāvvietu (21 vietas).

Skolā paredzētais aptuvenais skolēnu skaits — 300, pedagogi, administrācija un tehniskie darbinieki — 55. Skolas klases plānotas 25—iem skolēniem, izņemot darbmācības kabinetus, metodiskos kabinetus, sagatavošanas klasi un datorklases, kuras attiecīgi plānotas 15 un 22 skolēniem klasē. Savukārt ķīmijas un fizikas kabinetos plānoti 25 skolēni, nodrošinot 2,4 m² platību vienam skolēnam. Katrai skolēnu klasei paredzēta mācību telpa vismaz 50 m² platībā (telpa vienlaikus izmantojama, kā atsevišķa mācību priekšmeta kabinets). Kā arī paredzēti rezerves mācību kabineti.

Ēkas fasādes projektētas ar plašiem stiklojumiem, bet saglabājot nelielu smagnējumu, ievērojot apkārt esošo apbūvi, kā arī skolas semantisko nozīmi. Apdarei izmantotie materiāli — dažādos toņos krāsots dekoratīvais apmetums, pasteļu tonis fasāžu fonam, uz tā spilgtāki akcenti, sporta zāles apjomam paredzēts salīdzinoši spilgts krāsojums, uzsverot ēkas daļas funkciju. Kā īpašs akcents paredzēts stiklojums — kurš pārklāts ar ebrejiem raksturīgu ornamentālu zīmējumu, tādā veidā uzsverot skolas ēkas nacionālo piederību, tajā pašā laikā nedisharmonējot ar apkārtējo vidi un kontekstu. Stiklojuma ornaments risināts sadarbībā ar mākslinieku Solomon Akselrod un Ebreju kopienu.

Ārsienas — keramzītbetona bloku mūris ar siltumizolāciju, monolītais dzelzsbetons ar siltumizolāciju, starpsienas — keramzītbloku mūris un Knauf konstrukcijas sienas, jumts — savietots plakanais ar iekšējo ūdens novadīšanu.

Galvenie tehniski ekonomiskie rādītāji

Apbūves laukums — 2456 m²
Stāvu kopējā platība — 7346 m²
Telpu kopējā platība — 6167 m²

 

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
74 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
I. Šeimanis - Z4

Sākotnēji par šo objektu tika izsludināts metu konkurss, jo gruntsgabals piederēja valstij, kuru tā nolēma piešķirt ebreju kopienai. Līdz ar to, šajā gadījumā, tas bija obligāts konkurss. Šajā konkursā mēs arī vinnējām, kat arī uz to nelikām ne mazākās cerības. Tālāk sākās sarunas ar Pasūtītāju par tālāku skolas projektēšanu, bet līdz ko iejaucās konsultants "skolu projektēšanas jautājumos" Oļegs Burovs no Rīgas Domes Īpašuma departamenta, sarunas par projektēšanu pamazām sāka pieklust un apsīka pavisam, līdz pēc kāda gada jau bija dzirdamas valodas par biroja Grafix tehniskā projekta izstrādi šai skolai. Vēl pēc pāris gadiem, kad O. Burovs tika atstādināts no amata… Lasīt vairāk »

BMW - Z4

gribētu redzēt, kā Z4, ja būtu Graf X vietā, labprātīgi atteiktos no pasūtījuma par labu sākotnējam uzvarētājam un Burova godaprāta profilaksei. pārlieku ētiska rīcība izskatās pēc liekulības.

vārds

paga, paga – drusku lēnāk!

netiek prasīta nekāda PĀRLIEKU ētiska rīcība – tiek prasīts vnk painteresēties pie uzvarētāja – ja piedāvā (Izpildītājam) slēgt līgumu, vnk sekot žūrijas lēmumam un konkursa nolikumam – kad beidzot (Pasūtītājam) jāslēdz līgumu

tas nu gan nebūtu par daudz prasīts

sim

GrafX-a TP izstrādāts uz Jūsu meta pamata?

Ceļmalis

nē, no mūsu varianta ne vēsts

labais

o, jā! tā ir jaunbūve ? izskatās pēc padomju administratīvās ēkas renovācijas?

vai tik tā nav tā pati kolēģē (slavenā "krustmāte"?), kas sačakarēja Nacionālo teātri?

Sen jau, Ivo, vajadzēja sākt tiesu darbus!

Roberts

Atliek vien piekrist 🙁

vārds

nu graf – iks pagaidām ir tāda "īpaša" parādība Latvijas architektūrā…

grābj, kamēr var

A.Ceļmalis, Z4

Saprotams ka šajos laikos visi kašķīgi, treknajos gados varēja laist gar ausīm to, ka uzvarētus konkursus turpina citi, lai man piedod, "lielie" biroji. Var diskutēt par to, ka jaunie biroji nav tehniski gatavi savas idejas realizēt, bet tādu bezkaunību, kā līdz šim turpināt nav forši. Ja man kāds lūdz turpināt kāda kolēģa iesākto, es pirmkārt pajautātu autoram, kas par iemeslu arhitekta maiņai un vai vispār autors ir informēts. Klienti nav pielaulāti arhitektam, taču viņiem par visiem 100% jāsakārto savstarpējās attiecības ar arhitektu kas darbu sācis. Un kur nu vēl vinnētu konkursu atdot citiem, kas pat NEPIEDALĪJĀS konkursā. Šad un tad… Lasīt vairāk »

ne LAS biedrs

Ja esi LAS biedrs, tad arī tavs viedoklis ir LAS viedoklis.

metamorfoze

sorry, bet LAS nesniedz nekādus komentārus, neesi pamanījis?

tā ir tradīcija

un nav arī nekādu viedokļu – kam tas interesē?!!

tāda, lūk, organizācija

Ceļmalis

ja mans viedoklis ir LAS viedoklis, tad jau mēs nosodām šādus gadījumus ? :o)

ma

Ja neinteresē, tad nav ko rakstīt komentāru. Ja interesē arh dzīve Latvijā, tad metamorfozei jau bija jābūt LAS biedram.

metamorfoze

nu, piedod, es to rakstīju tikai, lai atvēsinātu god.Z4uc, jo tiešām – LAS stilā nav šādus jautājumus risināt – tie tiek vai nu ignorēti, vai apieti

kas attiecas uz mani, tad esmu LAS biedrs, bet tas nenozīmē, ka atbalstu jebkuru tās lēmumu vai nostāju

jaunromans

Lai sāktu risinātu kādu jautājumu, sākumā vajag viņu uzdot. Ir taču tāda LAS struktūrvienība kā ētikas komisija, vajag uzrakstīt iesniegumu, komisija iedziļināsies jautājumā un tiks noformulēta konkrēta atbilde.

Šobrīd laikam ir tā, ka LAS pati nereagē uz šādām domstarpībām, jo vnk nav neviens pieteicies to darīt, pieļauju, ka ja kāds to būtu gatavs darīt, neviens prom nedzītu un varētu atrast arī atbalstītājus un līdzdomātājus.

Manuprāt šitā žēlošanās komentāru sadaļā neparko labu neliecina. Ja uzskata, ka taisnība ir, tad kāpēc par to nepacīnīties?

xxx

Ētikas komisija LAS nekur neiedziļinās. Nav ne laika, ne vēlēšanās…cerības tikai uz jano organizāciju

yyy

kas tā par jano organizāciju?

Ceļmalis

uzdosim noteikti

...

Burovam nav nekada sakara ar LAS, bet kamēr viņš būš RD ID , Gafix vai citi savējie vinnēs visu ko vajag, 800 000 šogad par stavvietām, vien ko vērti.

jautājums

kauna jau nava?

I.Šteimanis

Šajā gadījumā jau viss notiek un nav arī nekādas jēgas tiesāties vai vienoties., bet uz priekšdienām: LAS biedriem vajadzētu tuvākajā nākotnē izstrādāt kopēju vienošanos, lai turpmāk nākotnē izvairītos no šādām situācijām, dienesta stāvokļa izmantošanas, lobija utt., lai veicinātu labvēlīgāku vidi arhitektu darbībai un labāka rezultāta sasniegšanai. Negribas, lai šādas lietas arī turpmāk paliek par rutīnu, jo arī pagājušajā gadā bija līdzīgs skandāls ap Latgales priekšpilsētas park&ride un kultūras centru, kurā arī uzvarēja šis pats birojs un presē arī bija dzirdama aktīva kolēģu protestēšana, par it kā konkrētā darba lobēšanu. Pašiem arī ir bijuši piedāvājumi pārņemt projektus, kurus ir uzsākuši citi… Lasīt vairāk »

X

Ai, kur neglīti, Krūskopas kundze, pavisam neglīti. Vai Jūsu brieduma gados jau nevajadzētu kādos citos veidos gūt pasūtījumus? Vispār, tiešām, derētu pavērot šīs organizācijas darbošanos padziļinātāk. Galu galā, skats ar tiešām pabaiss, un ne tik šim izstrādājumam vien.Par gaumi gan nestrīdoties. Varbūt vēl kādam ir ko teikt par kādu veiklu manevru, iz prakses, tad nu neslēpiet, varat vēlreiz pagadīties ceļā rullim.

clumsy

Kā tur bija ar Krievu Drāmas teātri? Konkursu vinnēja taču Arteks un, ja nemaldos, Krūskopa žūrēja, bet pie objekta uz būvtāfeles rakstīts – Projektētājs Grafix!

...

Cik tad nu sen rakstīja ka biroju ēka pie Spices nemaz nav Zlaugotņa , bet Postformprojekta un ka, tie savukart ko citu pirms kāda laika ir paņēmuši pārzimēt, u.t.t.

u

FUI!

(-)

pa starplaikiem aplūkojiet:http://video.k…ie-stures/6883/

Garais draņķis

Un Nacionālās Bibliotekas autors ir amerikānis 🙁

kela

ja ēkas arhitektūra ir daudz maz,.. tad apkārtne – ainava ir FUI

Garais draņķis

Neatceros nevienu gadījumu, kad Rīgas Dome kaut mazo pirkstu būtu pakustinājusi lai to vidi kaut cik sakoptu.

janitis

pat maketnju uztaisiit nav vareejushi, aprobezhojushies ar skolnieku bilditeem:(

+

….gribējās dzirdēt tomēr GrafiX komentāru…. Es vēl RTU mācījos, kad nācās dzirdēt visādus nesmukumus par to biroju – laikam jau ne bez pamata…. Nekas – uzkrās sev sliktu "karmu" pēc tam dabūs atstrādāt…. un savukārt – cerēsim, ka "apbižotie" biroji kādreiz tomēr savu saulīti sagaidīs! 🙂

pintiķis

bet klients varbūt ir pelnījis tieši Grafix?

vārds

"klients" neko nav pelnījis – klients tērē nodokļu maksātāju naudu

nu varbūt ne tieši gadījumā ar ebreju skolu

+

Šeit ir "dziļa" doma 😀 – pat pirmā brīdī neuztvēru 😀 😀 😀 Varbūt tiešām pasūtītājs ir pelnījis…

pintiķis

Zeme griežas, joprojām centrs šai rotācijai ir Latvijā, un būvniecība noteikti griežas ap LA! 🙂

pintiķis

nu re, var ar mierīgu sirdi doties brīvdienās.

Rihards

Es vienmēr ņemu savu advokātu, kas gan maksā naudiņu, bet vienmēr esmu iedevis iekšās-90% gadījumos pat taisnā tiesa nav jāgaida. Bet par autora darba nozagšanu esmu gatavs ielauzt galvaskausu.

I. Šeimanis - Z4

Sākotnēji par šo objektu tika izsludināts metu konkurss, jo gruntsgabals piederēja valstij, kuru tā nolēma piešķirt ebreju kopienai. Līdz ar to, šajā gadījumā, tas bija obligāts konkurss. Šajā konkursā mēs arī vinnējām, kat arī uz to nelikām ne mazākās cerības. Tālāk sākās sarunas ar Pasūtītāju par tālāku skolas projektēšanu, bet līdz ko iejaucās konsultants "skolu projektēšanas jautājumos" Oļegs Burovs no Rīgas Domes Īpašuma departamenta, sarunas par projektēšanu pamazām sāka pieklust un apsīka pavisam, līdz pēc kāda gada jau bija dzirdamas valodas par biroja Grafix tehniskā projekta izstrādi šai skolai. Vēl pēc pāris gadiem, kad O. Burovs tika atstādināts no amata… Lasīt vairāk »

BMW - Z4

gribētu redzēt, kā Z4, ja būtu Graf X vietā, labprātīgi atteiktos no pasūtījuma par labu sākotnējam uzvarētājam un Burova godaprāta profilaksei. pārlieku ētiska rīcība izskatās pēc liekulības.

vārds

paga, paga – drusku lēnāk!

netiek prasīta nekāda PĀRLIEKU ētiska rīcība – tiek prasīts vnk painteresēties pie uzvarētāja – ja piedāvā (Izpildītājam) slēgt līgumu, vnk sekot žūrijas lēmumam un konkursa nolikumam – kad beidzot (Pasūtītājam) jāslēdz līgumu

tas nu gan nebūtu par daudz prasīts

sim

GrafX-a TP izstrādāts uz Jūsu meta pamata?

Ceļmalis

nē, no mūsu varianta ne vēsts

labais

o, jā! tā ir jaunbūve ? izskatās pēc padomju administratīvās ēkas renovācijas?

vai tik tā nav tā pati kolēģē (slavenā "krustmāte"?), kas sačakarēja Nacionālo teātri?

Sen jau, Ivo, vajadzēja sākt tiesu darbus!

Roberts

Atliek vien piekrist 🙁

vārds

nu graf – iks pagaidām ir tāda "īpaša" parādība Latvijas architektūrā…

grābj, kamēr var

A.Ceļmalis, Z4

Saprotams ka šajos laikos visi kašķīgi, treknajos gados varēja laist gar ausīm to, ka uzvarētus konkursus turpina citi, lai man piedod, "lielie" biroji. Var diskutēt par to, ka jaunie biroji nav tehniski gatavi savas idejas realizēt, bet tādu bezkaunību, kā līdz šim turpināt nav forši. Ja man kāds lūdz turpināt kāda kolēģa iesākto, es pirmkārt pajautātu autoram, kas par iemeslu arhitekta maiņai un vai vispār autors ir informēts. Klienti nav pielaulāti arhitektam, taču viņiem par visiem 100% jāsakārto savstarpējās attiecības ar arhitektu kas darbu sācis. Un kur nu vēl vinnētu konkursu atdot citiem, kas pat NEPIEDALĪJĀS konkursā. Šad un tad… Lasīt vairāk »

ne LAS biedrs

Ja esi LAS biedrs, tad arī tavs viedoklis ir LAS viedoklis.

Ceļmalis

ja mans viedoklis ir LAS viedoklis, tad jau mēs nosodām šādus gadījumus ? :o)

metamorfoze

sorry, bet LAS nesniedz nekādus komentārus, neesi pamanījis?

tā ir tradīcija

un nav arī nekādu viedokļu – kam tas interesē?!!

tāda, lūk, organizācija

ma

Ja neinteresē, tad nav ko rakstīt komentāru. Ja interesē arh dzīve Latvijā, tad metamorfozei jau bija jābūt LAS biedram.

metamorfoze

nu, piedod, es to rakstīju tikai, lai atvēsinātu god.Z4uc, jo tiešām – LAS stilā nav šādus jautājumus risināt – tie tiek vai nu ignorēti, vai apieti

kas attiecas uz mani, tad esmu LAS biedrs, bet tas nenozīmē, ka atbalstu jebkuru tās lēmumu vai nostāju

jaunromans

Lai sāktu risinātu kādu jautājumu, sākumā vajag viņu uzdot. Ir taču tāda LAS struktūrvienība kā ētikas komisija, vajag uzrakstīt iesniegumu, komisija iedziļināsies jautājumā un tiks noformulēta konkrēta atbilde.

Šobrīd laikam ir tā, ka LAS pati nereagē uz šādām domstarpībām, jo vnk nav neviens pieteicies to darīt, pieļauju, ka ja kāds to būtu gatavs darīt, neviens prom nedzītu un varētu atrast arī atbalstītājus un līdzdomātājus.

Manuprāt šitā žēlošanās komentāru sadaļā neparko labu neliecina. Ja uzskata, ka taisnība ir, tad kāpēc par to nepacīnīties?

xxx

Ētikas komisija LAS nekur neiedziļinās. Nav ne laika, ne vēlēšanās…cerības tikai uz jano organizāciju

yyy

kas tā par jano organizāciju?

Ceļmalis

uzdosim noteikti

...

Burovam nav nekada sakara ar LAS, bet kamēr viņš būš RD ID , Gafix vai citi savējie vinnēs visu ko vajag, 800 000 šogad par stavvietām, vien ko vērti.

jautājums

kauna jau nava?

I.Šteimanis

Šajā gadījumā jau viss notiek un nav arī nekādas jēgas tiesāties vai vienoties., bet uz priekšdienām: LAS biedriem vajadzētu tuvākajā nākotnē izstrādāt kopēju vienošanos, lai turpmāk nākotnē izvairītos no šādām situācijām, dienesta stāvokļa izmantošanas, lobija utt., lai veicinātu labvēlīgāku vidi arhitektu darbībai un labāka rezultāta sasniegšanai. Negribas, lai šādas lietas arī turpmāk paliek par rutīnu, jo arī pagājušajā gadā bija līdzīgs skandāls ap Latgales priekšpilsētas park&ride un kultūras centru, kurā arī uzvarēja šis pats birojs un presē arī bija dzirdama aktīva kolēģu protestēšana, par it kā konkrētā darba lobēšanu. Pašiem arī ir bijuši piedāvājumi pārņemt projektus, kurus ir uzsākuši citi… Lasīt vairāk »

X

Ai, kur neglīti, Krūskopas kundze, pavisam neglīti. Vai Jūsu brieduma gados jau nevajadzētu kādos citos veidos gūt pasūtījumus? Vispār, tiešām, derētu pavērot šīs organizācijas darbošanos padziļinātāk. Galu galā, skats ar tiešām pabaiss, un ne tik šim izstrādājumam vien.Par gaumi gan nestrīdoties. Varbūt vēl kādam ir ko teikt par kādu veiklu manevru, iz prakses, tad nu neslēpiet, varat vēlreiz pagadīties ceļā rullim.

clumsy

Kā tur bija ar Krievu Drāmas teātri? Konkursu vinnēja taču Arteks un, ja nemaldos, Krūskopa žūrēja, bet pie objekta uz būvtāfeles rakstīts – Projektētājs Grafix!

...

Cik tad nu sen rakstīja ka biroju ēka pie Spices nemaz nav Zlaugotņa , bet Postformprojekta un ka, tie savukart ko citu pirms kāda laika ir paņēmuši pārzimēt, u.t.t.

u

FUI!

(-)

pa starplaikiem aplūkojiet:http://video.k…ie-stures/6883/

Garais draņķis

Un Nacionālās Bibliotekas autors ir amerikānis 🙁

kela

ja ēkas arhitektūra ir daudz maz,.. tad apkārtne – ainava ir FUI

Garais draņķis

Neatceros nevienu gadījumu, kad Rīgas Dome kaut mazo pirkstu būtu pakustinājusi lai to vidi kaut cik sakoptu.

janitis

pat maketnju uztaisiit nav vareejushi, aprobezhojushies ar skolnieku bilditeem:(

+

….gribējās dzirdēt tomēr GrafiX komentāru…. Es vēl RTU mācījos, kad nācās dzirdēt visādus nesmukumus par to biroju – laikam jau ne bez pamata…. Nekas – uzkrās sev sliktu "karmu" pēc tam dabūs atstrādāt…. un savukārt – cerēsim, ka "apbižotie" biroji kādreiz tomēr savu saulīti sagaidīs! 🙂

pintiķis

bet klients varbūt ir pelnījis tieši Grafix?

vārds

"klients" neko nav pelnījis – klients tērē nodokļu maksātāju naudu

nu varbūt ne tieši gadījumā ar ebreju skolu

+

Šeit ir "dziļa" doma 😀 – pat pirmā brīdī neuztvēru 😀 😀 😀 Varbūt tiešām pasūtītājs ir pelnījis…

pintiķis

Zeme griežas, joprojām centrs šai rotācijai ir Latvijā, un būvniecība noteikti griežas ap LA! 🙂

pintiķis

nu re, var ar mierīgu sirdi doties brīvdienās.

Rihards

Es vienmēr ņemu savu advokātu, kas gan maksā naudiņu, bet vienmēr esmu iedevis iekšās-90% gadījumos pat taisnā tiesa nav jāgaida. Bet par autora darba nozagšanu esmu gatavs ielauzt galvaskausu.

74
0
Lūdzu, komentējietx