Foto: Aivars Siliņš / RPAB

Apartamentu nami Dzirnavu un Jeruzalemes ielas stūrī

Starp pretendentiem uz šī gada Rīgas arhitektūras balvu bija arī dzīvojamie nami Dzirnavu un Jeruzalemes ielas stūrī, ko raksturo centieni kontekstuāli aizpildīt robus Rīgas vēsturiskā centra pilsētas audumā, radot mūsdienīgu mājokļu kvalitāti. Komplekss ietver divus gruntsgabalus un trīs ēkas — atjaunoto namu Jeruzalemes ielā 5 un tai piebūvēto jauno māju, kas veido kvartāla stūri, kā arī pagalma ēku Dzirnavu ielā 36a.

Projekta koncepcija tika izstrādāta vēl 2007. gadā, kad biroji PALAST ARCHITEKTS un DR ARHITEKTI sadarbojoties uzvarēja arhitektūras konkursā. Tam sekoja skiču projekts, bet iestājoties krīzei, projekta attīstība apstājās uz vairākiem gadiem. Pēc īpašnieku maiņas tie paši arhitekti  izstrādāja būvprojektu, kas tika saskaņots 2013. gadā.

Komplekss izvietojas pilsētbūvnieciski nozīmīgā vietā Rīgas centrā, veidojot kvartāla stūri. Vēsturiskā ēka Jeruzalemes ielas zemesgabalā ir celta 1887. gadā pēc būvinženiera Floriana fon Viganovska projekta (Viganovskis (Florian von Viganovsky) plašāk ir pazīstams kā vairāku ievērojamu katoļu baznīcu arhitekts, — viņa darbi ir tādas neogotikas celtnes kā Sv. Franciska baznīca Rīgā, Rēzeknes katedrāle un Viļakas baznīca, kā arī vairākas baznīcas Lietuvā), — tas ir četrstāvu mūra nams, kura ķieģeļu fasāde pret Jeruzalemes ielu veidota bagātīgā dekoratīvu reljefu apdarē. Ēka bija avārijas stāvoklī, atsevišķas konstrukcijas — kritiskā stāvoklī un atbilstoši atjaunošanas un pārbūves projektam pagalma daļas apjoms tika nojaukts, vietā izveidojot ērtāku kāpņu telpu ar liftu. Ielas fasāde projekta ietvaros restaurēta.

Vēsturiski izveidojusies pilsētbūvnieciskā situācija, kur blakus esošā ēka —Lettgallias filistru biedrības nams — kādreizējais koka māja Dzirnavu ielā 36 (tagad pacelta virs divtūkstošajos gados būvētā trīs stāvu apjoma) radusies ar atkāpi no zemesgabala sānu robežas, ir noteikusi atvērtu perimetrālu kvartāla apbūvi, — arī jaunā kvartāla stūra ēka atkāpjas no gruntsgabala sānu robežas. Tādejādi šai sānu fasādē ir iespējami logi, bet pirmā stāva līmenī — kafejnīcas āra terase.

Jeruzālemes ielas pusē savienojums ar vēsturisko ēku risināts ar atkāpi no ielas, šai vietā izveidota iebrauktuve apakšzemes autostāvvietās. Ieejas dzīvojamajās mājās ir no pagalma. Pagalma māja Dzirnavu ielā 36a risināta saskaņā ar ierobežoto ēkas apbūves laukumu, apbūvējot gruntsgabalu dziļumā pie kaimiņu ēkas ugunsmūra.

Vides mēroga saglabāšanai jauno apjomu arhitektūra ir sadalīta vairākās apjomu daļās. Tonēta apmetuma plaknes mijas ar ķieģeļu mūra plaknēm, kontekstuāli sasaucoties ar atjaunoto vēsturisko ķieģeļu mūra ēku. Augšējo stāvu dzīvokļiem mūsdienīga ekstra ir jumta terases, pārējiem dzīvokļiem — balkoni.

Dzīvojamie nami Jeruzalemes iela 5 un Dzirnavu ielā 36a

Pasūtītājs: SIA J5

Projekta autori: PALAST ARCHITEKTS,  DR ARHITEKTI

Arhitekti — Normunds Zitmanis, Dāvids Rubins, Juris Bērziņš
arh. tehn. — Gita Bundzēna-Lece, Mārcis Tretjakovs, ainavu arh. Marta Tabaka,
piedaloties arh. Maijai Bricei-Rugainei, Jurim Kostirko, Kristapam Sautiņam, Aleksandram Kurpniekam

Interjeri: Liene Gotfridsone, Anna Butele / ANNVIL
Vēsturiskās ēkas arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija: ARHITEKTONISKĀS IZPĒTES GRUPA

Konkursa projekta priekšlikums: 2007
Būvprojekts: 2013
Būvniecība: 2014—2018

Jeruzalemes iela 5

Jaunbūve un esošās mūra ēkas pārbūve

  • Gruntsgabala laukums: 1151 m²
  • Stāvu skaits: 7 un 4
  • Dzīvokļu skaits: 18+7
  • Dzīvokļu platība: 2610 m²
  • Autostāvvietu skaits: 24 / t.sk. 17 apakšzemes

Dzirnavu iela 36a

  • Gruntsgabala laukums: 800 m²
  • Virszemes stāvu skaits: 8, pagrabstāva nav
  • Dzīvokļu skaits: 15
  • Dzīvokļu platība: 1436 m²
  • Autostāvvietu skaits teritorijā: 4

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx