LTV Adreses: kā iznīdēt cūcīgo Rīgas «balkonu kultūru«?

2. novembra sērijā LTV1 raidījums Adreses, pretstatā citu nedēļu stāstiem par vērtīgām arhitektūras mantojuma pērlēm vai jaunatklātiem pārsteigumiem, pētīs kādu ļoti praktisku un ikdienišķu (bet tāpēc jo aktuālāku) jautājumu — kas notiek uz Rīgas jauno dzīvokļu balkoniem?

Problēma ar veco mikrorajonu patvaļīgi aizbūvētajām un lūžņu pārkrautajām lodžijām ir sena un neatrsinināma. Mēģinājumi to tagad atpakaļejošā kārtībā sakārtot ir bezcerīgs skrējiens pakaļ sen aizgājušam vilcienam. Bet kas notiek jaunajos projektos? Mūsdienās Rīgā tapuši neskaitāmi jauno dzīvokļu projekti, kas sevi pārdod kā mūsdienīgas un skaistas dzīvesvietas jaunajām rīdzinieku ģimenēm.

Raidījums, kā parasti, salīdzina divas adeses, šoreiz — daudzīvokļu mājas Skanstē un projektā Jaunā Teika. Abas vietas ir līdzvērtīgas gan plānoto dzīvokļu skaita (nepilns 1000 katrā), gan dzīvokļu cenu kategorijas, gan mērķauditorijas ziņā. Taču viena atšķirība ir acīs krītoša — tas ir balkonu izskats. Vienās mājās tie pārkrauti ar velosipēdiem, bērnu ratiņiem, svaigi mazgātu veļu un dažnedažādiem iedzīves krāmiem, apkarināti ar satelītantenām un neglītām kondicionēšanas iekārtām, turpretī citās uz balkoniem neredz teju neko, izņemot puķu kastes un āra mēbeles, kur piesēst pabaudīt svaigu gaisu. Vai tiešām šais mājās dzīvotu tik dažādas kultūras un mentalitātes cilvēki? Vai arī problēma meklējama dziļāk — māju attīstītāju kultūrā?

Adrešu ceļabiedrs ir tēmai ļoti atbilstošs (pareizāk, tie ir divi ceļabiedri) — jaunā māksliniece Paula Zariņa-Zēmane un viņas vien divus mēnešus vecā meitiņa Žanna, kas ratiņos pavadīja mammu visos apskatītajos balkonos, kāpņutelpās un pagrabos.

LTV1 ēterā Adreses ir ik ceturtdienu, pulksten 20.00, ar atkārtojumu sestdienās. Visas sērijas noskatāmas arī LTV interneta platformās, kā arī Adrešu Facebook lapā. Papildu stāsti — autora Instagram kontā.

Teksts: Mārtiņš Ķibilds, LTV Adreses

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx