LTV Adreses: dzīve purvā vai purvs dzīvē?

LTV1 raidījuma Adreses 5. oktobra sērija solās būt viena no pārsteidzošākajām, jo grūti būtu atrast divas vēl atšķirīgākas adreses, kas tajā tiks salīdzinātas. Latgales sādža ar diviem iedzīvotājiem un galvaspilsētas lielākais mikrorajons ar 60 000 iedzīvotājiem. Teiču purva Siksala un Rīgas Purvciems jeb agrākais Hausmaņa purvs.

Vārds «purvs» arī ir šīs sērijas paradoksa atslēga. Cilvēku dzīve purvā — lielākajā Latvijas purvā Teiču rezervātā un savulaik lielākajā Rīgas purvā, kas tikai pamazām ticis nosusināts un apdzīvots. Un ir vēl kāda vienojoša atslēga – abās šajās vietās pirmā dzīvība sākusies ar vecticībniekiem.

Siksalā, sauszemes salā pašā milzu purva viducī, vecticībnieki apmetās jau 17. gadsimtā, bēgdami no «pareizās ticības» vajāšanām. Savulaik sādžā bijuši vairāki desmiti saimniecību, bet šodien palikušas vairs divas pastāvīgi apdzīvotas mājas, un katrā mīt pa vienam vientuļam purva vilkam.

Savukārt Purvciema teritorijā lielākā dzīvība sākās 19.gadsimtā, kad vecu Pierīgas muižiņu otrpus tagadējam Grīziņkalnam nopirka vecticībnieku Grebenščikova draudze un ierīkoja tur savas ganības un dārzniecības. Adresēm izdevās atrast vecāko joprojām dzīvo Purvciema māju, kur jau vairāk kā simt gadu dzīvo viena un tā pati ģimene.

Viena vieta neglābjami izmirst, otra — pretdabiski uzblīst. Kur Adreses šoreiz atradīs pozitīvo?

LTV1 ēterā Adreses ir ik ceturtdienu, pulksten 20.00, ar atkārtojumu sestdienās. Visas sērijas noskatāmas arī LTV interneta platformās, kā arī Adrešu Facebook lapā. Papildu stāsti – autora Instagram kontā.

Informācija: Mārtiņš Ķibilds, Adreses

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx