V*X Latvijas arhitektūra kopš 1991. gada

Iznākusi grāmata V*X Latvijas arhitektūra kopš 1991. gada. Pēdējo 20 gadu Latvijas arhitektūras apkopojums veidots kā piecu Latvijā nozīmīgu arhitektūras kritiķu personisks vērojums un vērtējums, par pamatu ņemot dažādu viedokļu un arhitektūras uztveres skatpunktu konfrontāciju, nevis hronoloģisku objektu uzskaitījumu un to tipoloģisku dalījumu.

Grāmata cenšas mūsdienu Latvijas arhitektūru atainot visā tās dažādībā kā atšķirīgu pasaules uztveru, paaudžu, pieredžu un uzskatu apkopojumu, ļaujot tiem pastāvēt līdzās un neizceļot kādu no tiem kā vērtīgāko. Grāmatā pārstāvētie kritiķi, kas katrs izvēlējušies 10 viņuprāt labākos Latvijas arhitektūras piemērus kopš 1991. gada:

  • Ausma Skujiņa — Zaļās arhitektūras, saudzīgas attieksmes pret apkārtējo vidi un cilvēkiem konsekventa propogandētāja, viena no arhitektu apvienības Māja (viena no Latvijā retajām konceptuālajām un ideoloģiskajām apvienībām) dibinātājām.
  • Jānis Lejnieks — Latvijā vienīgā profesionālā arhitektūras žurnāla Latvijas Architektūra ilggadējs galvenais redaktors, viens no kosekventākajiem Latvijas arhitektūras neitrāli aprakstošās kritikas skolas uzturētājiem.
  • Artis Zvirgzdiņš —  arhitektūras platformas A4D galvenais redaktors, savās publikācijās spēj apvienot progresīvu kritiku un akadēmiski izsvērtu vērtējumu, kā būtiskāko izceļot arhitektūras sociālo lomu.
  • Vents Vīnbergs — viens no laikmetīgās arhitektūras dokumentējošo izdevumu, izstāžu un sociālo projektu Process komandas, kas pārstāv Latvijas arhitektūras jaunākās paaudzes uzskatu līniju un kritikas izpausmes formas.
  • Pēteris Bajārs — arhitektūras kritiku autors gan Latvijas arhitektūras profesionālajos medijos, gan plaša profila un auditorijas izdevumos. Pauž radikālus, strīdīgus un izteikti subjektīvus vērtējumus, izvēloties mūsdienu popkultūrai raksturīgu formu.

Katrs kritiķis strādāja ar savu fotogrāfu. Grāmatā ir ne tikai pieci dažādi tekstuāli Latvijas arhitektūras vērtējumi, bet arī pieci atšķirīgi tās vērojumi fotogrāfijās. Jānis Lejnieks strādāja kopā ar Indriķi Stūrmani, Ausma Skujiņa ar Gati Rozenfeldu, Vents Vīnbergs ar Ansi Starku, Artis Zvirgzdinš ar Aivaru Siliņu, bet Pēteris Bajārs ar Māri Lapiņu.

Klajā nāk grāmatas latviešu un angļu izdevumi. Grāmatas idejas autori: Kristīne Budže un grafikas dizainers Miķelis Baštiks (Asketic). Izdod: biedrība Nucleus

Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Trentini, Arctic Paper, Latvijas Arhitektu savienība, Fonds starpdisciplinārai sadarbībai mT15.

Ar AB.LV Charitable Foundation atbalstu grāmata tiek dāvināta Latvijas publiskajām un mācību iestāžu bibliotēkām.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
8 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Bella

un kā tas būtu jāizrunā- "vē reiz iks" vai "pieci reiz desmit"?

jānis

vē – puķīte – iks

ROmans

vai no tā izteiciena?

Tanabe

Pieci arhitekti, katrs izvēlējies10 objektus. V * X

Bella

un kā tas būtu jāizrunā- "vē reiz iks" vai "pieci reiz desmit"?

jānis

vē – puķīte – iks

ROmans

vai no tā izteiciena?

Tanabe

Pieci arhitekti, katrs izvēlējies10 objektus. V * X

8
0
Lūdzu, komentējietx