Norway: A Guide to Recent Architecture
Ingerid Helsing Almaas
Izdevējs: Batsford, 2002
Iesaka: Indra Ķempe
Norvēģijas arhitektūras rokasgrāmatā ietverti vairāk kā 100 jaunākie — pēdējos 15 gados (līdz 2002.gadam) uzbūvētie (ir arī Oslo operas vīzija), augstu kvalitāti un novitāti spoguļojoši projekti matētos, melnbaltos attēlos. Projekti, kas raksturo mūsdienu norvēģu arhitektu darbu turīgas tautas un tai relatīvi lēto zemes īpašumu kontekstā. Projekti, kas atklāj aktuālās tēmas Norvēģijas arhitektūrā — reģionus tuvinošā infrastruktūra un Oslo kā dominante, vienģimenes sapņu savrupmājas un pilsētplānošanas problēmas. Projekti, kas rāda norvēģu arhitektoniskās domas daudzveidību. Kas īpaši — ne viena vien objekta iekļūšana šais lappusēs prasīja garus pārbraucienus pāri visai valstij.
Vairums ceļveža varoņu — ēkas — ir tapušas laikā, kad Oslo dzimusī un pašlaik strādājošā grāmatas autore, arhitekte Ingerida Helsinga Almāsa nedzīvoja Norvēģijā. Trīspadsmit studiju un prakses gadus viņa pavadīja Lielbritānijā. Taču arhitektūras izpētes darbs laikā no 1997.gada līdz gadsimtu mijai, pieveicot 6500 kilometrus, apskatot 250 objektus un iztaujājot dučiem kolēģu, ir personīgs piedzīvojums ar skatu no malas par to, kas, klāt neesot, noticis mājās.
Ziemeļnieciski vēsā izskata kvadrāta izmēra parocīgais izdevums strukturēts pēc ģeogrāfiskā principa, Norvēģijas 19 apgabalus apvienojot septiņos apvidos, kuru apsekošana aizsākas piecās pilsētās — Oslo, Bergenā, Stavangerā, Tronheimā un Trumso. Informācija izkārtota secīgi, lai, motorizēti sekojot maršrutam no vāka līdz vākam (no dienvidiem uz ziemeļiem), pa pieturvietai nobaudītu norvēģu arhitektūras esenci. Blakus būvju adresēm fiksētas arī to koordinātas kartēs (atrunātas izdevuma lietošanas pamācībā) un apmeklējuma laiks (ja ir), tomēr Ingerida ievadā iedrošina — katrs norvēģis labā angļu valodā atsauksies noorientēt acīmredzami apmaldījušos svešinieku. Tā ir. Meklējot tālu ārpus manās rokās esošā Oslo centra plāna atrodošos metro staciju, turpceļā no teju divdesmit aptaujātajiem vienīgais angliski nerunājošais līdzēja ar žestiem.