Nobučo vardi!

Turpinot komentāros iesākto parka paviljonu tēmu, piedāvājam iepazīties ar saistošāko Oslo vasaras arhitektūras notikumu. Vietā, kas pārdzīvojusi divus neveiksmīgus konkursus par jauna muzeja būvi, birojs MMW ielicis zaļu vardi.

Norvēģi par distances īsināšanu no arhitektūras līdz mākslai domā, asprātīgā arhitektūrā sapludinot vēstures izpēti ar laikmetīgu prieku par mākslas (pār)vērtībām. Ekspozīcija ar nosaukumu Kiss the Frog! The Art of Transformation ir saistošākais šīs vasaras mākslas notikums Oslo.

Izstāde ir daļa no Norvēģijas valsts neatkarības simtgades svinību norisēm, kuras akcents likts uz arhitektūras mijiedarbību ar mākslu. Amizantā pneimo—arhitektūra vienlaikus kariķē un slavē savu saturu. Atraidot ambiciozus priekšlikumus, tieši aušīgais norvēģu arhitektu birojs MMW tika pieaicināts rast arhitektonisku sensāciju, lai palielinātu Tullinlokkas (laukums Oslo vēsturiskajā centrā) pasākumu publicitāti. Ilgi bijis stāvlaukums, Tullinlokka tuvākajā nākotnē būs novietne modernai muzeja ēkai.

Izstāde atzīmē četru Norvēģijas kultūras institūciju (Nacionālā galerija, Laikmetīgās mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Arhitektūras muzejs) apvienošanos, dibinot jaunu — Nacionālo mākslas, arhitektūras un dizaina muzeju. Jaunais modelis būs stimuls kompleksai visu mākslu izziņai un saziņai, kam pagaidu mājvieta ir pneimatiskais paviljons — Varde.

Vietā, kas pārdzīvojusi teju «nacionālu traumu» — divus neveiksmīgus arhitektūras konkursus, nu gulšņā arhitektūras multenis, spilgti nodalījis bijušo no vēlamā. Pašnesošo konstrukciju notur piepūšamā matrača princips — gaisa spiediens iekštelpā ir augstāks nekā ārpusē. Vardes āda ir necaurredzama, ugunsdroša PVC auduma membrāna. Fasādē — indīgi zaļa, interjerā — projekcijām piemēroti balta. Varde savieno veco Nacionālās galerijas ēku ar aeronautisko izstāžu zāli Harmonika — vitālo vēstnesi drīzumā gaidāmajām būvpārmaiņām.

Kopējā izstāžu platība ir 2005 m2 (jubilejas gads). Arī citu telpu kvadratūras ir cipari, kas atbilst vēsturiski nozīmīgu notikumu gadskaitļiem. Kafejnīcas ātrijs Vardes  vēderā — 630 m2. Augstākie griesti — 13,5 metri. Izmantotās membrānas daudzums — 3 tonnas. Gājiens cauri Vardei ir aptuveni 150 metrus garš, tās kāju garums — 27 metri.

2001.gadā žurnāls Wallpaper nosauca MMW par vienu no aizraujošākās arhitektūras autoriem pasaulē. Viņu vizītkartē teikts, ka arhitektūra ir drosmes un mīlestības jautājums.

Varde fotogrāfijās, vīzijās, zīmējumos, skicēs un publikācijās skatāma MMW mājas lapā sadaļā projects > tullin.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx