Together and Apart. Latvijas paviljons. Foto: Ansis Starks

Venēcijas biennālē atklās Latvijas paviljonu «Together and Apart»

Šajās dienās Venēcijā sākas arhitektūras biennāle un rīt, 25. maijā plkst. 12.30 Arsenālā, Artilērijas zālē tiks atklāts Latvijas paviljons Together and Apart (Kopā un atsevišķi). Ekspozīciju papildinās jaunizdota grāmata par daudzdzīvokļu namu arhitektūru Latvijā.

 

Oficiālās paviljona atklāšanas laikā kuratoru komanda iepazīstinās ar izstādes koncepciju un iekārtojumu, kā arī četrām tēmām, kas tikušas izvirzītas izstādes priekšplānā. Katru no tām Arsenāla izstāžu zālē prezentēs konceptuāls arhitektūras makets, kuru veidojis cits individuāli pieaicināts mākslinieks. Šīs tēmas ir “Distance” (tulk. — “Attālums”), kas apskata daudzdzīvokļu namu arhitektūras pielāgošanos demogrāfiskām pārmaiņām; “Promise” (“Solījums”), kurā tiek aplūkoti daudzdzīvokļu nami kā politisks un ekonomisks projekts; “Warmth” (“Siltums”), kas atklāj saiknes starp enerģijas patēriņu, ģeopolitiku un kolektīvu rīcību; kā arī ekspozīcijas daļa “Self” (“Pats”), kas pievēršas personīgās telpas un privātīpašuma attiecībām ar kopienu un kopīpašumu. Ekspozīcijas iekārtojumu bagātinās arī arhīvu materiāli, kas ilustrē zīmīgus pagriezienus daudzdzīvokļu namu vēsturē, un fotogrāfa Reiņa Hofmaņa veidota ainavas fotogrāfiju sērija, kas atklāj daudzdzīvokļu namu daudzveidību mūsdienu Latvijā.

Paviljona atklāšanas ietvaros tiks prezentēta arī grāmata “The Architecture of Together and Apart: An Inquiry into Apartment Buildings”, kas radīta ekspozīcijas izpētes procesa rezultātā un atspoguļo Latvijas simts gadu arhitektūras unikālo pieredzi daudzdzīvokļu namu kontekstā. Grāmatas veidošanā pieaicināti dažādu disciplīnu eksperti, kuri snieguši savu individuālo skatījumu eseju formā. Autoru vidū ir pazīstamais ekonomists Pēteris Strautiņš, politologs Ivars Ījabs, vēsturnieki Mārtiņš Mintaurs un Kārlis Sils, arhitekts Kārlis Ratnieks, vācu filozofs Pēteris Sloterdaiks (Peter Sloterdijk), arhitektūras teorētiķi — Nīderlandē praktizējošais Roberts Aleksandrs Gornijs (Robert Alexander Gorny) un Lielbritānijā praktizējošā Renata Tištuka (Renata Tyszczuk), arhitekts Błażej Czuba, kā arī fotogrāfiju autori Reinis Hofmanis un Ieva Raudsepa.

 

„Dalība Venēcijas biennālē ir vēl viena īpaša iespēja Latvijai tikt no jauna pamanītai, kārtējo reizi apliecinot, ka esam kultūras lielvalsts. Turklāt šobrīd Vakareiropa jau ir uz „tu” ar Baltijas valstu kultūru un Latvijas valsts simtgadi, jo tā plaši izskanējusi daudzviet Eiropā. Izceļot Latvijas valsts simtgadi, mūsu ekspozīcija ir nopietns stāsts un pētījums par kopā dzīvošanas modeli daudzdzīvokļu namos un sadzīvi trīs politiski atšķirīgos periodos simts gadu garumā.  Prieks, ka vēl pirms atklāšanas Latvijas paviljons jau izpelnījies plašsaziņas līdzekļu un ekspertu interesi saistībā ar izvēlētās tēmas pieteikumu un apskatīto arhitektūras problemātiku, jo Latvijas paviljona ekspozīcija vērtēs un analizēs šo kopā dzīvošanas pieredzi ne tikai no arhitektūras prizmas, bet arī caur sociālo, ekonomisko un politisko kontekstu,” akcentē kultūras ministre Dace Melbārde.

“Šī gada tēmu Freespace mēs risinām, pievēršot uzmanību ikdienas sadzīves horeogrāfijai, tuvākajam kontakta punktam starp plašāku sabiedrību un arhitektūru. Latvijā šī vieta ir daudzdzīvokļu ēkas. Tā ir vieta, kur lielākā daļa cilvēku Latvijā dzīvo, redz un izjūt arhitektūru,” papildina kuratore Anda Skrējāne.

 

2018. gada Venēcijas biennāles 16. starptautiskās arhitektūras izstādes virskuratores ir īru arhitektes Ivonna Farela (Yvonne Farrell) un Šellija Maknamara (Shelley McNamara), kuras vada arhitektu biroju Grafton architects un 2012. gadā ieguvušas Venēcijas arhitektūras biennāles Sudraba lauvu. Viņu piedāvātā biennāles tēma šogad iezīmēta ar vārdu FREESPACE (Brīvā telpa).

Latvija ar nacionālo ekspozīciju Venēcijas arhitektūras biennālē piedalās kopš 2002. gada, un 2018. gadā būs mūsu valsts astotā dalības reize. 2016. gadā Latviju, Lietuvu un Igauniju izstādē pārstāvēja kopīgi veidots Baltijas paviljons.

 

Latvijas paviljona Together and Apart autori

 • Kuratori: Matīss Groskaufmanis, Gundega Laiviņa, Evelīna Ozola, Anda Skrējāne.
 • Eksponātu autori: Ivars Drulle, Mārtiņš Dušelis, Matīss Groskaufmanis, Reinis Hofmanis, Darja Meļņikova, Evelīna Ozola, Dita Pāne, Anda Skrējāne, Charlotte Spichalsky
 • Komisārs: Jānis Dripe
 • Producenti: Latvijas Jaunā teātra institūts, Klinta Harju
 • Arhīvu izpēte: Karīna Horsta, Toms Zariņš
 • Grafikas dizains: Goys & Birls
 • Tehniskais atbalsts: Dekorāciju darbnīca

Grāmatas The Architecture of Together and Apart autori:

 • Redaktori: Matīss Groskaufmanis, Evelīna Ozola, Anda Skrējāne
 • Esejas: Błażej Czuba, Robert Alexander Gorny, Ivars Ījabs, Mārtiņš Mintaurs, Kārlis Ratnieks, Kārlis Sils, Peter Sloterdijk, Pēteris Stautiņš, Renata Tyszczuk
 • Arhīvu izpēte: Karīna Horsta, Toms Zariņš
 • Ilustrācijas: Sander Ettema, Ludo Groen, Mārtiņš Ostaņēvičs, Marta Prikule
 • Fotogrāfijas: Reinis Hofmanis, Ieva Raudsepa

Latvijas paviljona “Together and Apart” atbalstītāji: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Live Rīga, If apdrošināšana, Airos loģistika, Latvijas Republikas vēstniecība Itālijas Republikā, LMT, Rīgas Krēslu fabrika, Krāsu serviss, Valmiermuiža un Gardu muti

 

Informācija: Austra Marta Jirgensone

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx