21. un 22. februārī Francijas Kultūras centrs Rīgā un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija Latvijas Vēstures un kuģniecības muzeja telpās rīko starptautisku semināru Kultūras mantojums un mūsdienu arhitektūra. Laikā, kad «ievērojama sabiedrības daļa dod priekšroku ātriem pārveidojumiem pilsētvidē, ir svarīgi nevis pretnostatīt kultūras mantojuma saglabāšanu mūsdienu arhitektūrai, bet veidot tiltu starp veco un jauno, veicinot kvalitatīvas dzīves telpas veidošanu.»
Katrā Eiropas valstī ir izveidota kultūras mantojuma aizsardzības sistēma, un sabiedrībā ir interešu grupas, kas aktīvi rūpējas par kultūras mantojuma saglabāšanu. Savukārt, ievērojama sabiedrības daļa dod priekšroku straujai attīstībai un ātriem mūsdienu pārveidojumiem pilsētvidē. Arvien biežāk esam liecinieki šo atšķirīgo interešu saskarsmei. Tas rosina uz pārdomām par kvalitatīvas un ilgtspējigas attīstības nepieciešamību, nezaudējot un cienot kopīgas kultūrvēsturiskas vērtības.
Telpa, kurā mēs dzīvojam, nav sastingusi, tā nemitīgi attīstās. Taču, ja, telpai pārveidojoties, netiks domāts par attīstību ilgtermiņā, iespējamas pārmaiņas, kas apdraudēs vai pat iznīcinās kultūrvēsturisko vidi. Svarīgi ir nevis pretnostatīt kultūras mantojuma saglabāšanu mūsdienu arhitektūrai, bet veidot tiltu starp veco un jauno, veicinot kvalitatīvas dzīves telpas veidošanu.
Par šiem jautājumiem Latvijas speciālistus uz diskusiju aicinās divi Francijas eksperti — valsts arhitekte un pilsētplānotāja Anna Marī Kuzēna (Anne―Marie Cousin), Francijas Kultūras un komunikācijas ministrijas Arhitektūras un kultūras mantojuma valsts galvenā inspektore, un arhitekts Olivjē Godē (Olivier Godet), Valdemarnas departamenta Arhitektūras un kultūras mantojuma dienesta vadītājs, no 2008.gada — Ildefransas reģionālās kultūras direkcijas Arhitektūras dienesta vadītājs.
Tēmas, kas tiks skartas semināra ietvaros — Mūsdienu arhitektūras un kultūras mantojuma pretrunas vēsturiskajos pilsētu centros; Publiskā ārtelpa, tās kvalitatīva attīstības iespēja un samazināšanas apdraudējums; Kultūrvēsturisku ēku pārveidojumi; Krastmalu attīstība; Kultūras mantojuma administrēšana; Vēsturisko pilsētu komunālā saimniecība un transporta infrastruktūra.
Seminārs top Malro semināru (Séminaires Malraux) cikla ietvaros. Malro semināri ir Francijas Kultūras un komunikācijas ministrijas iniciatīva, lai veicinātu Francijas un citu valstu pieredzes apmaiņu kultūras administrēšanas jomā. Kopš 1994.gada Malro semināri noritējuši vairāk nekā 50 pasaules valstīs ar mērķi palīdzēt kultūrpolitikas reformās visdažādākās kultūras nozarēs.
Semināra dalībnieki: kultūras mantojuma nozares speciālisti, Latvijas pašvaldību pārstāvji, arhitekti un pilsētplānotāji, valsts pārvaldes pārstāvji.
Semināra divas dienas:
21.februārī no 13.00 līdz 17.00
22.februārī no 9.00 līdz 17.00
Semināra programma šeit.