Rīgai savus Vasjukus

Starptautiskā Šaha federācija (FIDE) iecerējusi Rīgā uzbūvēt vērienīgu šaha centru, paziņojis Krievijas budistu reģiona Kalmikijas prezidents, FIDE vadītājs Kirsans Iļumžinovs. Ēku plānots izveidot kādas šaha figūras izskatā.

Kompleksu, kurā atradīsies telpas vietēja un starptautiska mēroga šaha turnīriem, treniņiem, kā arī viesnīcas numuri, plānots uzbūvēt kādas šaha figūras veidā. Esot izstrādāti vairāki varianti — no bandinieka līdz pat karalim. Figūras vai vairāku figūru kombinācijas izvēle būs atkarīga no vietējiem arhitektiem un amatpersonām, norādīja Iļumžinovs. Šaha centru FIDE plāno būvēt par saviem un piesaistīto sponsoru līdzekļiem, bet zemes gabalu varētu nodrošināt pašvaldība. Pēc zemes gabala saņemšanas šo centru varētu uzbūvēt pusotra līdz divu gadu laikā.

«Tā būtu sava veida šaha Disnejlenda, kur bērniem un jauniešiem saturīgi pavadīt laiku,» sacīja K. Iļumžinovs. Viņš pastāstīja, ka šādus šaha centrus plānots izveidot apmēram 165 pasaules valstīs, kopā ieguldot vairāk nekā miljardu ASV dolāru (514 miljonus latu).

Rīgas vicemērs Jānis Dinevičs sacīja, ka galvaspilsētas pašvaldība varētu atbalstīt šāda zemesgabala piešķiršanu. «Viņi finansēs celtniecību, bet Rīga iegūs jaunas darbavietas, viesnīcu, kā arī iespēju lietderīgi nodarbināt bērnus. Uzskatu, ka tas ir lielisks piedāvājums, ko Rīgas domei vajadzētu atbalstīt.» Dinevičs norādīja, ka šis jautājums tiks apspriests domes koalīcijas padomē tuvāko nedēļu laikā. Rīgas Šaha skolas direktore Līga Ungure aģentūrai LETA atzina, ka šāds centrs sniegtu ļoti pozitīvu efektu jauno šahistu sagatavošanā.

Četros gados 165 pasaules valstīs atvērt šaha centrus, kas izmaksātu vairāk nekā miljardu ASV dolāru. Ar šo grandiozo plānu piektdien, viesojoties Rīgā, tā autors — Kalmikijas prezidents, kurš vienlaikus vada arī FIDE, Kirsans Iļumžinovs — iepazīstināja ne tikai J.Dinēviču, bet arī Latvijas Valsts prezidentu Valdi Zatleru un premjeru Aigaru Kalvīti. Uz jautājumu, vai prezidents atbalsta šādu priekšlikumu, V.Zatlera preses sekretāre Inta Lase atbild, ka viņš «ar interesi sekos līdzi projekta attīstībai, taču saspringtā darba grafika dēļ neplāno personīgi iesaistīties projekta realizācijā», uzsverot, ka par tā lietderību jālemj Rīgas domei un Izglītības un zinātnes ministrijai.

Kalmikijas prezidents arī uzsvēra, ka vajadzētu šahu ieviest skolās kā obligātu mācību priekšmetu. Kā piemēru viņš minēja savu valsti, kurā šahs ir visās skolās obligāts. «Pēc šaha kā mācību priekšmeta veida ieviešanas bērnu vidū notika «intelektuāls sprādziens». Drīz vien tika iegūtas daudzas godalgotas vietas citu mācību priekšmetu olimpiādēs,» skaidroja FIDE vadītājs.

Pašvaldības valdošās partijas iecerējušas pēc 2 nedēļām izskatīt projekta koncepciju. Saskaņā ar to no domes puses nepieciešams nodrošināt ātru ieceres saskaņošanas procedūru un ierādīt būvniecības vietu, par infrastruktūru un investīcijām parūpēsies FIDE. Domnieki jau tagad atzīst, ka centrā pašvaldībai piederošo brīvo zemesgabalu gandrīz nav, savukārt arhitekti aicina pirms lēmuma pieņemšanas izvērtēt, vai jaunā celtne iederēsies galvaspilsētas vidē. Presē izskanējusi informācija, ka I.Iļumžinovs par piemērotāko vietu šaha centram uzskata Vecrīgu vai tās apkārtni, piemēram, blakus Vanšu tiltam esošās Zemkopības ministrijas ēkas vietu.

«Smieklīgi,» ideju uzbūvēt Vecrīgas tuvumā kompleksu šaha figūras formā vērtē arhitekts un Rīgas Tehniskās universitātes profesors Jānis Krastiņš, norādot, ka šaha elementi vecpilsētā neiederētos. «Ja ļoti grib, to var veidot Mežaparkā kā parka arhitektūras objektu,» viņš saka, piebilstot, ka doma visā pasaulē veidot vienādas ēkas liekas «mākslīgi sakonstruēta.» Arī pilsētas arhitektam Jānim Dripem «šaha figūra hipertrofētā ēkā» šķiet nepiemērota Vecrīgas siluetam. Aicinot rūpīgi apsvērt šādu projektu, viņš iesaka atcerēties, ka ideja dzimusi austrumu valstī, kur šādas ēkas gan iederas.

J.Dinēvičs piekrīt tam, ka vecpilsēta šādam projektam nav piemērota. Viņaprāt, tas jārealizē pilsētas centra apkārtnē. Kopumā šaha centra celtniecību viņš atbalsta. Pilsētas īpašuma un privatizācijas lietu komitejas priekšsēdētājs Andris Ameriks gan atzīst, ka pret šo projektu tieši grandiozo plānu dēļ izturas skeptiski, piebilstot, ka arī atrast piemērotu zemesgabalu būs grūti.

Arī domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētājs Edmunds Krastiņš puspajokam pauda, ka šī iecere, «iespējams, ir jaunie Vasjuki — Kalmikijas prezidents ir spilgta personība, par viņu jau diezgan daudz dzirdēts». Jau nopietnākos toņos E. Krastiņš atgādināja, ka Rīgā zeme lielākoties ir privātīpašnieku rīcībā un «nevienam jau nav aizliegts pirkt zemi un realizēt uz tās savus projektus», savukārt, ja tiek cerēts gūt pašvaldības atbalstu kāda pilsētas īpašumā esoša zemes gabala apbūvei, tad jākonkretizē, kādu pašvaldības funkciju veikšanai tas nepieciešams. Turklāt praktiski uz visiem šādiem zemes gabaliem jau sen iesniegti privatizācijas pieteikumi. E. Krastiņš norādīja uz vēl kādu aspektu, proti, «pilsētā ir diezgan striktas arhitektūras prasības: nav gan izslēgts, ka arī Rīgas arhitektūras formās var ietver šaha figūras un tamlīdzīgus tēlus, bet par to nāksies vienoties ar pilsētas galvenā arhitekta vadīto kolēģiju».

Latvijas Šaha savienības izpilddirektors Matīss Sīlis piekrīt, ka ideja uzbūvēt 165 valstīs šaha centrus var likties utopiska, taču viņš tic K.Iļumžinova spējām to īstenot. Viņš atgādina, ka Kalmikijas galvaspilsētā Elistā, pateicoties K.Iļumžinova iniciatīvai, uzcelta Šaha pils, kur bieži tiek rīkoti turnīri profesionāļiem, atvērts muzejs par godu Rīgā dzimušajam pasaules čempionam Mihailam Tālam, no kura daļa eksponātu pēc centra izveides Rīgā varētu tikt pārvesti uz šejieni. un uzstādīts piemineklis Iļjas Ilfa un Jevgeņija Petrova grāmatas 12 krēsli varonim Ostapam Benderam.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
34 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
rossi

Jābūvē Jūrmalā, netālu no slēpošanas kāpas – ideāli !!!

Gatis

Nacionālais Ķirsons taču arī gribēja 40stāvu Ziemsvētku eglīti – pēdējā laikā gan nav nekas dzirdēts.

Interesentiem – ēkas, kas atdarina lietu formas:

http://www.sky…d.php?t=118528

aladins

latviskais laidnis tā pati mošeja vien ir.

Konstantin Karantin

Kalmikija gan esot ir budistu, nevis musulmaņu republika

Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai

"Aģentūras LETA aptaujātie arhitekti visai piesardzīgi vērtē Starptautiskās šaha federācijas (FIDE) prezidenta Kirsana Iļumžinova ieceri Rīgā uzbūvēt apjomīgu ēku šaha figūras veidā. "Varbūt tās ir globalizācijas sekas, ka tādas idejas nāk prātā. Tā ir viena no kompleksās perversijas sastāvdaļām," izteicies Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītāja padomnieks arhitekts Pēteris Blūms. Savukārt pilsētas galvenais arhitekts Jānis Dripe norādījis, ka pret importētām idejām vajadzētu izturēties uzmanīgi. "Katrai konkrētai videi ir savas prasības. Hipertrofēta šaha figūras pārnešana dabā būtu vairāk piemērota citai mentalitātei," atzina J. Dripe. Viņš piebilda, ka pagaidām nav pat zināms, kur šāda ēka varētu atrasties. Neatkarīgā jau rakstīja, ka Kalmikijas… Lasīt vairāk »

laimdota

laikam šoreiz būs jāiziet ielās!

arhitekti celieties!

losandelos

kas mums atliek – izsniegt viņiem APU, kur noteikts, ka māja jābūvē "zirdziņa" formā un jāapšuj ar koku 🙂

losangelos

zelta zirgs varbūt gluži labi varētu iederēties blakus stikla kalnam?

Vita B.

Starp citu- viesnīcu Ķemeri, kuru Eižens Laube pabeidza celt 1936., bija steigā jāatklāj, jo tur notika pirmais starptautiskais šaha turnīrs pilsētā. Viesnīca avīzēs toreiz ieguva "baltā kuģa" nomināciju.

šahists

kāds ķemeru viesnīcai sakars ar šaha zirdziņu arhitektūru?

raz

Atļaušos ieminēties ka zināmas paralēles ir…

Piemēram laikmetam un vietai neraksturīga arhitektūra. Laubes Ulmaņa ēras darbi ir pārāk ideoloģiski. Negribu noniecināt šī arhitekta 20gs. sākuma šedevrus, bet šķiet ka 30ajos viņš aizgāja Alberta Speera pēdās…

RRR

ideja par ēkas tēlu tik tiešām slolnieciski tieša, taču, manuprāt, liekama vienā groziņā ar tādiem projektiem, kas, atrodoties pie ūdens, izmanto kuģu, zivs, niedru utt "konceptu" tikai šajā gadījumā ēkas funkcija ļoti skaidri saka priekšā iespējamās formas varētu taču izmantot šaha galdiņa krāsojuma principu, būtu gan masām saprotams tēls, gan būtu brīvas rokas apjomu ziņā cik lasīju, tad viņi būtu vispriecīgākie par ēkas novietni Vecrīgā… jā, tas būtu vareni, kad vecrīgas siluetu papildinātu milzu zirgs p.s. Trosta un Špēra ēkas, Toraka un Brekera skulptūras ļoti labi raksturo savu laiku un tā garu; monumentāls neoklasicisms bija modē gan Eiropā, gan ASV;… Lasīt vairāk »

aktu1

ē nu tas gan ir īsts hārdkōrs! yeehaa! forši!!

el šahs

IZLASOT VISUS KOMENTĀRUS- PĀRSMĒJOS SKAĻI.

Nopietni: RTU studentus spēcīgi kritizēja par tiešu formu aizgūšanu no citām nozarēm. Tu skaidrs- reālajā arhitektūrā tas neder.

Bet DIsnejlenda ar viesnīcu Mikimausa formā- kičīgi fanīgi.

Secinu: Šaha disnejlenda vai "G. Kasparovlande" vai "M. Tāllande"- tīri neko.

Rezumē: labāk’to visu celt Zaķusalas atrakciju parkā vai uz kādaas citas salas.

rossi

Jābūvē Jūrmalā, netālu no slēpošanas kāpas – ideāli !!!

Gatis

Nacionālais Ķirsons taču arī gribēja 40stāvu Ziemsvētku eglīti – pēdējā laikā gan nav nekas dzirdēts.

Interesentiem – ēkas, kas atdarina lietu formas:

http://www.sky…d.php?t=118528

aladins

latviskais laidnis tā pati mošeja vien ir.

Konstantin Karantin

Kalmikija gan esot ir budistu, nevis musulmaņu republika

Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai

"Aģentūras LETA aptaujātie arhitekti visai piesardzīgi vērtē Starptautiskās šaha federācijas (FIDE) prezidenta Kirsana Iļumžinova ieceri Rīgā uzbūvēt apjomīgu ēku šaha figūras veidā. "Varbūt tās ir globalizācijas sekas, ka tādas idejas nāk prātā. Tā ir viena no kompleksās perversijas sastāvdaļām," izteicies Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītāja padomnieks arhitekts Pēteris Blūms. Savukārt pilsētas galvenais arhitekts Jānis Dripe norādījis, ka pret importētām idejām vajadzētu izturēties uzmanīgi. "Katrai konkrētai videi ir savas prasības. Hipertrofēta šaha figūras pārnešana dabā būtu vairāk piemērota citai mentalitātei," atzina J. Dripe. Viņš piebilda, ka pagaidām nav pat zināms, kur šāda ēka varētu atrasties. Neatkarīgā jau rakstīja, ka Kalmikijas… Lasīt vairāk »

laimdota

laikam šoreiz būs jāiziet ielās!

arhitekti celieties!

losandelos

kas mums atliek – izsniegt viņiem APU, kur noteikts, ka māja jābūvē "zirdziņa" formā un jāapšuj ar koku 🙂

lielupe

saules akmens ar savu Dubajas buru arī varētu būt pievienojams "interesanto" ēku sarakstā.

augšminēto "zirdziņu" varētu likt kaut kur tuvumā!

losangelos

zelta zirgs varbūt gluži labi varētu iederēties blakus stikla kalnam?

keda

"saules akmens ar savu Dubajas buru"

Kuru Dubajas buru tu domā?

lielupe

burj al arab, dubai.

keda

"burj" jau nenozīmē buru, bet torni

Vita B.

Starp citu- viesnīcu Ķemeri, kuru Eižens Laube pabeidza celt 1936., bija steigā jāatklāj, jo tur notika pirmais starptautiskais šaha turnīrs pilsētā. Viesnīca avīzēs toreiz ieguva "baltā kuģa" nomināciju.

šahists

kāds ķemeru viesnīcai sakars ar šaha zirdziņu arhitektūru?

raz

Atļaušos ieminēties ka zināmas paralēles ir…

Piemēram laikmetam un vietai neraksturīga arhitektūra. Laubes Ulmaņa ēras darbi ir pārāk ideoloģiski. Negribu noniecināt šī arhitekta 20gs. sākuma šedevrus, bet šķiet ka 30ajos viņš aizgāja Alberta Speera pēdās…

šahists

nevajag idiotismu jaukt ar laikam un vietai neraksturīgu arhitektūru.

RRR

ideja par ēkas tēlu tik tiešām slolnieciski tieša, taču, manuprāt, liekama vienā groziņā ar tādiem projektiem, kas, atrodoties pie ūdens, izmanto kuģu, zivs, niedru utt "konceptu" tikai šajā gadījumā ēkas funkcija ļoti skaidri saka priekšā iespējamās formas varētu taču izmantot šaha galdiņa krāsojuma principu, būtu gan masām saprotams tēls, gan būtu brīvas rokas apjomu ziņā cik lasīju, tad viņi būtu vispriecīgākie par ēkas novietni Vecrīgā… jā, tas būtu vareni, kad vecrīgas siluetu papildinātu milzu zirgs p.s. Trosta un Špēra ēkas, Toraka un Brekera skulptūras ļoti labi raksturo savu laiku un tā garu; monumentāls neoklasicisms bija modē gan Eiropā, gan ASV;… Lasīt vairāk »

Konstantin Karantin

Vispār jau rādās laba biznesa ideja – pilsētas par velti dod zemi, atliek tik būvēt. Ja kautvai pārdesmit pilsētu no tām 150 vai 165 uzrunātajām atsauktos – tas būtu labs panākums. Pasaules siena ar savu Latgales pagastu nobāl.

aktu1

ē nu tas gan ir īsts hārdkōrs! yeehaa! forši!!

el šahs

IZLASOT VISUS KOMENTĀRUS- PĀRSMĒJOS SKAĻI.

Nopietni: RTU studentus spēcīgi kritizēja par tiešu formu aizgūšanu no citām nozarēm. Tu skaidrs- reālajā arhitektūrā tas neder.

Bet DIsnejlenda ar viesnīcu Mikimausa formā- kičīgi fanīgi.

Secinu: Šaha disnejlenda vai "G. Kasparovlande" vai "M. Tāllande"- tīri neko.

Rezumē: labāk’to visu celt Zaķusalas atrakciju parkā vai uz kādaas citas salas.

34
0
Lūdzu, komentējietx