Paziņoti Gada balvas finālisti

Arhitektu savienība vakar preses konferencē atklāja darbus, kas turpina cīņu par Latvijas Arhitektūras gada balvu. No visiem pieteikumiem atlases vietējā žūrija ir atlasījusi deviņus, ko nākamajā posmā vērtēs starptautiskā žūrija, izraugoties balvu ieguvējus. Gada balvas svinīgā ceremonija un balvu pasniegšana norisināsies 30. oktobrī, H2O 6 kvartāla Aisteres zālē.

 

Šogad Arhitektūras gada balvai tika saņemti 50 pieteikumi, kuru vidū ir gan privātmājas, gan sabiedriski nozīmīgas būves, kā arī ar arhitektūru saistīti notikumi. Konkursa atlases žūrija tālākai darbu izvērtēšanai ir izvirzījusi deviņus.

  • Dzirciema Aptieka. Autori: SIA Substance;
  • Ēku atjaunošana un pārbūve Miesnieku ielā. Autori: SIA ARHIS Arhitekti;
  • GO[A]T WASTE? Autori: NOMAD Architects un Karina Armanda;
  • Hagberg Birojs. Autori: SIA Goodpatern;
  • Hanzas Perons. Autori: SIA Sudraba arhitektūra;
  • K99 — privātmāja Jūrmalā. Autori: SIA Sintija Vaivade_ahitekte;
  • Mazdzīvokļu ēku komplekss Mūrnieku ielā. Autori: Arhitekti Ārgaļi, Plio;
  • Mellužu koncertdārza pārveide. Autori: Arhitektu birojs Jaunromāns un Ābele;
  • Viesturdārza kvartāls. Autori: RUUME arhitekti.

Gada balvas atlases žūrijas sastāvā ir arhitekti un pagajušā gada balvu saņēmēji Brigita Bula, Artūrs Lapiņš, Ināra Caunīte un Vita Škapare, arhitektūras kritiķis Vents Vīnbergs un mākslinieks Jānis Avotiņš. Nākamajā konkursa norises posmā 9 nominētos darbus vērtēs un lēmumu par galvenajām balvām pieņems fināla žūrija, kuras sastāvā, kā ierasts, ir ārvalstu arhitektūras profesionāļi. Žūriju pārstāvēs Octavio Mestre (Spānija), Andro Mänd (Igaunija), Chris Luebkeman (Šveice), Gustė Kančaitė (Lietuva), kā arī Fināla žūrijai pievienosies Atlases žūrijas priekšsēdētāja, pagājušā gada zelta ananasa ieguvēja Brigita Bula.

“Globālajos procesos mēs pirmām kārtām piedalāmies ne tika daudz ar sekošanu modīgiem trendiem, vai būdami spējīgi prasmīgi likt lietā visas jaunākās būvniecības tehnoloģijas, bet ar to, kāda ir mūsu attieksme pret vidi, klimata izmaiņām, resursu izmantojumu un patēriņa kultūru. Tādās krīzēs, kādu pasaule piedzīvo šogad, drīzāk rodas nevis jauni, revolucionāri telpas lietošanas veidi, bet daudz straujāk notiek tie procesi, kas sabiedrībā pamazām bija attīstījušies jau pirms tam. Ir funkcijas un priekšstati par telpas lietošanu, kas jau bija sākuši transformēties vai pat kļuvuši apšaubāmi, un šī gada pieredze to vēl vairāk izgaismoja. Šie aspekti bija šī gada žūrijas uzmanības fokusā,” izvēli komentē Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020 atlases žūrijas pārstāvis Vents Vīnbergs.

Gada balvas ietvaros no 26. līdz 30. oktobrim tiks atzīmēta Arhitektūras nedēļa. Šo dienu svarīgākie notikumi būs nominantu izstādes atklāšana 26. oktobrī, kura norisināsies Rīgas pilsētvidē — reklāmas stendos pieturās; diskusija par arhitektūras procesiem 28. oktobrī, bet noslēguma dienā, 30. oktobrī — nozares profesionāļu lekcijas, kurām sekos gaidītākais notikums — Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020 balvu pasniegšanas ceremonija. Svinīgais pasākums notiks H20 6 kvartāla Aisteres zālē, un tas būs saiknē ar šī gada Arhitektūras gada balvas vienojošo tēmu, kas ir NEPAREDZAMĀS SEKAS / UNINTENDED CONSEQUENCES.

«Tēma rosina domāt par sekām, ko mēs nevaram iedomāties vai pat ticami prognozēt, zīmējot un būvējot projektus. Par laimīgām nejaušībām, kas vienkārši notiek — neprojektētas un iepriekš neizdomātas. Par pandēmiju kā filtru — mēs esam plānojuši, gribējuši kaut ko vienu, bet dabūjuši kaut ko pilnīgi citu. Kad būvēt un kad nebūvēt, ko būvēt un kā vārdā būvēt un pieņemt, ka kādreiz arī nebūvēšana ir arhitektūra,» tēmas izvēli komentē Atlases žūrijas priekšēdētāja Brigita Bula.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx