Pasaules arhitektūras diena 2019

Kā ik gadus oktobra pirmajā pirmdienā, arī šogad — 7. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules arhitektūras diena. Starptautiskā Arhitektu savienība (UIA) aicina svinēt, suminot arhitektūru visā pasaulē, un šajā dienā organizējot pasākumus un kampaņas arhitektūras popularizēšanai sabiedrībā. UIA kā šī gada Arhitektūras dienas vadmotīvu  ir izvirzījusi pieejama mājokļa tēmu.

Savulaik Rīgā un arī citur Latvijā, piemēram, Liepājā šī diena tika atzīmēta visa plaši, taču pēdējos gados palikušas vien divas stabilas, institucionalizētas tradīcijas — Rīgas pilsētas arhitekta biroja rīkotā Rīgas balvas pasniegšana, kā arī — Arhitektu savienības organizētā vizīte, kādā no Latvijas pilsētām ārpus Rīgas, parasti — piektdienā pēc Pasaules arhitektūras dienas.

No UIA uzsaukuma

 “Arhitektūra – mājoklis visiem” nav tikai sauklis, tas ir pienākums, prasība un apņemšanās.

UIA prezidents Tomass Vonjērs (Thomas Vonier)

Katru gadu Pasaules arhitektūras diena dod iespēju pievērst profesionāļu un sabiedrības uzmanību daudzām problēmām, saistītām ar pilsētām un mājokļiem. Arhitekti visā pasaulē tiek aicināti izcelt arhitektūras lomu mūsu laikmeta izaicinājumu pārvarēšanā, rīkojot pasākumus, izstādes, lekcijas un citas aktivitātes.

Šī gada tēma — „Arhitektūra – mājoklis visiem”. Mājokļu pieejamība ir viens no jaunās pilsētu programmas uzstādījumiem, kā arī galvenais ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķa Nr. 11 pamatvirziens, proti — “padarīt pilsētas un apdzīvotās vietas iekļaujošas, drošas, pielāgoties spējīgas un ilgtspējīgas”. Tā kā vairāk nekā miljards cilvēku dzīvo graustos un nelegālās apmetnēs, šī gada tēma pēta, kā arhitekti var veicināt vispārēju drošu mājokļu pieejamību.

UIA, kas ir vienīgā starptautiskā organizācija, kura pārstāv 3,2 miljonus arhitektu visā pasaulē, nesen noslēdza starptautisko Pasaules arhitektūras dienai veltīto plakātu konkursu. Žūrija, kuras sastāvā bija grafikas dizaineri, izvērtēja vairāk nekā simts darbus un izvēlējās jordānietes Hudas Garandukas (Huda Gharandouqa) darbu, kas kļūs par vienojošo vizuālo identitāti organizētajām programmām un pasākumiem.

Vairāk — LAS lapā

2019. gada balva Rīgas arhitektūrā

Rīgas pilsētas arhitekta birojs katru gadu rīko Gada balvu Rīgas arhitektūrā un tā tiek pasniegta tieši Pasaules arhitektūras dienā. Uz balvu šogad pretendē 11 būves no kurām vairums — septiņas pārstāv tieši mājokļu arhitektūras jomu. Balvas ieguvējs tiks nosaukts 7. novembrī.

A4D: Rīgas balva šogad uzsver mājokļu arhitektūru
RPAB: Rīgas balvas pretendenti

Pasaules arhitektūras diena Dobelē “Industriālā vide un mazpilsēta”

LAS ikgadējais Arhitektūras dienas pasākums šogad notiek 11. oktobrī Dobelē un ir veltīts rūpniecības arhitektūras tēmai. Programmā — Latvijas Arhitektūras gada balvas izstādes atklāšana, mūsdienu industriālajai videi veltīts seminārs ar lekcijām, kā arī — eksursija suz vairākiem uzņēmumiem.

Vairāk — LAS lapā

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx