No 8.—12.februārim Starptautiskajā mēbeļu izstādē Stokholmā jauno dizaineru un dizaina skolu sadaļā Greenhouse būs skatāmi arī Latvijas Mākslas akadēmijas dizaina studentu darbi — Caurumi.
Latvijas Mākslas akadēmijas dalība Starptautiskajā mēbeļu mesē Stokholmā — vienā no lielākajiem ikgada dizaina notikumiem Ziemeļvalstīs — ir secīgs turpinājums līdzšinējai pieredzei tādos starptautiskos dizaina projektos kā Sentetjēnas Starptautiskā dizaina biennāle (2002, 2004), SaloneSatellite Milānas Starptautiskais mēbeļu salons (2004), Index 2005 Cumulus Kopenhāgenā un SaloneSatellite Maskavā (2005).
Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) ekspozīcijas stendu ieskauj tradicionāla dēļu sēta ar caurumiem zaru vietās, kuras pagalmā izvietoti topošo Latvijas dizaineru darbi. No sētas iekšienes plūstošās gaisma un skaņa cilvēkos rosinās raksturīgo ziņkāri: kas tur notiek?
Mēs esam kaimiņi Baltijas jūras otrā krastā, taču viens par otru zinām maz. Šī ir iespēja uzsākt sarunu un uzzināt ko vairāk. Senāk — vairākus gadu desmitus mēs atradāmies sētai dažādās pusēs. Lai ko redzētu, bija jāstaipās uz pirkstgaliem vai jālūr pa caurumiem. Stokholmā ikviens ir aicināts ienākt pa vārtiņiem mūsu pagalmā un iepazīties. Ne tikai apskatīt, bet arī izmēģināt šī pagalma aprīkojumu — pasēdēt uz ķeblīšiem, sasildīt kājas, padomāt par savu kaķi, pašūpoties, ielūkoties putnu būrī un parunāties. Visiem šiem objektiem ir kas vienojošs. Caurumi.
Latvijas studenti uz Stokholmu ved caurumus. Katrs dizaina priekšmets ir autora interpretācija par caurumu, tā funkciju un neaizstājamību — gan praktisko, gan vizuālo. Caurums ir objekts pats par sevi, daudzi no priekšmetiem bez cauruma zaudētu savu jēgu un lietojamību.
Projekta nosaukums raksturo arī situāciju, kādā pagaidām atrodas dizains Latvijā. Kurš cits, ja ne topošie dizaineri šo caurumu aizpildīs?
Sadaļā Greenhouse demonstrē idejas, projektus, kā arī realizētos darbus — mēbeles, tekstilu, apgaismojumu, modi. Iespējams, šī ir svarīgākā no hallēm, jo tieši jaunie koncepti būs pamats nākamās paaudzes dizainam. To dēvē par jaunā dizaina «inkubatoru», ko spoguļo nosaukums: Greenhouse jeb siltumnīca. Katru gadu iespēju piedalīties izstādē konkursa kārtībā piedāvā aptuveni trīsdesmit jaunie dizaineriem no divdesmit dizaina skolām.
Stokholmas mēbeļu mese ir svarīga tikšanās vieta skandināvu dizaina pārstāvjiem. Ik gadu izstādē piedalās tādi pasaulē pazīstami ražotāji kā Kinnarps, Lammhults, Tote un RBM. Taču jau otro gadu Latviju pārstāv tikai viens uzņēmums — BFDF (Baltic Furniture Design Factory).
Projektā piedalās LMA Vides mākslas, Funkcionālā dizaina un Tekstilmākslas nodaļu studenti, kā arī LMA mācību spēki Ilze Kundziņa, Juris Krūmiņš, Gita Straustiņa, Roberts Vaitkus un Barbara Ābele.