Kā iet arhitektiem Liepājā?

Atsaucoties A4D komentāros izlasāmiem jautājumiem: kā iet arhitektiem Liepājā un kas viņus sagaida, atgriežoties Liepājā, tos papildinot ar: kāpēc Liepājai arvien nav galvenā arhitekta, A4D piedāvā sarunu sēriju ar kolēģiem, kas dzīvo un strādā Liepājā.

Arhitekte Diāna Zalāne ir kuldīdzniece, kas labprāt un aktīvi projektē šodienas Liepājai. Uģis Kaugurs — dzimis rīdzinieks, nedomā pamest dzīvi pilsētā pie jūras un privāti strādā pie tās teritoriju plānošanas. Atšķiras divu arhitektu — praktizējoša un bijušā galvenā — vērtējumi, vai nelielai pilsētai vajag konkrētu amatpersonu, ar kuru parunāties par projektu, vai ir padome, kas projektus izskata grupā.

***

Iveta Ansone — Liepājas galvenā arhitekte

***

[Jau divus gadus — kopš bijušā Liepājas galvenā arhitekta Uģa Kaugura aiziešanas no darba pašvaldībā (sāka 1997.gadā), abām pusēm vienojoties, Liepājas būvvalde strādā būvinženieres Agritas Kulvanovskas vadībā, taču — bez galvenā arhitekta. Vakants ir arī galvenā pilsētplānotāja amats, ko izveidoja pēc Būvvaldes reorganizācijas 2004.gada martā.]

Uzsākot sarunu sēriju ar kolēģiem, kas dzīvo un strādā vai tikai strādā Liepājā, A4D nebija informēts, nedz arī tematisko diskusiju laikā noskaidroja, ka kandidāts Liepājas galvenā arhitekta amatam jau izraudzīts un tiek virzīts akceptēšanai. Pašvaldības mājas lapā 30.augustā publicētajā Liepājas attīstības komitejas 31.augusta sēdes darba kārtībā tika konstatēts lēmums, kas augšminētajā amatā paredz apstiprināt Liepājas Speciālas Ekonomiskās zonas (SEZ) un Karostas rajona arhitekti Ivetu Ansoni.

Pēc portālā liepajniekiem.lv 31.augustā publicētās ziņas, Liepājas domes deputāti 7.septembra sēdē, visticamāk, veiks izmaiņas Būvvaldes nolikumā (spēkā no 1997.gada), lai uzlabotu tās darba organizāciju, kvalitāti un tempu. Nozīmīgu ar būvniecību saistītu jautājumu saskaņošanai Liepājā tiks izveidota Būvniecības konsultatīvā padome. Grozījumi Būvvaldes nolikumā paredz stiprināt arī galvenā arhitekta lomu. Turklāt, iespējams, amatā tiks apstiprināts jaunais Liepājas pilsētas galvenais arhitekts — Liepājas SEZ un Karostas arhitekte Iveta Ansone ar 2006.gada 2.oktobri.

Konkursu kārtībā vai individuālos pretendentu meklējumos «tur, ārā» rast galveno arhitektu Liepājai neizdevās. Izrādās, meklētais klusām radies «tepat, iekšienē» — tāds, kas divus gadus atbildīgajā postenī kāpt nebija gatavs, tādejādi arīdzan sekmējis, lai «Liepājā bremzējas dažādu pilsētas attīstības plānu izstrāde» (liepajniekiem.lv), turpinājis darbu kā ierēdnis un nav bijis pamanīts pilsētā nedz ar aktīvu sabiedrisko darbu, nedz izteiksmīgu viedokli par Liepājai nozīmīgām pilsētbūvnieciskām vai arhitektūras situācijām, bet nu, «bezizejas» gadījumā, piekritis radīt pilsētai pietrūkušo kopējo vizuāli funkcionālo redzējumu. Harmonisku, romantisku.

***

Arhitekte Gunta Šnipke tāpat kā Uldis Pīlēns uzsver, ka mūsdienās nav nozīmes tam, kur projektētājs sēž, lai zīmētu objektu Liepājai. Un abi ir vienisprātis, ka nozīmīgs ir profesionālais izaicinājums personīgi ietekmēt liepājnieku sabiedrisko domu un pilsētvidi. Tomēr abi runā par konceptuāli tam nenobriedušu situāciju.

***

Arhitekte Liene Griezīte bija viena no kolēģēm Rīgā, ar kuru notika neformālas sarunas par iespēju strādāt Liepājas pilsētas galvenā arhitekta amatā. Uzrunāts tika arī Ingurds Lazdiņš. Abu viedokļus vieno viņu redzējums gan par šodienas Liepāju, gan — tās nākotni. Viņuprāt, Liepāja ir ļoti jauka, simpātiska un estētiska kultūras vide, taču jau apdraudēta atkārtot Rīgas kļūdas.

Liene redzēja izaicinājumu fantazēšanā par rītdienas Liepāju kā muzeju pilsētu ar zaļu centru bez transporta. Ingurds — kā poligonu arhitektiem ar aicinājumu jūtīgā vides rekonstrukcijā. Atšķirīgi ir Lienes un Ingurda skatu punkti. Ar situāciju Liepājā klātienē īsi iepazinās tikai Liene. Viņa piekrita dalīties filozofiski kodolīgos vērojumos par sabiedriskajām attiecībām Liepājā. Ingurds — pie sarunu galda savā birojā Rīgā — ieskicē koncepcijas Liepājas attīstībai arhitektonisko sadaļu. Viņš  arī norāda uz Liepājas neieinteresētību ļoti laba speciālista piesaistē, par ko liecina piedāvātās algas (ne)apmērs un neskaidrības prasībās. Liene saka, ka galvenā arhitekta darba vieta Liepājas domes ēkā varētu «apgrūtināt elpošanu.»

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx