No 21.augusta LNMM izstāžu zālē Arsenāls skatāma mūsdienu fotogrāfijas izstāde Privāts, kurā mākslinieki reflektē par privātumu un privātīpašumu. Autoru izmantoto tehnoloģiju skaitā — gan klasiskā melnbaltā fotogrāfija un sudraba želatīna process, gan fotogrāfija no krāsu negatīva, gan digitāli apstrādāts fotoattēls un video.
Izstāde reprezentē aktuālo procesu — mākslinieku jaunākie projekti uzrāda ne tikai katra autora individuālā rokraksta attīstību, bet arī liecina par ciešām saiknēm un mijiedarbību ar mūsdienu mākslas procesiem pasaulē. Mākslinieku izvēlē noteicošais bija viņu radošie meklējumi un oriģinālā pieeja fotogrāfijas tehnoloģiju izmantojumam mākslā, autoru iepriekšējie sasniegumi.
Izstāde Privāts tika sagatavota LR Kultūras ministrijas organizētās Latvijas kultūras sezonas Krievijā ietvaros un pirmoreiz izstādīta Maskavā, Laikmetīgās mākslas centrā Vinzavod 7.Starptautiskā Maskavas fotogrāfijas mēneša Fotobiennāle 2008 ietvaros. Lielāko daļu projekta darbu mākslinieki radīja speciāli šai izstādei, un tie līdz šim nav bijuši izstādīti Latvijā.
Izstādes dalībnieki
Arnis Balčus (1978) pārstāv jaunāko mākslinieku paaudzi. Rīgā un Londonā strādājošais autors izstādei radījis foto un video instalāciju Mūsdienu latvieši.
Gunārs Binde (1933) kā Latvijas fotomākslas klasiķis un vecmeistars pārstāv melnbaltās fotogrāfijas klasiskās vērtības, turklāt negaidītā aspektā — izstādē iekļautas fotogrāfijas no dokumentālās foto filmas Hallo Maskava! (1966).
Zenta Dzividzinska (1944) izstādē iekļautajā melnbalto fotogrāfiju sērijā Servitūts piecu gadu garumā izsekojusi kāda pieticīga, bet savu saimnieku mīlēta nekustamā īpašuma liktenim.
Romāns Korovins (1973) izstādei Privāts izveidojis video un fotostāstu Dārzs pie jūras — poētisku alegoriju par privātīpašnieka privāto pasauli mūsdienu Latvijā.
Inta Ruka (1958) ir visā pasaulē plašu atzinību un popularitāti iemantojusi fotogrāfe. Izstādē skatītājiem būs iespēja redzēt līdz šim neeksponētus darbus no fotogrāfiju sērijas Amālijas iela 5a.
Alnis Stakle (1975) fotogrāfiju sērijā Māju sajūta, prasmīgi izmantojis tehniskās iespējas, emocionāli piepildot izvēlēto māksliniecisko tēlu.
Vilnis Vītoliņš (1955) strādā ar aktuālākajām digitālajām tehnoloģijām. Lielformāta krāsu fotogrāfiju sērijā 100 istabas autors aicina skatītāju ielūkoties dažādu Latvijas iedzīvotāju privātajos interjeros.
Izstādes atklāšana šīgada 20.augustā plkst.17.00. Atklāšanā izdevniecība Neputns prezentēs izstādes kuratores Alises Tīfentāles albumu par Alņa Stakles fotomākslu. Apmeklētājiem izstāde atvērta no 21.augusta līdz 18.oktobrim.
Plašāk par izstādi un ar to saistītajiem pasākumiem Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja mājaslapā.